Polski Alarm Smogowy w finale Earthshot Prize Awards
Celem nagrody Earthshot Prize ustanowionej w 2020 r. przez księcia Williama jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, w tym zanieczyszczenia powietrza. Nagroda jest przyznawana w pięciu kategoriach: oceany, bioróżnorodność, powietrze, klimat i odpady. Zwycięzca każdej z kategorii otrzymuje grant w wysokości miliona funtów (ponad 5 mln zł). Do finału Earthshot Prize Awards wszedł Polski Alarm Smogowy. W skład kapituły nagrody wchodzą książę William, sir David Attenborough, Christian Figueres, Cate Blanchett, Jack Ma, królowa Jordanii Rania Al Abdullah i była premier Nowej Zelandii – Jacinda Ardern. Earthshot Prize Awards nazywana jest „ekologicznym Noblem”.

Polski Alarm Smogowy wśród finalistów
Polski Alarm Smogowy, zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych, został nominowany w kategorii „Ochrona powietrza”. To duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że w tej edycji konkursu jest jedynym podmiotem z Europy Środkowo-Wschodniej, który zaszedł tak daleko w tej kategorii, a o nominacje walczyło ponad tysiąc firm, samorządów i organizacji.
Kapituła doceniła wnikliwe monitorowanie norm jakości węgla przez PAS, proponowanie uchwał antysmogowych, upowszechnienie zakazu sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych oraz promowanie programów dofinansowań na wymianę pieców i innych źródeł ciepła, w tym termomodernizację budynków. Oficjalnie PAS został dostrzeżony za wieloletnią kampanię skierowaną przeciwko smogowi i emisji dwutlenku węgla. Jak skomentował Polski Alarm Smogowy:
To wielkie wyróżnienie dla naszych członków, sympatyków, partnerów i wszystkich tych, którzy nas wspierają. Jest to także dowód na to, że polskie doświadczenia i sukcesy w zwalczaniu smogu są dostrzegane poza granicami kraju.
Ceremonia wręczenia nagród
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada br. w Singapurze. Spośród 15 finalistów 5 otrzyma grant w wysokości 1 mln funtów. Jeśli Polski Alarm Smogowy wygra w swojej kategorii, otrzyma grant, który umożliwi mu prowadzenie dalszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze