Enerad
Porównaj oferty

Polskie firmy pod presją zmian. 85% działa już na rzecz dekarbonizacji

Znaczenie dekarbonizacji i ochrony środowiska w działalności polskich firm rośnie – wynika z trzeciego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki (IDPG). W II półroczu 2024 roku wartość indeksu wzrosła do 62 punktów. Aż 59% przedsiębiorstw oblicza swój ślad węglowy, a 85% wdraża lub planuje wdrożyć działania ograniczające emisje. Jednocześnie firmy wciąż odczuwają niskie wsparcie ze strony instytucji publicznych i oczekują umiarkowanej deregulacji obowiązków środowiskowych.

Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Znaczenie dekarbonizacji w strategii biznesowej

Wartość Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki za II półrocze 2024 roku wyniosła 62 punkty, co oznacza wzrost o 1 punkt względem poprzedniego półrocza. Zebrano dane od 157 firm – głównie średnich i dużych, reprezentujących m.in. usługi, przemysł chemiczny, energetykę oraz handel.

Wzrost indeksu, choć niewielki, potwierdza stabilny trend rosnącego znaczenia dekarbonizacji w działalności firm. Najbardziej aktywne pozostają średnie i duże przedsiębiorstwa, które wdrażają konkretne rozwiązania i coraz częściej obliczają swój ślad węglowy.

Wykres słupkowy przedstawiający, jak firmy oceniają wzrost znaczenia dekarbonizacji w swojej strategii – 61% wskazuje wzrost, 21% znaczący wzrost, 15% brak zmian.
Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

W II półroczu 2024 r. aż 61% firm zadeklarowało, że znaczenie dekarbonizacji w ich strategii wzrosło, a w 21% organizacji wzrosło ono „znacząco”.

Zobacz również: Polskie firmy chcą budować elektrownię jądrową. Brakuje im pieniędzy i certyfikatów

Szukasz wykonawców do projektów OZE w swojej firmie?

Dodaj darmowe ogłoszenie na enerad.pl i znajdź partnerów do realizacji inwestycji w fotowoltaikę, magazyny energii, pompy ciepła i inne rozwiązania energetyczne.

Dodaj ogłoszenie

Rosnące zaangażowanie pracowników i inwestycje

Firmy coraz aktywniej angażują pracowników w działania dekarbonizacyjne. 52% respondentów potwierdziło wzrost zaangażowania zespołu, a 10% – znaczny wzrost.

Wykres pokazujący zmiany w inwestycjach firm na dekarbonizację – 31% firm zwiększyło nakłady, 12% znacząco, 55% bez zmian.
Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Łącznie 43% przedsiębiorstw zwiększyło nakłady inwestycyjne na działania związane z dekarbonizacją i ochroną środowiska. Tylko 2% firm zadeklarowało spadek nakładów.

Wzrost presji ze strony otoczenia biznesowego

Presja na działania dekarbonizacyjne pochodzi przede wszystkim z rynku – klienci, dostawcy i partnerzy coraz częściej wymagają określonych standardów środowiskowych.

Wykres ilustrujący wpływ otoczenia biznesowego na działania środowiskowe firm – 45% wskazuje znaczący wzrost presji, 36% wzrost.
Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

81% firm uznało, że ta presja wzrosła lub wzrosła znacząco. Dla porównania, wzrost wymogów regulacyjnych dostrzegło jedynie 45% firm.

Zobacz również: Polska fotowoltaika w potrzasku administracyjnym. Raport PSF

Problem greenwashingu i ograniczone wsparcie państwa

Wykres pokazujący, jak firmy oceniają zjawisko greenwashingu – 40% zauważa wzrost, 9% spadek, 51% brak zmian.
Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Zjawisko greenwashingu, czyli pozorowania działań na rzecz klimatu, nadal występuje. 40% respondentów stwierdziło, że problem się nasilił, a 9% zauważyło jego osłabienie.

Wykres przedstawiający ocenę wsparcia państwowego – 71% firm nie widzi zmian, 21% wskazuje na wzrost, tylko 1% na znaczny wzrost.
Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Jedynie 22% firm dostrzegło wzrost wsparcia ze strony instytucji publicznych, natomiast aż 71% nie odnotowało żadnych zmian w tym zakresie.

Zobacz również: Cena odkupu – sprzedaży energii z fotowoltaiki [net-billing / RCEm: marzec 2025]

Obliczanie śladu węglowego i wdrażanie rozwiązań

Znaczący wzrost dotyczy obliczania śladu węglowego. 59% firm zadeklarowało takie działania, wobec 47% w poprzednim półroczu. 42% firm wdrożyło rozwiązania ograniczające emisje, a kolejne 24% planuje ich wprowadzenie. Tylko 15% organizacji nie planuje działań w tym obszarze.

Dwa wykresy: pierwszy pokazuje, że 59% firm oblicza ślad węglowy (z czego 20% zwiększyło zakres), drugi – że 42% wdrożyło działania dekarbonizacyjne, 24% planuje je wdrożyć.
Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Deregulacja – oczekiwania firm

Po raz pierwszy IDPG zapytał firmy o ich sentyment wobec deregulacji. 67% respondentów liczy na zmniejszenie regulacji, z czego 45% oczekuje raczej niewielkich zmian.

Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, skomentował:

Trwająca dyskusja o obowiązkach regulacyjnych jest potrzebna, ale niech nie znika nam sprzed oczu kluczowy wniosek płynący z tego badania. Z jednej strony firmy oczekują zmniejszenia obowiązków, ale z drugiej przyznają, że wsparcie państwa jest za niskie i oczekują większego. Rząd musi zatem nie tylko wycofywać się, ale też umiejętnie pomagać.

Wnioski i wyzwania

Indeks wskazuje na coraz bardziej realne działania firm. Jak zauważył Piotr Szlagowski-Budacz z Qemetica:

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki staje się platformą służącą dyskusji na temat obecnych i przyszłych wyzwań w tym zakresie.

Z kolei Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, dodał:

Naszym wspólnym zadaniem pozostaje dostarczenie wiedzy i zasobów małym i średnim przedsiębiorstwom, aby również podjęły aktywne działania w tym zakresie.

Źródło: Trzeci odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, Fundacja Instrat, Pracodawcy RP

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły