Pomorze stawia na energetykę – projekt LIBRA przyspieszy rozwój sieci i OZE
Województwo Pomorskie, Gdańsk oraz kluczowe instytucje i przedsiębiorstwa podpisały Porozumienie Sieciowe LIBRA. Celem inicjatywy jest rozwój oraz bezpieczeństwo energetyczne regionu. Współpraca ma wesprzeć kluczowe inwestycje, w tym budowę nowych linii elektroenergetycznych oraz integrację odnawialnych źródeł energii. Pomorze staje się centrum transformacji energetycznej, przygotowując się na farmy wiatrowe i pierwszą polską elektrownię jądrową.

Co to jest Porozumienie Sieciowe LIBRA?
Porozumienie LIBRA to inicjatywa, której celem jest koordynacja działań związanych z rozwojem infrastruktury energetycznej na Pomorzu. Projekt wspiera realizację strategicznych inwestycji sieciowych oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Sygnatariuszami porozumienia są:
- Mieczysław Struk (Marszałek Województwa Pomorskiego)
- Anna Olkowska-Jacyno (Wicewojewoda Pomorska)
- Robert Świerzyński (Prezes Zarządu Energa-Operator S.A.)
- Karolina Lipińska (Wiceprezeska Zarządu Energa-Operator S.A.)
- Piotr Borawski (Wiceprezydent Gdańska)
- Błażej Konkol (Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.)
- Jacek Zwolak (Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o.)
- Magdalena Pronobis (Wiceprezeska Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o.)
- Sławomir Kosakowski (Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A.)
- Aneta Niechoćko-Klenczon (Pełnomocniczka Pomorskiej Kolei Metropolitalnej S.A.)
- Krzysztof Kaczmarek (Wiceprezes ds. Infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.)
- Alan Aleksandrowicz (Wiceprezes ds. Finansowych i Bezpieczeństwa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.)
- Katarzyna Gruszecka-Spychała (Wiceprezeska Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.)
- Beata Koniarska (Wiceprezeska Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej Sp. z o.o.)
- Andrzej Gajowniczek (Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Gdańsku)
- Agnieszka Rodak (Prezes Zarządu Rumia Invest Park Sp. z o.o.)
Do porozumienia mogą dołączyć kolejne instytucje i samorządy, które chcą wspierać rozwój energetyczny Pomorza.
Strategiczne inwestycje energetyczne na Pomorzu
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, region kładzie nacisk na:
- rozwój odnawialnych źródeł energii,
- tworzenie wysp energetycznych,
- modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych,
- wsparcie dla magazynów energii.
Jednym z kluczowych projektów jest budowa linii Gdańsk Błonia – GPZ Maćkowy, która zwiększy stabilność dostaw energii w południowych dzielnicach Gdańska i powiecie gdańskim. Dzięki niej sześć Głównych Punktów Zasilania oraz gmina Pruszcz Gdański uzyskają dwustronne, ciągłe zasilanie, co ograniczy ryzyko awarii i poprawi stabilność sieci.
Pomorze liderem transformacji energetycznej
Pomorskie odgrywa kluczową rolę w polskiej transformacji energetycznej. W regionie powstaje pierwsza polska elektrownia jądrowa, a także rozwijane są morskie farmy wiatrowe. Jak podkreśla Anna Olkowska-Jacyno, Wicewojewoda Pomorska:
Województwo pomorskie stanie się niedługo ‘zielonym Śląskiem’. Bez współpracy ta transformacja się nie uda. Musimy się wzajemnie uzupełniać. Podpisanie tego porozumienia to kolejny krok w kierunku dobrej współpracy.
Bezpieczeństwo energetyczne kluczowe dla inwestorów
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wskazuje, że stabilność dostaw energii ma kluczowe znaczenie dla przyciągania inwestorów. Region staje się coraz bardziej atrakcyjny dla firm energochłonnych, co podkreśla Błażej Konkol, Wiceprezes PSSE:
Obecnie mapa energetyczna Polski dynamicznie się zmienia. Region północnej Polski staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestycji dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii i budowie infrastruktury przesyłowej.
Wsparcie dla transportu i infrastruktury
Inwestycje energetyczne są niezbędne do rozwoju transportu publicznego i kolei. Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM Południe) planuje budowę nowej linii, która ma obsługiwać 100 tysięcy mieszkańców Gdańska i okolic. Bez stabilnych dostaw energii realizacja tego projektu byłaby niemożliwa.
Z kolei Gdańsk, który intensywnie rozwija transport elektryczny, potrzebuje nowej infrastruktury energetycznej. Jak zaznacza Piotr Borawski, Wiceprezydent Gdańska:
Bez stabilnego zasilania nie możemy realizować ambitnych projektów transportowych. Potrzebujemy nowych linii energetycznych, szczególnie na południu miasta, gdzie powstanie zajezdnia tramwajowa na Ujeścisku.
Energa-Operator przeznaczy miliardy na modernizację sieci
Energa-Operator planuje ogromne inwestycje w sieć elektroenergetyczną. W 2025-2026 roku firma wyda 1,5 miliarda złotych na Pomorzu, co pozwoli na:
- budowę 21 000 km nowych linii,
- przyłączenie 9 GW OZE,
- wsparcie dla 200 tysięcy prosumentów.
Jak podkreśla dr Karolina Lipińska, Wiceprezes Energa-Operator:
Nowoczesna energetyka to przede wszystkim bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Podpisujemy Porozumienie LIBRA, by zapewnić niezależność energetyczną regionu oraz stabilne zasilanie dla strategicznych inwestycji, takich jak porty morskie i strefy ekonomiczne.
Współpraca kluczem do przyszłości energetycznej Pomorza
Podpisanie Porozumienia LIBRA to znaczący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Pomorza. Współpraca sektora publicznego i prywatnego przyspieszy realizację kluczowych inwestycji i wesprze transformację energetyczną regionu.
Może Cię również zainteresować
Biogaz rolniczy szansą na energetyczną transformację polskiej wsi – potrzebne stabilne finansowanie i wsparcie legislacyjne
Biogazownie rolnicze mogą stać się fundamentem transformacji energetycznej na obszarach wiejskich – wynika z debaty ekspertów podczas konferencji UPEBBI. Potrzebne są jednak stabilne przepisy, systemowe wsparcie finansowe oraz edukacja młodzieży rolniczej.
Czyste Powietrze: Uwaga na oszustów. Fałszywe firmy naciągają w programie
Jak wynika z najnowszego komunikatu, pojawiło się wiele nieuczciwych firm podszywających się pod oficjalnych operatorów programu. Należy pamiętać, że wyłącznie gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) są uprawnione do jego realizacji.
Be.EV zainwestuje 20 mln funtów w ładowarki przy obiektach Schroders Capital
Be.EV i Schroders Capital ogłosiły partnerstwo, w ramach którego powstanie ponad 200 ultraszybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja o wartości 20 mln funtów obejmie 22 nieruchomości handlowe i rekreacyjne zarządzane przez Schroders Capital w całej Wielkiej Brytanii.
Park Zielonej Energii w Gliwicach nabiera realnych kształtów – podpisano umowy na budowę kluczowej inwestycji ciepłowniczej
9 maja 2025 roku w Ratuszu w Gliwicach podpisano umowy z wykonawcami Parku Zielonej Energii – jednej z najbardziej innowacyjnych inwestycji ciepłowniczych w Polsce. Projekt, realizowany przez PEC–Gliwice, ma nie tylko zrewolucjonizować system dostaw ciepła i energii w mieście, ale również przyczynić się do poprawy jakości powietrza, ograniczenia emisji i rozwoju lokalnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Platforma AFID łączy firmy z całego świata. Nowe wsparcie dla MŚP z sektora OZE
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) uruchomiła nową platformę współpracy dla przedsiębiorstw w ramach Sojuszu na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu (AFID). Narzędzie ma pomóc firmom – zwłaszcza MŚP z sektora OZE – w realizacji ambitnych działań klimatycznych poprzez partnerstwa między podmiotami z różnych krajów.
Systemy PV SolarEdge dają więcej energii i są odporniejsze na ataki – potwierdza VDE
Nowy raport VDE Renewables potwierdza, że technologia SolarEdge zapewnia zaawansowane bezpieczeństwo, odporność na cyberzagrożenia oraz zwiększony uzysk energii. Systemy oparte na optymalizatorach mocy wykazały się lepszą wydajnością w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań stringowych.
Komentarze