Pompy ciepła Bosch z EMS od września w sprzedaży
Grupa Bosch Home Comfort, część niemieckiej potęgi przemysłowej, jaką jest Robert Bosch GmbH, zaprezentowała innowacyjną serię pomp ciepła typu powietrze-woda dla sektora mieszkaniowego. Flagowe modele tej serii pomp ciepła, to Compress 5800i AW i Compress 6800i AW. Oba modele wyróżniają się tym, że jako czynnik chłodniczy, zastosowano w nich naturalny i bardziej ekonomiczny niż tradycyjny czynnik R290 (propan), o niewielkim potencjale do tworzenia efektu cieplarnianego.

Specyfikacja i funkcje produktów
Na Compress 5800i AW składa się pięć wersji mocy znamionowej: od 3,9 kW do 6-7 kW. Pompa ciepła jest wyposażona w 3-drogowy zawór i zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej o pojemności 180 l wraz z kompaktowym buforem (16 litrów). Maksymalna temperatura zasilania wynosi 60 stopni Celsjusza.
Z kolei druga pompa z tej serii – Compress 6800i AW – imponuje dwoma obiegami grzewczymi, zintegrowanym zbiornikiem buforowym 70-litrowym i pięcioma wariantami mocy znamionowej – od 3,9 kW do 6,7 kW. Maksymalna temperatura zasilania jest o 15 stopni Celsjusza wyższa niż w siostrzanej wersji. Obie pompy ciepła cicho pracują, ważą po 156 kg i mają identyczne wymiary – 600 mm x 600 mm x 1787 mm.
Bosch Home Comfort zachęca do łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką. Zjawisko to jest coraz popularniejsze w regionach DACH, czyli na terenach Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Firma zachęca klientów do skorzystania z tego rozwiązania, oferując czujniki mocy harmonizujące pracę pomp ciepła z systemami fotowoltaicznymi i akumulatorami w domu
Ekspansja Bosch na europejski rynek
Produkty Bosch Home Comfort już we wrześniu zagoszczą we Francji, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce. W listopadzie pompy ciepła Bosch z tej serii mają trafić do Włoch, a potem ekspansja produktowa rozleje się na całą Europę.
Akurat Polska jest dość bliska niemieckiemu gigantowi. Właśnie w naszym kraju, a konkretnie w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, Bosch inwestuje aż 1,2 mld zł w fabrykę pomp ciepła. Produkcja ruszy w 2026 r., a do 2027 r. zakład zaoferuje miejsca pracy ok. 500 specjalistom. Tak więc Dobromierz ma duże szanse, by zostać kluczowym graczem w transformacji energetycznej Europy. Bosch zapewnia, że jednostki produkowane w Dobromierzu będą w pełni ekologiczne, co zapowiada zieloną i innowacyjną przyszłość.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze