Pompy ciepła z Chin pod lupą UOKiK i NFOŚiGW. Będą kontrole
Jesteśmy liderem w imporcie pomp ciepła z Chin w Europie. To zjawisko jest efektem programów rządowych, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój prąd”, które oferują atrakcyjne dotacje na zakup tych urządzeń. Stwarzają jednak również pole do różnego rodzaju nadużyć.

Chińskie pompy ciepła – oszczędność kosztem jakości
Choć chińskie pompy ciepła cieszą się dużą popularnością ze względu na atrakcyjną cenę, niestety część z nich nie spełnia oczekiwań pod względem jakości i parametrów technicznych. Problem ten jest na tyle poważny, że w 2024 roku mają ruszyć kontrole urządzeń tego typu. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, od pewnego czasu apeluje do przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Jego główna rada brzmi: sprawdźcie dokładnie wykonawcę i pompę ciepła, zanim podpiszecie umowę.
Obecnie każdego miesiąca składanych jest około 7000 wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Niestety, ponad połowa z tych urządzeń na polskim rynku nie spełnia deklarowanych parametrów producenta. Często są to właśnie chińskie produkty, które przyciągają klientów swoją niską ceną.
Skargi do UOKiK i nadużycia na rynku
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jest coraz bardziej zaangażowany w analizę sytuacji na rynku pomp ciepła. Skargi, które wpływają do UOKiK, głównie dotyczą firm zajmujących się sprzedażą i montażem tych urządzeń. Największym problemem okazują się być tanie pompy sprowadzane z Chin. Często ich wydajność pozostawia wiele do życzenia, a zużycie energii jest wyjątkowo wysokie.
Jednak to nie wszystko, co przeraża przyszłych nabywców. Praktyką stosowaną przez nieuczciwych sprzedawców jest zawyżanie cen urządzeń niskiej jakości, aby zakwalifikować się do rządowych programów dotacyjnych. Pompy ciepła, które normalnie kosztowałyby 10 tysięcy złotych, są wyceniane znacznie wyżej. Całość tej zawyżonej kwoty jest pokrywana z dotacji, co prowadzi do oszustw na niebagatelne sumy.
Nadchodzą zmiany
Na szczęście, aby przywrócić porządek na rynku pomp ciepła, w 2024 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany. Wyłącznie certyfikowane modele będą dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej. Ponadto, planowane są kontrole, które mają na celu wykrycie nieprawidłowości w urządzeniach. Nowe przepisy sprawią też, że niskiej jakości urządzenia, nie otrzymają dotacji z Czystego Powietrza.
Obecnie nabywcy mają trudność z odróżnieniem wysokiej jakości pomp ciepła od chińskich odpowiedników, które mogą być niewystarczająco wydajne i energochłonne. Często firmy sprowadzające pompy ciepła z Chin próbują przekonać klientów, że dostają polski produkt, co jest nieprawdą.
Wygląda na to, że Polacy nie wyciągnęli lekcji z boomu na fotowoltaikę, który miał miejsce jakiś czas temu. Wciąż popełniają bowiem te same błędy, kierując się wyłącznie najniższą ceną podzespołów i nie sprawdzając firm świadczących usługi montażowe. Tym razem, oprócz samych inwestorów, cierpi budżet programów dotacyjnych, takich jak Czyste Powietrze. Środki są bowiem wydawane na urządzenia, które z zasady nie będą mogły spełnić wymagań. Skutki takich nieodpowiedzialnych działań będziemy ponosić wszyscy, dłużej mierząc się nieefektywnymi źródłami ciepła i niskiej jakości powietrzem.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze