pompa ciepła do CWU

Pompa ciepła do c.w.u. - działanie i koszt

Od przeszło 10 lat odnotowuje się w Polsce rekordowy wzrost sprzedaży pomp ciepła, które mogą być wykorzystywane nie tylko do ekologicznego ogrzewania i chłodzenia domu, ale również do komfortowego i ekonomicznego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jak działa pompa ciepła do c.w.u. i jaki jest jej koszt?

Pompa ciepła to ekologiczne i tanie w eksploatacji ogrzewanie

W poszukiwaniu bezpiecznego, ekologicznego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz więcej osób decyduje się na montaż pomp ciepła, które zaczynają powoli wypierać z rynku tradycyjne źródła ciepła, jakimi są kotły grzewcze. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, w tym pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła gruntowe, czy pompy ciepła wodne. Wszystkie one wyróżniają się dużą efektywnością, ponieważ w pełni wykorzystują odnawialne źródła energii, drzemiące w pokładach gruntu, wody i powietrza. Co ważne, nie mają one negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ponieważ ich eksploatacja nie powoduje emisji szkodliwych związków (takich jak chociażby CO2).

Aby całkowicie uniezależnić się od rosnących cen prądu, można połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, dzięki czemu inwestor uzyska praktycznie darmowe ogrzewanie i prąd. Montaż paneli fotowoltaicznych oraz wymiana źródła ogrzewania na pompę ciepła są bowiem w stanie zmniejszyć koszty utrzymania domu nawet o 90 - 95 proc. w skali roku. Warto również podkreślić, że pompa ciepła służy nie tylko do ogrzewania nieruchomości i wody użytkowej, ale również do chłodzenia pomieszczeń w czasie letnich dni.

W ostatnich latach zarówno na całym świecie, jak i w Polsce obserwuje się prawdziwy boom na pompy ciepła. Główną przyczyną tego wzrostu jest przede wszystkim coraz większa świadomość ekologiczna Polaków, liczne programy dofinansowań do pomp ciepła, w tym takimi programami, jak:

Ważnym powodem wzrostu sprzedaży jest także gwałtownie rozwijający się rynek fotowoltaiki, co w dużej mierze związane było z wysokimi dotacjami z programu Mój Prąd, gwałtownym spadkiem cen technologii oraz ulgą termomodernizacyjną. Powszechnie obserwuje się, że osoby, które posiadają już instalację fotowoltaiczną inwestują w montaż pompy ciepła, a właściciele tych nowoczesnych urządzeń grzewczych coraz częściej myślą o zakupie fotowoltaiki (jeśli nie wiecie jakie panele fotowoltaiczne wybrać, to pomoże Wam w tym nasz ranking paneli fotowoltaicznych).

Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), tylko w 2022 roku sprzedano w naszym kraju łącznie blisko 50-krotnie więcej tych ekologicznych urządzeń (aż 203.300 sztuk) niż w 2011 roku. Natomiast łączna liczba pomp ciepła pracujących w polskich domach na potrzeby c.o. lub c.o. i c.w.u. sięga obecnie ok. 350.000 sztuk.

Pompa ciepła cwu - co to jest?

Ciepła woda użytkowa może być ogrzewana na wiele sposobów, w tym przez kocioł olejowy, gazowy, na paliwo stałe, czy też ze wspomaganiem kolektorami słonecznymi. Najtańszy koszt ogrzewania zapewnia jednak pompa ciepła do c.w.u., której popularność w ostatnich kilku latach szybko rośnie. Co spowodowane jest głównie jej:

  • stosunkowo niską ceną;
  • prostotą montażu;
  • wygodnym użytkowaniem.

Tylko w stosunku do 2022 roku cały rynek wszystkich sprzedanych pomp ciepła wzrósł aż o 137 proc., natomiast pomp ciepła do c.w.u. o 2 proc. Sprzedano ich wówczas łącznie 7.900 sztuk:

sprzedaż pomp ciepła powietrze-woda do c.w.u. w Polsce

Źródło: enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Pompy ciepła do c.w.u. są pompami typu powietrze-woda przeznaczonymi do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Co ważne, urządzenie te może pracować zarówno samodzielne, jak i we współpracy z konwencjonalnymi źródłami ciepła. Ze względu na zastosowanie innych sprężarek zakres temperatury pracy pomp ciepła do cwu wynosi od +5°C ÷ 7°C do +35°C ÷ 40°C. Przy czym, powietrze niezbędne do pracy pobierane może być przez nie wprost z pomieszczenia, w którym zostało umieszczo lub też z zewnątrz, dzięki podłączeniu przewodu wentylacyjnego. Pompy cwu sprawdzają się zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie takie pomieszczenia, jak np. piwnice, często ogrzewane są za pomocą kotła, czy też innych urządzeń elektrycznych, które emitują sporo ciepła. Zamiast więc marnować tę energię, urządzenie przechwytuje je i wykorzystuje do efektywnego ogrzewania wody użytkowej.

Pompy ciepła c.w.u. zapewniają produkcję ciepłej wody w przeciągu całego roku, bez względu na to, czy świeci słońce i czy mamy dostateczną ilość opału w kotłowni. Co jednak najważniejsze, ciepła woda uzyskiwana w ten sposób jest nawet 3-4 krotnie tańsza w porównaniu do elektrycznych ogrzewaczy wody. Jednak to nie jedyna zaleta pompy ciepła do wody, ponieważ dzięki niej inwestor zyskuje dodatkowo komfort osuszania i chłodzenia pomieszczeń, czy ich wentylacji. Pompa ciepła do c.w.u. zamontowana może być w domach jednorodzinnym (np. piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, czy na poddaszu), budownictwie wielorodzinnym, domach letniskowych budynkach biurowych, przedszkolach, szkołach, salach gimnastycznych, salach weselnych, sklepach wielkopowierzchniowych, restauracjach, piekarniach, serwerowniach, spiżarniach, magazynach żywności, na siłowniach a także w przemyśle.

Pompa ciepła do ogrzewania wody - dla kogo?

Pompa ciepła do c.w.u. jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem jeśli chodzi o produkcję ciepłej wody z odnawialnych źródeł. Stanowi ona idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób:

  • podgrzewających ciepłą wodę użytkową tradycyjnym kotłem na węgiel, gaz, ekogroszek czy prąd, których główną funkcją jest ogrzewanie budynku. Wówczas korzystanie z coraz droższego paliwa oznacza również znacznie wyższe rachunki. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może być pompa ciepła cwu, która nie jest droga w zakupie i eksploatacji;
  • użytkujących kotły na paliwa stałe, dla których sezon letni bywa kłopotliwy, ze względu na to, że palenie w tym czasie wyłącznie na potrzeby podgrzewania wody użytkowej jest nie tylko mało ekonomiczne i wygodne, ale również szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wielu właścicieli kotłów węglowych poza sezonem grzewczym podgrzewa wodę grzałką elektryczną, która jest tania w zakupie, jednak droga w eksploatacji. Owszem, rozwiązanie takie sprawdzić może się przy małej liczbie użytkowników, jednak już przy większym zapotrzebowaniu na wodę, może być kompletnie nieopłacalne. Idealnie sprawdzi się wtedy pompa ciepła lub montaż kolektorów słonecznych.

Jak działa pompa ciepła do c.w.u.?

Pompa ciepła do c.w.u. wykorzystuje energię słoneczną, jednak nie pochodzi ona bezpośrednio z promieniowania słonecznego (jak w przypadku kolektorów słonecznych), tylko akumulowana jest w środowisku naturalnym. Dzięki czemu, bez względu na porę dnia, czy pogodę, cały czas można korzystać z darmowego ciepła. Nawet mimo tego, że do zasilania sprężarki znajdującej się w pompie ciepła cwu, potrzebna jest energia elektryczna (stanowi ok. 20 proc. potrzebnej energii), to i tak, wraz z kolektorami słonecznymi, należy ona do najtańszych w eksploatacji urządzeń podgrzewających wodę.

Pompa ciepła do c.w.u. jest urządzeniem grzewczym, które więc nie produkuje energii, a do jej działania nie jest potrzebny proces spalania, ponieważ w pełni wykorzystuje ona energię zgromadzoną w powietrzu. W przeciwieństwie do kotła, który wytwarza ciepło, wykorzystując energię elektryczną lub energię zawartą w paliwie, pompa ciepła nie produkuje ciepła, a jedynie przenosi je z otoczenia. Pomimo tego, że jest urządzeniem grzewczym, to zasada jej działania, jest podobna do lodówki. Polega na przeniesieniu ciepła wbrew naturalnemu kierunkowi jego przepływ, czyli od ciała cieplejszego do chłodniejszego. Z tym, że tutaj, to co było już zimne, jest jeszcze chłodniejsze, a to co było ciepłe jest jeszcze bardziej gorące.

Jednak, żeby było to możliwe potrzebna jest napędzana prądem sprężarka i czynnik roboczy. Ten ostatni jest nośnikiem ciepła i w pierwszej kolejności trafia do parownika, w którym ulega procesowi odparowania. W ten sposób dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła (czyli w tym przypadku z powietrza). Następnie czynnik chłodniczy już w postaci gazowej jest sprężany przez sprężarkę, w której znacznemu wzrostowi ciśnienia towarzyszy duży przyrost temperatury. W postaci gazowej trafia już do kolejnego wymiennika (skraplacza), w którym ma miejsce wymiana ciepła i przekazanie go do zbiornika c.w.u.

Skąd pompa ciepła cwu czerpie powietrze?

Pompa ciepła do c.w.u. może samodzielnie ogrzewać wodę użytkową przez cały rok, bez konieczności przyłączania tradycyjnego kotła grzewczego. Równie dobrze może ona także współpracować z kotłem na paliwo stałe, tanio ogrzewając wodę podczas wiosennych i letnich miesięcy. Ponadto rozwiązanie takie może być korzystne dla gruntowej pompy ciepła. Dlaczego? Ponieważ można wówczas dobrać do ogrzewania nieruchomości nie tylko mniejszy wymiennik gruntowy i pompę o mniejszej mocy, ale także wspomagać pompą ciepła do c.w.u. regenerację cieplną gruntu poza sezonem grzewczym. Korzystając bowiem z OZE, urządzenie to oferuje możliwość ogrzania wody użytkowej, nawet do temperatury +55°C.

Jednak o ile samo ustawienie pompy cwu z zasobnikiem oraz jej podłączenie do instalacji wodnej i do do sieci nie jest czynnością skomplikowaną, o tyle więcej uwagi wymaga zapewnienie jej powietrza, z którego czerpać będzie ciepło. Do wyboru są trzy następujące możliwości:

  • powietrze zewnętrzne - pompy ciepła do c.w.u. pracują najczęściej poza sezonem grzewczym, kiedy to temperatura dolnego źródła, jakim jest powietrze, ma bezpośredni i największy wpływ na efektywność tego urządzenia. Jednak także w mniej sprzyjających miesiącach, w sezonie grzewczym, temperatura zewnętrzna wynosi, przynajmniej przez kilka godzin na dobę od kilku do kilkunastu stopni Celsjusza, co w zupełności wystarczy do jej efektywnej pracy (przykładem może być np. przedwiośnie, kiedy w nocy są jeszcze przymrozki, a w dzień od kilku do kilkunastu stopni). Tak więc, gdy w planach mamy korzystanie z urządzenia również w sezonie jesienno-zimowym, to należy wcześniej sprawdzić, jaka jest najniższa temperatura, przy której może działać konkretna pompa ciepła do wody (najczęściej jest to kilka stopni powyżej zera (około +5°C), dostępne są również modele, które pracują do -10°C. Warto jednak podkreślić, że zimy są coraz cieplejsze, a w zeszłym roku było jedynie kilka dni, podczas których temperatura spadła poniżej 0°C;
  • powietrze z wnętrza budynku - jest to najprostszy pod względem instalacyjnym wariant, w którym pompa czerpie powietrze z pomieszczenia, w którym została umieszczona. Doskonale sprawdzi się do tego: kotłownia, piwnica, pomieszczenie gospodarcze, czy nawet strych. Pompa do c.w.u. nie powinna być za to montowana w łazience, ponieważ odbiera ono ciepłe powietrze z pomieszczenia i oddaje chłodne, co może nie być zbyt komfortowe dla osób z niej korzystających. Za to zamontowana w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym, może szczególnie latem pełnić rolę dodatkowej klimatyzacji. Ponadto, urządzenie to wykorzystać można nie tylko do schładzania pomieszczeń, ale również jako osuszacz powietrza dla celów suszarniczych. Jest to możliwe dzięki temu, że powietrze przetworzone przez pompę cwu jest nie tylko schłodzone znacznie poniżej temperatury powietrza zewnętrznego, ale i też jest pozbawione wilgoci (na skutek kondensującej pary wodnej, która w postaci cieczy odprowadzana jest do kanalizacji). Może więc służyć do suszenia prania, czy osuszania piwnicy.
  • powietrze zewnętrzne i wewnętrzne - ten system ma jednak sens wyłącznie w domach z mechaniczną wentylacją wyciągową (który nigdy nie cieszył się u nas dużą popularnością), a nie wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną (rekuperacją). Jednak gdy ktoś się już na niego zdecyduje, to trzeba wtedy szukać pomp o niewielkiej mocy grzewczej (i co za tym idzie, wymaganym niewielkim przepływem powietrza).

Jaką pompę ciepła do ogrzewania wody wybrać - z zasobnikiem czy bez?

Dostępne na rynku pompy ciepła do c.w.u. występować mogą w dwóch wersjach: zintegrowane z zasobnikiem ciepłej wody lub bez zbiornika.

Pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem ciepłej wody

Każdy bufor ciepła składa się ze zbiornika, w którym zamontowana jest wężownica. Odpowiada ona za podgrzanie wody, a także zapewnienie takiego przepływu, by zimny strumień wody nie mieszał się z ciepłym. Rozważając decyzję o montażu pompy ciepła cwu, pod uwagę należy wziąć, to czy wymaga ona zainstalowania innego zasobnika na ciepłą wodę użytkową niż tradycyjny kocioł. Przy wyborze zasobnika c.w.u. do pompy ciepła trzeba więc uwzględnić:

  • jego pojemność - którą trzeba dostosować do ilości osób w gospodarstwie domowym. Producenci oferują 150, 200 lub 300 litrów. Przy czym, najpopularniejszy wariant to 150 - 200 litrów;
  • moc cieplną wężownicy - często zasobnik ma dodatkową wężownicę, do której podłączyć można kocioł, standardem jest zaś grzałka elektryczna. Moc cieplna wężownicy zależy od jej powierzchni i temperatury wody, którą jest zasilana. W przypadku pomp ciepła jest ona niższa niż w instalacji z kotłem. Tak więc, aby można było uzyskać podobny efekt przy przygotowywaniu c.w.u. należy zainwestować w większą wężownicę (jej wielkość określa się mnożąc moc pompy ciepła przez współczynnik 0,2). W innym razie bowiem nie będzie ona w stanie przekazać wodzie w zasobniku, całego ciepła uzyskanego przez pompę pracującą z maksymalną mocą (nastąpi wówczas wyłączenie pompy w wyniku nadmiernego wzrostu temperatury "na powrocie", choć woda w zasobniku nie zdąży jeszcze osiągnąć właściwej temperatury);
  • wybór tzw. zasobnika warstwowego - coraz częściej, nie tylko w instalacjach z pompą ciepła stosuje się tzw. zasobniki warstwowe, których główną zaletą jest wysoka wydajność grzewcza i tym samym większe schłodzenie wody grzewczej. Dzięki temu, zasobniki warstwowe mogą być stosowane w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, w których nie można by było zastosować podgrzewaczy pojemnościowych z wężownicą. Od zasobników klasycznych różnią się m.in. tym, że wymiennik ciepła (zwykle płytowy) umieszczony jest na zewnątrz zasobnika. Natomiast woda przepływająca przez wymiennik ogrzewa się, a "ładowanie" zasobnika, jak i pobór ciepłej wody odbywają się od góry. Zaletą tego rozwiązania jest to, że woda podgrzewana jest znacznie szybciej niż w klasycznych buforach;
  • orientacja zbiornika - znacznie lepiej sprawdzają się modele pionowe z wężownicą w dolnej części niż poziome. Dlaczego? Ponieważ zminimalizowana zostaje słabo ogrzana tzw. martwa strefa, znajdująca się poniżej wężownicy.

Pompa ciepła bez zasobnika

Pompa ciepła do podgrzewania wody jako osobne urządzenie sprawdzi się tam, gdzie jej użytkownik posiada już zbiornik wody i nie zamierza go zmieniać. Drugą opcją, kiedy uzasadniony będzie ten wariant pompy ciepła, to brak miejsca na zasobnik stojący. Kupując go oddzielnie, można wybierać pośród modeli pomp ciepła wiszących, a nawet takich, które umieścić można na poddaszu, w piwnicy, czy w pomieszczeniu gospodarczym. Ponadto koszt pompy ciepła do c.w.u. bez zasobnika jest dużo niższy niż takiej, która go posiada. Należy jednak wziąć wtedy pod uwagę to, że nie każdy zasobnik będzie wydajnie współpracował z wybraną przez nas pompą. Prawidłowo jednak przeprowadzone prace montażowe przyniosą czerpanie tych samych korzyści, jak w przypadku pompy ciepła z zasobnikiem.

Pompa ciepła do c.w.u. - cena

Instalacja pompy ciepła do c.w.u. jest prosta i szybka. Również jeśli chodzi o cenę pompy ciepła, to jest ona optymalna i porównać ją można do instalacji kolektorów słonecznych czy też tradycyjnych układów wentylacji mechanicznej. Zasobnik wody o pojemności od 200 do 300 litrów zintegrowany z pompą ciepła, w pełni zabezpieczy w ciepłą wodę użytkową 4 - 8 osobową rodzinę. A jaki jest koszt tego urządzenia? Otóż średnio w pompę do c.w.u. należy zainwestować ok. 8.000 - 14.000 zł. Oczywiście, wiele zależy od tego, na jaki model zdecyduję się inwestor, i tak:

  • pompa ciepła przeznaczona wyłącznie do podgrzewania wody w wersji z zasobnikiem 150 - 200 litrów, to średnio wydatek od 7.500 do 10.000 zł;
  • pompa ciepła bez zasobnika, to natomiast ok. 5.000 - 7.000 zł.

Ile kosztuje ciepło z pompy ciepła do c.w.u.?

Wszystko zależy oczywiście od ceny prądu oraz współczynnika COP (Coefficient of Performance czyli COP), który jest współczynnikiem wydajności, wyrażającym stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im jest on wyższy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płaci jej użytkownik. Aby to urządzenie grzewcze mogło zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło, wynoszące 8 kW, jest w stanie pobrać ze środowiska 6 kW darmowej energii i 2 kW energii elektrycznej (do uruchomienia i działania). Przykładowo:

  • 6 kW - energia z darmowego źródła dolnego, jakim w tym przypadku powietrze;
  • 2 kW - energia pobrana w postaci energii elektrycznej;
  • 2 kW + 6 kW = 8 kW;
  • COP = 8 kW/2 kW = 4

Większość dostępnych obecnie pomp ciepła do c.w.u. posiada sprawność ok. 4, kiedy pompa wykorzystuje powietrze o temperaturze ok. 20°C. Cenę prądu (w naszym przypadku będzie to 0,77 zł/kWh), dzielimy przez COP, co daje 0,19 zł/kWh. Natomiast w przypadku, gdy temperatura powietrza jest niższa, to wówcza COP spada do poziomu 2,5 - 3. Co oznacza wzrost kosztów eksploatacyjnych powyżej 0,26 zł/kWh. Tak więc koszty przygotowania ciepłej wody są podobne, jak przy korzystaniu z kotła na węgiel, czy drewno o wysokiej sprawności lub też gazu z sieci. Teoretycznie więc, dzienne zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania wody użytkowej dla 4 osobowej rodziny (przynajmniej 200 l o temperaturze 45°C) daje zużycie wynoszące ok. 4 - 5 kWh ciepła. Jednak przy uwzględnieniu straty spowodowanej nieidealną izolacją zbiornika i cyrkulacją wody zużycie może to w praktyce wynieść trochę więcej. Przy obecnych cenach prądu będzie to ok. 100 zł za miesiąc.

Pompa ciepła czy kolektor słoneczny - co się bardziej opłaca?

Najczęściej stosowanym w Polsce systemem ogrzewania c.w.u., za pomocą ekologicznych rozwiązań korzystających z OZE jest instalacja mieszana. Co oznacza, że w okresie zimowym, woda ogrzewana jest poprzez instalację c.o. (np. kocioł na pellet), natomiast poza sezonem grzewczym, ciepłą wodę zapewniają pompy ciepła do c.w.u. lub kolektory słoneczne. Często więc traktowane są jako bezpośrednia konkurencja. Oba te rozwiązania są bowiem dobre, skuteczne, ekologiczne i co najważniejsze tanie oraz szybkie w montażu. Ponadto żaden z tych systemów nie ma dyskwalifikujących go wad, ponieważ działają one na bazie sprawdzonych technologii i wyróżniają się najwyższej jakości wykonaniem. Który z nich jest zatem najbardziej opłacalny?

Ciężko tu o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ oba rozwiązania pozwalają użytkownikom znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne i są przyjazne dla środowiska. Jednak, aby sobie na nie odpowiedzieć, warto skupić się na zasadniczych różnicach:

  • po pierwsze, dla pomp ciepła do c.w.u. dużo mniejsze znaczenie, niż dla kolektorów słonecznych ma zarówno usytuowanie budynku względem stron świata, jak i panujące na danym terenie warunki pogodowe (ważna jest wyłącznie temperatura, a nie zachmurzenie). Dlatego też, podgrzewanie wody może z powodzeniem działać w nocy, dzięki czemu zbiornik c.w.u. może być znacznie mniejszy niż ten zasilany kolektorami (nie trzeba wtedy gromadzić wody na zapas);
  • po drugie, zamontowanie pompy ciepła jest nieporównywalnie szybsze niż instalacja kolektorów słonecznych (jedyne co może sprawić jakiekolwiek kłopoty to wyprowadzenie przewodów powietrznych na zewnątrz). W przypadku kolektorów natomiast czas ich montażu może trwać od 1 do 3 dni;
  • po trzecie, niezaprzeczalnym atutem jeśli chodzi o kolektory, jest znikomy koszt podgrzewania wody latem, przy intensywnym nasłonecznieniu. Każdy, kto jednak zdecyduje się na to rozwiązanie, będzie musiał zapewnić odbiór ciepła w każdych warunkach, nawet gdy ciepła woda nie będzie potrzebna. Rodzi to więc wiele komplikacji zwłaszcza w okresie urlopowym Z problemem tym nie mamy natomiast do czynienia przy pompie ciepła cwu, bo gdy nie potrzebujemy wody, to urządzenie wyłącza się samo (bez obaw można więc wyjechać na letni urlop, gdyż pompie przegrzanie nie grozi);
  • po czwarte - w zależności od rodzaju pompy, zdolność do ogrzania wody nawet przy temperaturze 0°C może wynieść 70 - 80 proc., tak więc ich praca nie ogranicza się jedynie do kilku miesięcy letnich, jak ma to miejsce w przypadku kolektorów słonecznych.

Dla zobrazowania tego, ile zapłacimy za ogrzewanie c.w.u. w ciągu roku porównamy sobie instalacje o zbliżonej mocy grzewczej: powietrzną pompę ciepła ze zbiornikiem o pojemności 200 l, a także najprostsze w budowie kolektory słoneczne płaskie z grzałkami elektrycznymi o identycznej mocy elektrycznej, przy uwzględnieniu średniej ceny 1 kWh, która wynosi obecnie 0,74 - 0,82 zł za kWh. Jest to uproszczony przedział, bowiem ceny prądu różnią się w zależności od regionu, w którym mieszkamy oraz od wybranej przez nas taryfy prądu.
Do obliczeń przyjęliśmy 0,77 zł za kWh:

Wariant przygotowania c.w.u. Źródło Ilość energii wytworzonej przez dane źródło Ilość pobranej energii elektrycznej do wytworzenia energii cieplnej Koszt jednostki energii Koszt uzyskania ciepłej wody z danego źródła Koszt uzyskania ciepłej wody w ciągu roku w konkretnym wariancie
Zestaw dwóch kolektorów słonecznych płaskich miedzianych + grzałka (uzupełnienie w czasie niedoboru energii z kolektorów) Grzałka elektryczna

Kolektory słoneczne

1.467 kWh

 

1.940 kWh

1.467 kWh

 

135 kWh

0,77 zł/kWh

0,77 zł/kWh

1,129 zł

 

104 zł

1.233 zł
Pompa ciepła ze zbiornikiem o pojemności 200l + grzałka, poza okresem pracy pompy ciepła (średnio 50 proc. w ciągu roku) Grzałka elektryczna

Pompa c.w.u.

1.703,5 kWh

 

1.703,5 kWh

1.703,5 kWh

 

567,83 kWh

0,77 zł/kWh

0,77 zł/kWh

1.312 zł

 

437 zł

1.749 zł
Grzałka elektryczna (przez cały rok) Grzałka elektryczna 3.407 kWh 3.407 kWh 0,77 zł/kWh 2.623 zł 2.623 zł

Jak widać, na powyższym, najtańszym w eksploatacji rozwiązaniem są kolektory słoneczne płaskie z grzałkami elektrycznymi, pomimo tego, że są one najdroższe w zakupie i montażu. Zestaw z pompą ciepła w porównaniu z pierwszym systemem, ma za to niższe koszty inwestycyjne, jednak nieco wyższe koszty eksploatacyjne. Natomiast jednocześnie najniższym w koszcie inwestycyjnym, ale i najdroższym w eksploatacji jest ogrzewacz z grzałką elektryczną. Tak więc, zestawy zasilane odnawialnymi źródłami energii wyróżniają się znacznie wyższymi kosztami inwestycyjnymi w stosunku do ogrzewacza elektrycznego, generują jednak niższe koszty eksploatacyjne. Warto jednak podkreślić, że koszty związane z zakupem pompy ciepła, czy kolektorów słonecznych można obniżyć ubiegając się się o różnego rodzaju dotacje OZE.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompa ciepła do c.w.u. - zalety

Wśród zalet pomp ciepła do c.w.u. należy wymienić m.in.

stosunkową niską cenę i duży wybór oferowanych urządzeń
bezobsługowość i wygodę - urządzenie to jest całkowicie bezobsługowe oraz nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania
wysoką wydajność grzewczą i zaawansowaną technologię
niski koszt eksploatacji
kompaktową budowę i wysoką estetykę wykonania
pracę wtedy, gdy jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową
brak problemów z przegrzewaniem
możliwość dopasowania urządzenia do modernizowanego systemu grzewczego
szybki i prosty montaż - możliwość zainstalowania urządzenia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku (przy czym panel sterujący montowany jest w mieszkaniu)
możliwość wykorzystania urządzenia nie tylko do ogrzewania c.w.u., ale również do schładzania pomieszczeń i osuszania powietrza
ekologię - w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego
możliwość ubiegania się o dofinansowania do pompy ciepła
możliwość skorzystania z kredytu na pompę ciepła
bezpieczeństwo
- stanowią one najbezpieczniejszy sposób ogrzewania budynku (nie ma ryzyka wybuchu (instalacja gazowa) czy zaczadzenia (instalacja olejowa)

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments