Ponowne przeliczenie taryf i wsparcie dla najuboższych – oto jak rząd chce odmrozić prąd
Rząd planuje wprowadzenie nowego pakietu ustaw dotyczących cen energii, mających obowiązywać w drugiej połowie roku. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała, że nowe przepisy zostaną przedstawione po świętach i mają być gotowe w pierwszej połowie maja. Celem jest obniżenie cen energii i gazu oraz wsparcie dla najuboższych poprzez wprowadzenie bonów energetycznych.

Nowe taryfy na horyzoncie
Jedną z podstawowych propozycji rządu jest przelliczenie taryf – pradu i gazu tak, by były akceptowalne dla wszystkich. Według Minister Klimatu i Środowiska jest na to przestrzeń, z racji stabilizacji sytuacji na rynko paliwowo-energetycznym. Jak to ma wyglądać w praktyce? Nie wykluczone, że URE wezwie sprzedawców energii do zmiany taryf, tak jak niedawno miało to miejsce w przypadku cen gazu: 8% obniżki w taryfie URE. Gaz tańszy, ale niezauważalnie.
Szefowa MKiŚ w poprzednich wypowiedziach sugerowała, że miesięczne rachunki przeciętnego gospodarstwa domowego nie powinno wzrosnąć o więcej 30 zł.
Wsparcie skierowane do najuboższych
Zaproponowano również rozwiązanie w postaci bonu energetycznego. Bon ma być wypłacany jednorazowo i skierowany do osób znajdujących się w ubóstwie energetycznym, aby skoncentrować pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Przyznanie bonu energetycznego ma być uzależnione od kryterium dochodowego. Rząd planuje wspierać szczególnie seniorów i jednoosobowe gospodarstwa, gdzie, jak wskazuje minister, koszty energii mogą pochłaniać nawet 70% dochodu. Pomoc w postaci bonu energetycznego ma dotrzeć co najmniej do około 3,5 miliona gospodarstw domowych – zakres wsparcia może być jednak większy, w zależności od możliwości budżetowych.
Kiedy poznamy szczegóły odmrożenia cen prądu?
Przepisy mają trafić pod obrady rządu po świętach, a zakończenie procesu legislacyjnego zaplanowano na pierwszą połowę maja. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, zapewnił, że rozmowy z rządem dotyczące osłon na rynku energii wskazują, że po wprowadzeniu zmian od 1 lipca nie należy spodziewać się istotnych wzrostów cen. Takie działania wpisują się w scenariusz Narodowego Banku Polskiego, zakładający, że wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd może spowodować przejściowy wzrost cen energii.
Może Cię również zainteresować
Zielona transformacja na Sycylii. Powstaje 1 MW elektrolizer w Hydrogen Valley
Duferco Energia i Ansaldo Green Tech wspólnie rozwijają kluczowy projekt wodorowy we Włoszech. W Giammoro (Sycylia) powstaje Hydrogen Valley, która ma wspierać dekarbonizację przemysłu i transportu dzięki zielonemu wodorowi.
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
Komentarze