Porównywarka cen prądu – kalkulator cen prądu Enerator

W 60 sekund poznasz najnowsze oferty energii elektrycznej - tani prąd w zasięgu 4 klików...

Oferty promowane

Prąd dla domu czy firmy?

Dom Firma
Formularz szczegółowy

Porównywarka cen prądu - jak korzystać?

Jak działa porównywarka cen prądu?

Początkowo opis może wydać się skomplikowany, ale to w zasadzie bardzo prosty mechanizm działania:

 1. Wybór pomiędzy firmą o gospodarstwem domowym jest kluczowy, ponieważ od tego zależą wysokości stawek za zużytą energię, a także opłat za przesył prądu.
 2. Porównywarka cen prądu musi znać miejsce poboru energii (kod pocztowy), ponieważ od tego uzależniona jest wysokość opłaty za dystrybucję energii. W zależności od lokalizacji różna jest również liczba sprzedawców prądu.
 3. Podanie zużycia również związane jest ze stawką za dystrybucję i sprzedaż prądu.

Po otrzymaniu pierwszych wyników działania kalkulatora cen prądu można je jeszcze odfiltrować według następujących kryteriów:

 1. Taryfy do domu (pierwsze dwie) oraz do firmy:
  1. G11
  2. G12
  3. C11
  4. C12a
  5. C12b
  6. C21
  7. C22a
  8. C22b
 2. Zmiany wielkości zużycia,
 3. Procentowe określenie, ile prądu jest zużywane podczas szczytu energetycznego (najczęściej: 6:00-13:00 i 15:00-22:00),
 4. Czas trwania umowy lub zaznaczenie opcji "bezterminowa", jeśli nigdy wcześniej nie zmienialiście sprzedawcy prądu,
 5. Wybór okresu rozliczeniowego,
 6. Typ przyłącza, do wyboru:
  1. 1-fazowy,
  2. 3-fazowy,
 7. Opcje dodatkowe:
  1. Gwarancja ceny,
  2. Zielona Energia,
  3. Brak opłaty handlowej.

Manipulując tymi zmiennymi porównywarka cen energii będzie podawała różne wyniki. Porównywanie tych danych da odpowiedź na to, jaka oferta będzie najbardziej optymalna. Warto rozważyć, czy nie zmienić sposobu korzystania z energii elektrycznej.

Dlaczego warto skorzystać z naszej porównywarki cen prądu?

Po pierwsze: korzyści finansowe. Zmiana sprzedawcy prądu najczęściej wiąże się ze zmniejszeniem rachunków za prąd. Ujęte są również korzyści w skali procentowej. Warto pamiętać, że im większe jest zużycie energii, tym łatwiej będzie odczuć różnicę w cenie za każdą kilowatogodzinę (kWh). Od ilości pobranego prądu zależy również stawka opłaty za dystrybucję energii - zmiana sprzedawcy nia ma na nią wpływu.

Po drugie: większa świadomość konsumenta. Im więcej wiemy o naszym rachunku, tym łatwiej jest nam na nim panować. Ma to wpływ na wiele aspektów naszego życia, na przykład zakupy - szybciej zdecydujemy się na sprzęt wyższej klasy energooszczędności, gdy wiemy, jakie korzyści z tego odniesiemy. Z drugiej strony większa wiedza oznacza, że nie ulegniemy jakimś manipulacjom nieuczciwych sprzedawców prądu.

Po trzecie: zmiana zachowań konsumenta. Chodzi tutaj przede wszystkim o zwiększenie zużycia prądu poza szczytem energetycznym. Promocją takiego zachowania jest taryfa G12 - w określonych godzinach prąd jest tańszy, niż w innych porach dnia. Warto rozważyć, czy skorzystanie z tej oferty nie będzie dla Was bardziej opłacalne. Często również eliminowane są niektóre "rozrzutne" nawyki - pozostawianie włączonego światła w pustym pomieszczeniu, nieodłączanie nieużywanego sprzętu.

Po czwarte: wychowywanie sprzedawcy energii. Możliwość zmiany sprzedawcy prądu sprawia, że standardy usług są podnoszone, jest również większa konkurencyjność cenowa między podmiotami, są wprowadzane również usługi dodatkowe (pomoc fachowca). Warto jednak zauważyć, że niezbędna jest tutaj aktywność odbiorców - bez tego nie będzie żadnych zmian na lepsze.

Kalkulator cen w prosty sposób pokazuje, jakie możemy mieć oszczędności w skali miesięcznej. Czasem korzyść wydaje się zbyt mała, by dokonać zmiany sprzedawcy prądu. I jeśli również nachodzą Was takie wątpliwości to wystarczy, że wykonacie dwa proste kroki: pomnóżcie wynik miesięcznej oszczędności razy 12 - otrzymacie wtedy roczną skalę korzyści. A teraz pytanie końcowe: dalej chcecie oddawać te pieniądze sprzedawcy prądu nie dostając niczego w zamian?

Cena prądu to nie wszystko - na to zwróć uwagę

Najważniejszym parametrem, któremu poświęcone jest najwięcej uwagi, to oczywiście cena prądu pobraną za każdą kWh. Z czasem klienci stają się coraz bardziej wymagający i są gotowi płacić nawet wyższe stawki. Oczywiście nie za darmo, dlatego podpowiadamy na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Gwarancja stałej ceny - odnosimy się tutaj do aspektu finansowego, nie chodzi tutaj już jednak o cenę prądu, ale o to przez jaki czas nie zostanie ona zmieniona. Gwarancje najczęściej dotyczą okresu trwania umowy. Są jednak przypadki, w których deklaracja obejmuje również czas już po upłynięciu ważności porozumienia. Takie działanie ma zachęcić do przedłużenia umowy i zniechęceniu do zmiany sprzedawcy prądu.

Dual fuel - czyli tak zwana sprzedaż pakietowa. W takich przypadkach od jednego sprzedawcy możemy kupować zarówno prąd, jak i na przykład gaz. Ceny za pobraną jednostkę energii są wówczas jeszcze niższe. Nie musi być to jednak sprzedaż energii pod różną postacią. Firmy energetyczne wprowadziły również możliwość na przykład prowadzenia konta bankowego, pakiety telewizyjne lub internetowe.

Pomoc fachowca - sprzedawcy energii prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej kompleksowych usług. Skoro ktoś kupuje prąd, to w budynku jest instalacja elektryczna oraz sprzęt elektroniczny - wszystkie te elementy mogą ulec awarii. Firma energetyczna zdejmuje zatem z barek swoich klientów kłopot związany z szukaniem fachowca. Najczęściej można spotkać się z ofertą pomocy ze strony: elektryka, hydraulika, serwisanta sprzętu AGD oraz ślusarza.

Ubezpieczenie - nie chodzi tutaj o polisę na życie, sprzedawcy prądu oferują swoim klientom możliwość wykupu ubezpieczenia na wypadek utraty dochodu lub innej sytuacji życiowej w wyniku, której skutkiem będzie brak środków na opłacenie rachunków. W takich przypadkach to firma energetyczna weźmie na siebie obowiązek uiszczania comiesięcznych opłat. Oczywiście nie chodzi tutaj o wszystkie zobowiązania klienta, a jedynie te wyszczególnione w umowie (najczęściej są to rachunki za prąd). Czy rozwiązanie to jest opłacalne i zasadne zależy zatem od zaproponowanych warunków.

Pomoc specjalisty - w tym wypadku sprzedawcy prądu oferują pomoc prawnika, radcy prawnego lub doradcy podatkowego. Należy pamiętać, że pomoc ta również najczęściej ma ograniczony charakter i nie będzie na przykład możliwości, żeby dany prawnik reprezentował nas podczas rozprawy sądowej lub doradca podatkowy będzie nadzorował wszystkie nasze przedsięwzięcia. W tych przypadkach chodzi przede wszystkim o pomoc doraźną.

W przypadku tych propozycji najważniejszy jest komfort klientów. Należy jednak rozważyć, czy w ogóle potrzebujemy takiej oferty. Pomoc fachowców jest na pewno pomocna, gdy mieszkamy w obcym mieście i nie znamy żadnej "złotej rączki".

Czy warto zmienić firmę energetyczną?

To, czy warto jest zmienić sprzedawcę energii zależy od tego, jaki wynik poda Wam porównywarka cen prądu. Należy jednak wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Czas umowy - jeśli jesteście zadowoleni z Waszego dotychczasowego sprzedawcy i nigdy go nie zmienialiście, to warto rozważyć przejście z umowy na czas nieokreślony na czas określony. Jakie daje to korzyści? Po pierwsze niższe ceny pradu. Po drugie stałe stawki - w przypadku porozumień bezterminowych sprzedawca prądu może zmienić (podwyższyć ceny) w każdym momencie. Zmieniając czas trwania umowy zyskujecie najczęściej gwarancję stałej ceny.
 • Opinia o sprzedawcy prądu - zanim podpiszecie umowę, to najczęściej obiecywane są Wam złote góry. Jak wyglądają one w praktyce, o tym możecie przekonać się czytając opinie osób, które już takie działania podjęły. Wiadomo, że opinia taka jest subiektywna i czasem niezadowolenie jest wynikiem braku zrozumienia zapisów. Należy się jednak dobrze zastanowić, jeśli negatywne głosy są liczniejsze, a zarzuty wobec firmy energetycznej się powtarzają. Z reguły najniższe standardy mają sprzedawcy prądu, którzy klientów zdobywają na zasadzie "łapanki". Chodzi tutaj o celowe wprowadzanie w błąd, podszywanie się pod inne firmy o większej renomie i tak dalej.
 • Dual fuel - jeśli korzystacie zarówno z prądu, jak i gazu ziemnego, to warto rozważyć kupowanie obu tych produktów od jednej firmy energetycznej. Tak zwana oferta pakietowa oferuje niższe ceny prądu lub błękitne paliwo. Jest zatem bardzo korzystna finansowo dla klientów indywidualnych, a także przedsiębiorstw. W takich pakietach również można spotkać się z gwarancją stałej ceny.
 • Usługi dodatkowe - jeśli chcecie skorzystać z pomocy fachowców, to taka opcja jest stworzona dla Was. Firma energetyczna zapewnia elektryków, hydraulików, ślusarzy i serwisantów sprzętów elektronicznych (AGD i RTV) w razie awarii. Daje to poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w razie problemów wystarczy się skontaktować z biurem obsługi klienta firmy energetycznej.

Najczęściej zatem opłaca się zmienić firmę energetyczną lub charakter umowy z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Będziecie dodatkowo kuszeni niższymi cenami prądu oraz różnymi bonusami. Warto jednak sprawdzić, czy zmieniając sprzedawcę prądu nie spadniecie z deszczu pod rynnę.

Kto i kiedy może zmienić sprzedawcę prądu?

Kto:
Osoba, która ma podpisaną umowę z firmą energetyczną (adresat rachunku za energię elektryczną). Nie może być to zatem dziecko w imieniu rodzica, współmałżonek lub inna osoba. W przypadku firmy zmiany sprzedawcy prądu może dokonać osoba uprawniona do podpisywania umów w imieniu przedsiębiorstwa.

Kiedy:
Sprzedawca prądu nie był nigdy wcześniej zmieniany:
Czas zmiany nie ma tutaj żadnego znaczenia. Poprzednia umowa podpisana jest najpewniej na czas nieokreślony, możecie z niej zrezygnować w każdej chwili.
Sprzedawca prądu był już wcześniej zmieniany:
W tej sytuacji musicie sprawdzić zapisy obowiązującej umowy. W niektórych przypadkach za wypowiedzenie zobowiązania przed czasem możecie zapłacić kary umowne. Ich ewentualna wysokość również jest podana w warunkach umowy. Warto przeliczyć, czy oferta konkurencji będzie na tyle korzystna, że zniweluje koszty kary.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Szczegółowy opis procesu zmiany sprzedawcy prądu opisaliśmy w dwóch artykułach: zmiana sprzedawcy prądu w domu oraz zmiana sprzedawcy prądu w firmie. Tutaj zatem przypomnimy procedurę tylko skrótowo:

Pierwsza możliwość: wybieracie najkorzystniejszą ofertę (np. za pomocą naszej porównywarki cen prądu), wypełniacie formularz, następnie kontaktuje się z Wami sprzedawca, zawieracie z nim umowę i udzielacie mu pełnomocnictwa do wykonania wszelkich działań związanych ze zmianą sprzedawcy prądu.

Druga opcja: wybieracie najkorzystniejszą ofertę, nowego sprzedawcę prądu i zawieracie z nim umowę, wypowiadacie dotychczasową umowę na sprzedaż prądu, podpisujecie umowę z OSD (operatorem sieci dystrybucyjnej) najlepiej na czas nieokreślony, informujecie OSD o zmianie sprzedawcy prądu, sprawdzacie dostosowanie liczników (koszty pokrywa OSD).

Chcesz zmienić sprzedawcę? Dowiedzieć się więcej o tej ofercie?

Zostaw nam Twój kontakt - nasz przedstawiciel lub przedstawiciel sprzedawcy skontaktuje się z Tobą i przedstawi szczegóły oferty.

Pamiętaj: Twoje dane są bezpieczne! Nasz serwis jest zabezpieczony, a baza danych naszych Użytkowników jest zgłoszona do GIODO.

Nie wysyłamy spamerskich ofert i nie zaśmiecamy skrzynek pocztowych.

My po prostu porównujemy ceny prądu 😉

Czy chcesz powrócić do Twojego ostatniego porównania cen prądu?

Wygląda na to, że odwiedzałeś już naszą porównywarkę? Jeśli chcesz powrócić do swojego ostatniego porównania kliknij guzik TAK, jeśli chcesz porównać ceny prądu dla innych parametrów kliknij guzik NIE i wypełnij formularz.

Kod pocztowy:
Miejscowość:
Dystrybutor
Sprzedawca
Taryfa
Zużycie energii kWh/m-c
Zużycie energii w szczycie %
Moc umowna kW

Chcesz zmienić sprzedawcę? Dowiedzieć się więcej o jego ofercie?

Zostaw nam Twój kontakt - nasz przedstawiciel lub przedstawiciel sprzedawcy skontaktuje się z Tobą i przedstawi szczegóły oferty.

Pamiętaj: Twoje dane są bezpieczne! Nasz serwis jest zabezpieczony, a baza danych naszych Użytkowników jest zgłoszona do GIODO.

Nie wysyłamy spamerskich ofert i nie zaśmiecamy skrzynek pocztowych.

My po prostu porównujemy ceny gazu 😉

Dziękujemy za kontakt, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą wkrótce.

×