Enerad
Porównaj oferty

PORT PC ma pod lupą Czyste Powietrze: wsparcie dla pokrzywdzonych i piętnowanie nadużyć

Jak zaznaczono podczas konferencji prasowej Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), program „Czyste Powietrze” stał się polem do nadużyć. Eksperci wskazują, że problem w dużej mierze wynika z wprowadzonego w lipcu 2022 roku systemu prefinansowania, który miał ułatwić dostęp do środków osobom mniej zamożnym. W rzeczywistości stał się narzędziem do generowania nieuczciwych zysków.

PORT PC podczas konferencji prasowej.

Prefinansowanie jako furtka do nadużyć

Jak zaznaczono, istotą problemu było umożliwienie otrzymania 50% dotacji jako przedpłaty na konto wykonawcy. W opinii ekspertów doprowadziło to do licznych patologii.

„W praktyce było to zaproszenie do stosowania nieuczciwych praktyk, które zidentyfikowaliśmy i przedstawiamy na konferencji prasowej” – mówił Paweł Lachman, prezes PORT PC.

Firmy, które wykorzystywały ten mechanizm, celowo zawyżały ceny urządzeń i usług, dopasowując je do maksymalnych kwot dofinansowania.

„Często instalowały również urządzenia, które nie są dopuszczone do obrotu rynkowego lub nie mają żadnych znaków jakości” – dodał Lachman.

W międzyczasie ogłoszono, że Czyste Powietrze ruszy w nowej odsłonie już 31 marca. Czy wprowadzone zmiany ograniczą problem nadużyć?

Nieświadomość beneficjentów i niekorzystne umowy

Drugim problemem było nakłanianie beneficjentów o niskich dochodach do podpisywania pełnomocnictw i umów, które w praktyce działały na ich niekorzyść.

„Aby osiągnąć jak największy zysk, minimalizowano nakłady, montując np. pompy ciepła w budynkach bez odpowiednio wykonanej termoizolacji i bez odpowiednich instalacji” – wyjaśnił prezes PORT PC.

Jak zaznaczono, proceder ten przyczynił się do spadku jakości instalacji oraz do strat finansowych ponoszonych przez beneficjentów, którzy wyraźnie zaznaczają swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych. Więcej informacji: Pozew zbiorowy przeciwko NFOŚiGW? Wykonawcy i beneficjenci mają dość.

Reakcja ekspertów i oczekiwania wobec państwa

W trakcie konferencji swoje doświadczenia przedstawił prawnik Miłosz Jakubowski.

„Osobiście jesienią ubiegłego roku miałem okazję przeprowadzić serię wywiadów z osobami zaangażowanymi we wdrażanie i wspieranie programu 'Czyste Powietrze’ na różnych szczeblach, w tym w gminach i wojewódzkich funduszach ochrony środowiska” – relacjonował. Jak zaznaczył, wszyscy rozmówcy wskazywali na „ogromną skalę nadużyć ze strony nieuczciwych przedsiębiorców”.

Swoje stanowisko przedstawił również instalator Tomasz Golański.

„O pracę w mojej firmie starało się wiele osób, które odchodziły z poprzednich firm, gdyż nie zgadzały się na niemoralne działania na granicy prawa” – mówił.

Eksperci zgodnie apelują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o podjęcie zdecydowanych działań w celu ochrony pokrzywdzonych beneficjentów. Jak zaznaczono, bez interwencji państwa może dojść do spowolnienia transformacji energetycznej oraz pogłębienia ubóstwa energetycznego.

PORT PC podejmuje działania

PORT PC nie chce czekać na reakcję państwa i już teraz uruchamia inicjatywy mające na celu wsparcie pokrzywdzonych. Jak zaznaczono, pierwszym krokiem jest uruchomienie infolinii, gdzie beneficjenci mogą zgłaszać swoje problemy i otrzymać bezpłatną poradę. Drugim działaniem jest opracowanie „Czarnej Księgi” programu „Czyste Powietrze”, w której zostaną opisane konkretne przypadki oszustw i nadużyć.

Zapowiadana jest również publikacja „Białej Księgi”, która ma zawierać rekomendacje zmian w programie „Czyste Powietrze”. Jak zaznaczono, celem jest wyeliminowanie patologii i przywrócenie zaufania do systemu wsparcia dla modernizacji budynków. Nie jest to jedyna inicjatywa, której celem jest poprawa działania programu: Eksperci Forum Energii ostrzegają: bez zmian Czyste Powietrze nie spełni swojej roli.

Źródło: materiały z konferencji prasowej PORT PC.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Sieć handlowa Auchan intensyfikuje działania na rzecz transformacji energetycznej. Dzięki współpracy z Axpo Polska i GoldenPeaks Capital zwiększa dostęp do odnawialnych źródeł energii i oszczędza prąd w sklepach.

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Do 16 lipca 2025 roku młodzi inżynierowie i naukowcy mają szansę zgłaszać się do konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. W puli konkursu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów na arenie międzynarodowej.

24.04.2025
Wiadomości z rynku
SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zapowiada, że w 2028 roku może dojść do pierwszego wylania betonu pod reaktor SMR w Polsce. Projekt oparty na technologii BWRX-300 GE-Hitachi ma mieć strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zaprezentowała efekty kontroli programu „Czyste Powietrze”. Wskazano rażące zaniedbania, ale też konkretne działania naprawcze. Program zyskał nowe finansowanie i narzędzia kontroli, a resort złożył już 103 zawiadomienia do prokuratury.

24.04.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska ogłosiła 24 kwietnia 2025 roku propozycję kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego i rejestracji pojazdów. Nowe regulacje mają uwzględnić rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych oraz rozwój technologii wspomagających kierowców, a ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz walka z oszustwami, takimi jak manipulacja licznikami przebiegu.

24.04.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie opracowali wieloźródłową pompę ciepła na CO₂, która równocześnie wykorzystuje dwa z trzech dostępnych źródeł ciepła: powietrze, grunt i słońce. Wyniki badań pokazują nawet 23% poprawę efektywności w porównaniu do tradycyjnych pomp powietrznych. Choć technologia ma duży potencjał w dekarbonizacji ogrzewnictwa, wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność ekonomiczną.

24.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły