Enerad
Porównaj oferty

Powstaną specjalne strefy energetyczne. Gdzie i kiedy?

Przedstawiciel rządu poinformował, że trwają prace nad specjalnymi strefami energetycznymi. Na początek planowane jest uruchomienie sześciu takich stref. Znane są już ich wstępne lokalizacje – według założeń mają powstać w północnej i centralnej części Polski, w okolicach Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy, w okolicy Torunia), Słupska, Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) i Olsztyna. Rozwiązanie to jest skierowane do specyficznych podmiotów – przedsiębiorstw konsumujących ponad 100 GWh rocznie, chcących rozbudować swoją infrastrukturę o magazyny energii.

Powstaną specjalne strefy energetyczne. Gdzie i kiedy?

Niższa cena za energię elektryczną

Inwestorzy korzystający ze stref będą mieli dostęp do sieci elektroenergetycznych o wysokich napięciach i zyskają możliwość korzystania z dobrze skomunikowanej sieci połączeń drogowych i kolejowych. Ponadto będą mogli liczyć na atrakcyjne ceny energii elektrycznej. Odbiorcy energii w specjalnych strefach energetycznych będą mogli liczyć na obniżenie opłaty jakościowej oraz sieciowej zmiennej. W efekcie, stawki mogą być nawet o ok. 30% niższe od ceny standardowej.

To dobry impuls do lokowania inwestycji, zwłaszcza dla inwestorów potrzebujących łatwego dostępu zarówno do energii elektrycznej, jak i gazu (w części stref możliwe będzie przyłączenie dużych odbiorców do Gaz-Systemu).

Specjalne strefy energetyczne a OZE

Wprowadzenie specjalnych stref energetycznych będzie miało realny wpływ na poprawę stabilności działania sieci elektroenergetycznych w kontekście odnawialnych źródeł energii. Polskie władze planują zlokalizować strefy energetyczne na obszarach, na których istnieją albo na których planowana jest budowa nowych źródeł ekologicznej energii, pochodzącej z farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy elektrowni jądrowej. To ma na celu maksymalizację efektywności wykorzystania infrastruktury przesyłowej i redukcję kosztów inwestycyjnych. Jednocześnie w strefach promowane będą przedsięwzięcia związane z budową magazynów energii.

Kiedy rząd planuje uruchomić specjalne strefy energetyczne?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zaznaczyła, że specjalne strefy energetyczne są adresowane do bardzo specyficznych inwestorów, o specjalistycznym profilu działalności. Z kolei wiceprezes Gaz-Systemu, Paweł Pikus, przekazał, że strefy będą nastawione na grupowanie podmiotów działających proinnowacyjnie – z nastawieniem m.in. na obronność i elektromobilność.

Projekt stref energetycznych jest w fazie wdrażania. Rząd planuje uruchomić strefy na początku 2024 r. , m.in. dzięki tzw. piaskownicom regulacyjnym. Ostateczne decyzje w tej kwestii mają zapaść po konsultacjach, które odbędą się w br. Jeśli utworzenie stref sprawdzi się w praktyce, ten model inwestycyjny będzie analizowany pod kątem rozbudowy o kolejne strefy – zapowiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły