Enerad
Porównaj oferty
Anuluj

Czy na pewno chcesz zrezygnować?

Rezygnuję
Kontynuuję
arrow

Znajdź najlepszego sprzedawcę prądu

  1. Wypełniasz formularz

  2. Porównujesz oferty

  3. Obniżasz rachunki

Jakiej oferty prądu szukasz?

Porównaj oferty

Dlaczego warto
zmienić sprzedawcę prądu?

Oszczędności

Na rynku energii elektrycznej działa wiele firm, dzięki czemu masz możliwość wyboru tańszej oferty i oszczędzenia na rachunkach.

Łatwa procedura

Procedura zmiany sprzedawcy prądu nie jest skomplikowana i ogranicza się do kilku prostych formalności.

Popularność

Od 2007 roku na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się już prawie milion odbiorców, z czego ponad 75% stanowią konsumenci.

Co musisz wiedzieć o zmianie
sprzedawcy prądu?

Co musisz wiedzieć przed zmianą sprzedawcy?

Podejmując decyzję o zmianie sprzedawcy prądu, powienieneś zapoznać się z zasadami funkcjonowania rynku i dokładnie porówać oferty poszczególnych firm. Zebrane informacje pomogą Ci podjąć bardziej racjonalną decyzję i wybrać możliwie najbardziej korzystną ofertę.

Jak przebiega procedura?

Proces zmiany sprzedawcy prądu wymaga przejścia przez kilka formalnych etapów, które warto dobrze zrozumieć. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, aby zmiana przebiegła sprawnie i bez komplikacji. Sprawdź praktyczne wskazówki dotyczące składania wniosków, wymaganych dokumentów oraz terminów, których należy dotrzymać.

Co po zmianie sprzedawcy?

Po zmianie sprzedawcy prądu kluczowe jest monitorowanie nowej współpracy i weryfikacja warunków umowy. Dowiedz się, jak zadbać o płynne przejście na nową ofertę, jakie obowiązki ma nowy sprzedawca oraz jak rozwiązywać ewentualne problemy. W tej zakładce znajdziesz również wskazówki, jak skutecznie zarządzać nowymi płatnościami oraz gdzie szukać wsparcia w razie niejasności.

Etapy zmiany sprzedawcy prądu

arrow

Porównanie cen

W dobie rosnących cen energii elektrycznej, głównym powodem zmiany sprzedawcy prądu są najczęściej oszczędności. Na rynku energii elektrycznej w Polsce jest wiele firm posiadających koncesję URE, które przedstawią Ci swoje oferty. Po wypełnieniu formularza otrzymasz porównanie cen prądu i sam zdecydujesz, która oferta opłaca Ci się najbardziej.

Porównaj ceny prądu
arrow
arrow

Kilka formalności

Zmiana sprzedawcy energii będzie wymagała podpisana umowy z wybraną przez Ciebie firmą i rozwiązania dotychczasowej umowy. Większość formalności będziesz mógł załatwić online bez wychodzenia z domu. Zawarcie nowej umowy z Operatorem Sieci Dystrybucji spowooduje dodatkowo, że przyszłościi zmiany sprzedawcy będą jeszcze łatwiejsze.

Wybierz nowego sprzedawcę prądu
arrow
arrow

Przekazanie stanu licznika

W końcowym etapie procesu Operator Systemu Dystrybucji przekazuje dotychczasowemu sprzedawcy stan licznika. Końcowy odczyt stanowi podstawę do ostatecznego rozliczenia z poprzednim sprzedawcą i pozwala na kontynuację rozliczeń z nowym. Od tej pory rozliczenia odbywają już wg nowych stawek.

Porównaj cenniki sprzedawców prądu
arrow

Zmiana sprzedawcy prądu
na podstawie pełnomocnictwa

Obsługa klienta

Nie masz czasu na formalności?

Jeżeli proces samodzielnej zmiany sprzedawcy prądu wydaje Ci się skomplikowany, skorzystaj z procedury uproszczonej. Po udzieleniu pełnomocnictwa wybranej przez Ciebie firmie, ta zajmie się przeprowadzeniem wszystkich formalności. Tobie pozostanie tylko znalezienie lepszej oferty i skonsultowanie szczegółów ze sprzedawcą.

Prezentacje sprzedawców prądu

Nasza ocena

Nasza ocena

Pamiętaj, że przyznana ocena jest subiektywna i została przyznana przez naszą redakcję.

Sprawdź ofertę
Nasza ocena

Nasza ocena

Pamiętaj, że przyznana ocena jest subiektywna i została przyznana przez naszą redakcję.

Sprawdź ofertę
Nasza ocena

Nasza ocena

Pamiętaj, że przyznana ocena jest subiektywna i została przyznana przez naszą redakcję.

Sprawdź ofertę

Najczęściej zadawane pytania

Czy zmiana sprzedawcy prądu wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Sama zmiana sprzedawcy prądu jest bezpłatna. Nie ponosisz żadnych kosztów związanych z procedurą zmiany, a wszystkie formalności często przejmuje na siebie nowy sprzedawca. Upewnij się jednak, że rozwiązanie dotychczasowej umowy nie wiąże się z karami umownymi.

Ile czasu zajmuje proces zmiany sprzedawcy prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu trwa zazwyczaj od 14 do 30 dni, w zależności od procedur i terminu wypowiedzenia u obecnego sprzedawcy. Nowy sprzedawca zadba o przeprowadzenie procesu w możliwie najkrótszym czasie. Twoje dostawy prądu pozostaną nieprzerwane.

Czy zmiana sprzedawcy prądu wymaga wymiany licznika?

Nie, zmiana sprzedawcy nie wymaga wymiany licznika. Za licznik oraz jego obsługę odpowiada dystrybutor prądu, który pozostaje ten sam, niezależnie od wybranego sprzedawcy.

Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany sprzedawcy prądu?

Najczęściej wymagane dokumenty to kopia aktualnej umowy na dostawę energii, ostatnia faktura oraz dokument potwierdzający Twoje dane osobowe (np. dowód osobisty). Nowy sprzedawca pomoże Ci zebrać wszystkie potrzebne informacje.

Jak często mogę zmieniać sprzedawcę prądu?

Możesz zmieniać sprzedawcę prądu dowolnie często, o ile Twoja umowa z obecnym sprzedawcą na to pozwala. W przypadku umów terminowych upewnij się, że nie obowiązują kary za wcześniejsze rozwiązanie. Dzięki temu możesz elastycznie korzystać z najlepszych ofert na rynku.

Porównaj oferty

Najpopularniejsze artykuły z bazy wiedzy

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Sieć handlowa Auchan intensyfikuje działania na rzecz transformacji energetycznej. Dzięki współpracy z Axpo Polska i GoldenPeaks Capital zwiększa dostęp do odnawialnych źródeł energii i oszczędza prąd w sklepach.

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Do 16 lipca 2025 roku młodzi inżynierowie i naukowcy mają szansę zgłaszać się do konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. W puli konkursu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów na arenie międzynarodowej.

24.04.2025
Wiadomości z rynku
SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zapowiada, że w 2028 roku może dojść do pierwszego wylania betonu pod reaktor SMR w Polsce. Projekt oparty na technologii BWRX-300 GE-Hitachi ma mieć strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zaprezentowała efekty kontroli programu „Czyste Powietrze”. Wskazano rażące zaniedbania, ale też konkretne działania naprawcze. Program zyskał nowe finansowanie i narzędzia kontroli, a resort złożył już 103 zawiadomienia do prokuratury.

24.04.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska ogłosiła 24 kwietnia 2025 roku propozycję kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego i rejestracji pojazdów. Nowe regulacje mają uwzględnić rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych oraz rozwój technologii wspomagających kierowców, a ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz walka z oszustwami, takimi jak manipulacja licznikami przebiegu.

24.04.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie opracowali wieloźródłową pompę ciepła na CO₂, która równocześnie wykorzystuje dwa z trzech dostępnych źródeł ciepła: powietrze, grunt i słońce. Wyniki badań pokazują nawet 23% poprawę efektywności w porównaniu do tradycyjnych pomp powietrznych. Choć technologia ma duży potencjał w dekarbonizacji ogrzewnictwa, wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność ekonomiczną.

24.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły