Enerad
Porównaj oferty

Prąd z kosmosu? Niech będzie, byle tanio i stabilnie

Futurystyczna koncepcja pozyskiwania energii słonecznej prosto z kosmosu, może  zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o odnawialnych źródłach energii. Wszystko przez projekt CASSIOPeiA. W skrócie, chodzi w nim o umieszczanie gigantycznych paneli słonecznych na orbicie okołoziemskiej, które będą zbierać energię słoneczną i przesyłać ją na Ziemię w formie mikrofal.

CASSIOPeiA

Jak działa CASSIOPeiA?

Technologia CASSIOPeiA opiera się na umieszczeniu w przestrzeni kosmicznej ogromnych satelitów słonecznych, które nieustannie zbierają energię słoneczną, nieograniczoną przez cykl dnia i nocy czy zmienne warunki atmosferyczne. Energia ta jest następnie konwertowana na mikrofale, które są bezpiecznie przesyłane na Ziemię, do specjalnych anten odbiorczych. Następuje tam przekształcenie mikrofal z powrotem w prąd, gotowy do wykorzystania przez ziemskie urządzenia.

Brzmi jak coś niemożliwego? Być może, ale technologia istnieje, i co udowadniają pionierskie testy naziemne oraz eksperymenty z prototypami, działa!

Za opracowanie tej technologii odpowiadają zespoły z całego świata, w tym brytyjski start-up Space Solar oraz naukowcy z Queen’s University Belfast i Caltech, kierowani przez Ali Hajimiriego.

Szanse związane z projektem

Projekt ma olbrzymi potencjał w zakresie dostarczania czystej i niemal nieograniczonej energii, co może zdecydowanie zmniejszyć zależność ludzkości od paliw kopalnych i przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi. Energia słoneczna z kosmosu może być dostępna przez całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych, pory dnia, pogody czy pory roku. W kosmosie nie ma przecież chmur, atmosfery czy zanieczyszczeń. Dzięki temu w kosmosie można uzyskać około osiem razy więcej energii ze słońca niż na Ziemi. Docelowo, technologia ta może być nawet czterokrotnie tańsza niż pozyskiwanie energii z atomu, co czyni ją niezwykle atrakcyjną ekonomicznie.

Jeszcze do niedawna, główną barierą były koszty – m.in. wysłania ogromnych konstrukcji na orbitę. Jednak dzięki firmom takim jak SpaceX i Blue Origin, obecnie są one ok. 30 razy mniejsze niż jeszcze 40 lat temu. Oznacza to, że pozyskiwania prądu z kosmosu przestaje być koncepcją sci-fi.

Ryzyka

Oczywiście wprowadzenie CASSIOPei niesie ze sobą także wyzwania. Największym problemem będą obawa przed energią przesyłaną w postaci mikrofal z kosmosu na Ziemię oraz wpływ takich działań na środowisko i zdrowie ludzi. Twórcy rozwiązania zapewniają jednak, że jest ono nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Istnieje również kwestia wielkoskalowej budowy i utrzymania struktur w kosmosie, co wymaga zaawansowanych technologii i może wiązać się z wysokimi kosztami początkowymi. Ponadto, naukowcy muszą jeszcze odpowiedzieć na pytania dotyczące potencjalnego wpływu na środowisko związane z wieloma startami rakiet niezbędnych do umieszczenia infrastruktury w przestrzeni kosmicznej.

Póki co, pozostaje nam fotowoltaika na Ziemii, jednak nie wykluczone, że niebawem stanie się ona „uzpełnieniem” energii pozyskiwanej z kosmosu.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły