Axpo: Stacje ładowania samochodów elektrycznych

5 /5
(Ocen: 3)

efektywność energetyczna

Jeszcze do niedawna uważano, że pomysł na rozwój rynku samochodów elektrycznych jest mało realistyczny. Wszystko ze względu na wysokie koszty zakupu, a także małą dostępność tego rodzaju aut w naszym kraju. Jednak obecnie, coraz więcej firm motoryzacyjnych, oferuje samochody z napędem elektrycznym, które mogą być zasilane zarówno z konwencjonalnych jak i też odnawialnych źródeł energii. Niezbędne paliwo dostępne jest tam, gdzie zainstalowane zostały stacje ładowania samochodów elektrycznych, czyli urządzenia służące do ładowania akumulatorów będących źródłem energii w tego typu pojazdach.

Oszczędzaj energię w Firmie Skontaktuj się z nami!

Preferowane lokalizacje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Najlepszymi miejscami do uruchomienia stacji ładowania samochodów elektrycznych są przede wszystkim: galerie handlowe, hotele, parkingi strzeżone, restauracje, ośrodki sportowe i rekreacyjne, a także miejsca, w których podróżujący samochodem elektrycznym spędza minimum godzinę.

Jakie są korzyści z posiadania stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Wszyscy posiadacze aut elektrycznych w naszym kraju mogą coraz częściej poruszać się po polskich miastach na specjalnych przywilejach. Obejmują one przede wszystkim uprawnienia do wjazdu w strefę objętą zakazem ruchu, tak jest np. na terenie warszawskiego Traktu Królewskiego. Również posiadanie samej stacji ładowania samochodów elektrycznych wiąże się z wieloma korzyściami. Są nimi na pewno:

 • zyskanie na wizerunku firmy wspierającej rozwiązania ekologiczne,
 • wzrost liczby klientów, ponieważ podczas ładowania samochodu, klienci przy okazji mogą skorzystać z oferty firmy, na terenie, której znajduje się stacja.

Rodzaje ładowarek i stacji

Wyróżnia się dwa następujące rodzaje ładowarek: ładujące pojazdy prądem zmiennym (< 50 kW) i ładujące pojazdy prądem stałym (> 50 kW). Natomiast w przypadku modeli stacji ładowania samochodów, dostępny jest Model GHL wallbox (stacja do zawieszenia) i Model LS-4 (stacje wolnostojące). Pierwszy z nich Model GHL wallbox:

 • produkowany jest w dwóch wariantach: z gniazdem lub wtyczką,
 • najlepiej sprawdzi się: w garażach, wiatach parkingowych, na parkingach w zamkniętych przestrzeniach publicznych, na parkingach w hotelach i pensjonatach, a także w parkach maszynowych,
 • wyróżnia się prostą i intuicyjną obsługą ładowarki, ładowaniem samochodów w trybie – Mode-3, złączem typu 1 lub typu 2, a także mocą od 3,7 kVA do 22 kVA.

Natomiast przeznaczeniem drugiego modelu LS-4 (stacje wolnostojące) są: parkingi w przestrzeniach publicznych, supermarkety, centra handlowe, stacje autobusowe i kolejowe, restauracje, a także parki maszynowe. Co wyróżnia ten model? Jest to:

 • informacja o statusie ładowarki,
 • wbudowana komunikacja (3G; LAN),
 • możliwość integracji z systemem rozliczeń (otwarty protokół OCPP),
 • dostępność w wersji z kablami,
 • wyposażenie w złącza typu 2 od 3,7 kVA do 22 kVA,
 • prosta i intuicyjna obsługa,
 • identyfikacja użytkownika – czytnik RFID.