Stacje ładowania samochodów elektrycznych
Jeszcze do niedawna uważano, że pomysł na rozwój rynku samochodów elektrycznych jest mało realistyczny. Wszystko ze względu na wysokie koszty zakupu, a także małą dostępność tego rodzaju aut w naszym kraju. Jednak obecnie, coraz więcej firm motoryzacyjnych, oferuje samochody z napędem elektrycznym, które mogą być zasilane zarówno z konwencjonalnych jak i też odnawialnych źródeł energii. Niezbędne paliwo dostępne jest tam, gdzie zainstalowane zostały stacje ładowania samochodów elektrycznych, czyli urządzenia służące do ładowania akumulatorów będących źródłem energii w tego typu pojazdach.
Preferowane lokalizacje stacji ładowania samochodów elektrycznych
Najlepszymi miejscami do uruchomienia stacji ładowania samochodów elektrycznych są przede wszystkim: galerie handlowe, hotele, parkingi strzeżone, restauracje, ośrodki sportowe i rekreacyjne, a także miejsca, w których podróżujący samochodem elektrycznym spędza minimum godzinę.
Jakie są korzyści z posiadania stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Wszyscy posiadacze aut elektrycznych w naszym kraju mogą coraz częściej poruszać się po polskich miastach na specjalnych przywilejach. Obejmują one przede wszystkim uprawnienia do wjazdu w strefę objętą zakazem ruchu, tak jest np. na terenie warszawskiego Traktu Królewskiego. Również posiadanie samej stacji ładowania samochodów elektrycznych wiąże się z wieloma korzyściami. Są nimi na pewno:
- zyskanie na wizerunku firmy wspierającej rozwiązania ekologiczne,
- wzrost liczby klientów, ponieważ podczas ładowania samochodu, klienci przy okazji mogą skorzystać z oferty firmy, na terenie, której znajduje się stacja.
Rodzaje ładowarek i stacji
Wyróżnia się dwa następujące rodzaje ładowarek: ładujące pojazdy prądem zmiennym (< 50 kW) i ładujące pojazdy prądem stałym (> 50 kW). Natomiast w przypadku modeli stacji ładowania samochodów, dostępny jest Model GHL wallbox (stacja do zawieszenia) i Model LS-4 (stacje wolnostojące). Pierwszy z nich Model GHL wallbox:
- produkowany jest w dwóch wariantach: z gniazdem lub wtyczką,
- najlepiej sprawdzi się: w garażach, wiatach parkingowych, na parkingach w zamkniętych przestrzeniach publicznych, na parkingach w hotelach i pensjonatach, a także w parkach maszynowych,
- wyróżnia się prostą i intuicyjną obsługą ładowarki, ładowaniem samochodów w trybie – Mode-3, złączem typu 1 lub typu 2, a także mocą od 3,7 kVA do 22 kVA.
Natomiast przeznaczeniem drugiego modelu LS-4 (stacje wolnostojące) są: parkingi w przestrzeniach publicznych, supermarkety, centra handlowe, stacje autobusowe i kolejowe, restauracje, a także parki maszynowe. Co wyróżnia ten model? Jest to:
- informacja o statusie ładowarki,
- wbudowana komunikacja (3G; LAN),
- możliwość integracji z systemem rozliczeń (otwarty protokół OCPP),
- dostępność w wersji z kablami,
- wyposażenie w złącza typu 2 od 3,7 kVA do 22 kVA,
- prosta i intuicyjna obsługa,
- identyfikacja użytkownika – czytnik RFID.