Prąd dla domu – taryfy, oferty, informacje

Prąd dla domu to nie tylko dopasowana taryfa, to także wybór optymalnej oferty i rozwiązań technologicznych, które pomogą nam obniżyć rachunki za energię elektryczną. Jeśli chcecie już dzisiaj zacząć oszczędzać, to jesteście na dobrej drodze 🙂

Oferty prądu dla domu

UWAGA W TARYFACH G: Cena maksymalna wynikająca z Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. dla uprawnionych odbiorców wynosi 0,6930 zł/kWh (cena po przekroczeniu progu rocznego limitu).

Poniższe ceny energii są zamrożone na poziomie z 2022 r. i obowiązują w 2023 r.

Taryfa G11 – oferty jednostrefowe

Dzień i noc
Cena (całodobowo)
0,5095
zł/kWh
Opłata handlowa
0
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Taryfa podstawowa sprzedawcy.

Najprostsza dla Ciebie
Cena (całodobowo)
0,5092
zł/kWh
Opłata handlowa
10,31
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Oferta tylko dla mieszkańców Warszawy. Opłata handlowa dla 6-miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Podstawowa
Cena (całodobowo)
0,5092
zł/kWh
Opłata handlowa
0
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Taryfa podstawowa.

Uwaga: wszystkie prezentowane ceny to wartości brutto.

Taryfa G12 – oferty dwustrefowe

Dzień i noc
Cena (dzień)
0,6368
zł/kWh
Cena (noc)
0,2952
zł/kWh
Opłata handlowa
0
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Taryfa podstawowa sprzedawcy.

Najprostsza dzień i noc
Cena (dzień)
0,6063
zł/kWh
Cena (noc)
0,3399
zł/kWh
Opłata handlowa
11,03
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Oferta tylko dla mieszkańców Warszawy. Opłata handlowa dla 6-miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Podstawowa
Cena (dzień)
0,5803
zł/kWh
Cena (noc)
0,3672
zł/kWh
Opłata handlowa
0
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Taryfa podstawowa.

Uwaga: wszystkie prezentowane ceny to wartości brutto.

prąd dla domuRynek prądu jest uwolniony – Ty sam możesz zdecydować od kogo, za ile i jaki prąd kupujesz. Pytasz jak to możliwe? W wyniku liberalizacji rynku energii sprzedawcy prądu konkurują ze sobą ofertami (podobnie jak na rynku telefonów komórkowych i dostępu do usług mobile) – ceną prądu oraz kilkoma innymi zmiennymi: długością umowy, gwarancją ceny, okresem rozliczeniowym, a nawet materiałami z jakich została wytworzona energia elektryczna – co sprawia, że możesz kupować do domu prąd ze źródeł odnawialnych i być w pełni eko.

Prąd dla domu – jak obniżyć rachunki?

Przez najbliższe lata ceny prądu w Polsce będą rosły – podwyżki dotkną nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy, a co za tym idzie droższe będą produkty i usługi… Przed drożyzną w sklepach czy usługach raczej się nie obronimy, ale możemy postarać się nieco zredukować rachunki za prąd w domu. A możliwości mamy całkiem sporo, wystarczy świadome, konsumenckie podejście, a nasze faktury za energię mogą być nieco mniej bolesne 🙂

Dopasowana taryfa prądu


Szukając oszczędności na rachunkach za energię elektryczną na samym początku powinniśmy przyjrzeć się taryfie prądu dla domu, z której obecnie korzystamy. Dobrze dopasowana do naszego zużycia taryfa może spowodować, że nasze faktury będą niższe. A jest w czym wybierać - możemy zdecydować się na taryfy jednostrefowe (np. taryfa G11), dwustrefowe (np. taryfa G12 czy taryfa G12w), a nawet trójstrefowe (np. taryfa G13) czy taryfy przedpłatowe. Jak wybrać najlepszą dla nas? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule: Jaka taryfa G11 czy G12?

Zmiana sprzedawcy prądu


Zmienić sprzedawcę prądu gospodarstwa domowe mogą od 2007 roku, ale z takiej możliwość nadal nie skorzystała większość odbiorców indywidualnych. To błąd, ponieważ oferty rynkowe są zazwyczaj niższe niż urzędowe ceny prądu, a my dzięki zmianie możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent na naszych rachunkach. Zdajemy sobie sprawę, że znalezienie alternatywnego sprzedawcy może nie być proste, dlatego przygotowaliśmy dla Was porównywarkę cen prądu, dzięki której znajdziecie najtańsze i najlepsze oferty na rynku. A jeśli nadal nie wiecie jak i kogo wybrać, to zapraszamy Was do naszych poradników i aktualności oraz rankingu sprzedawców prądu.

A może fotowoltaika?


Gdy powstawał nasz serwis, czyli w 2008 roku, fotowoltaika była drogą technologią dla wybranych. Dzisiaj, po tych kilkunastu latach, jest ona dostępna dla praktycznie każdego odbiorcy prądu - fotowoltaikę można mieć w domu czy firmie. Ogranicza nas tylko… opłacalność takiej inwestycji. Jeśli z analiz wynika, że fotowoltaika pomoże nam zredukować o kilkadziesiąt procent rachunki, to nie pozostaje nam nic innego jak znalezienie dobrej firmy fotowoltaicznej, która nie tylko przygotuje projekt, ale również go zrealizuje i zajmie się wszystkimi formalnościami dotyczącymi m.in. ubiegania się o dofinansowanie do fotowoltaiki (np. Mój Prąd).

Dodatkowe pytania, odpowiedzi i informacje

Jaka jest różnica pomiędzy sprzedawcą prądu a dystrybutorem
Sprzedawca to podmiot, od którego kupujesz prąd, natomiast dystrybutor odpowiedzialny jest za dostarczenie prądu oraz infrastrukturę. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na nasz artykuł: Jaka jest różnica pomiędzy sprzedawcą prądu a dystrybutorem.
Co dokładnie jest na rachunku za prąd?
Rachunek za prąd to nie tylko koszt faktycznego zużycia kWh, to również szereg innych opłat, które wpływają na jego wysokość. Więcej dowiesz się wchodząc na stronę: Co jest czym na otrzymanej fakturze za prąd?
Umowa kompleksowa a dwie faktury – kiedy i dlaczego?
Zmieniając sprzedawcę zaoszczędzisz, ale musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będziesz otrzymywał dwie faktury. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w: Umowa kompleksowa - Co to jest? Jakie firmy?
Czy ponoszę jakieś dodatkowe koszty przy zmianie sprzedawcy?
Zgodnie z obowiązującym prawem, nie ponosisz dodatkowych kosztów przy zmianie sprzedawcy.
Sprzedawca z urzędu – oferta taryfy urzędowej a propozycje rynkowe
Taryfy urzędowe to nie tylko wyższe stawki za prąd, ale także niepewność jutra. Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na oferty rynkowe. Więcej na ten temat znajdziecie w tekście Sprzedawca z urzędu – oferta taryfy urzędowej a propozycje rynkowe.
Zielona energia w domu - czy naprawdę można ją mieć?
Dbasz o ochronę środowiska? Jeśli tak to w swoim domu możesz zacząć korzystać z prądu wytwarzanego z OZE. W jaki sposób? Wystarczy, że znajdziesz odpowiedniego sprzedawcę prądu z eko ofertą!
Ile trwa procedura zmiany sprzedawcy?
Pierwsza zmiana sprzedawcy trwa 30 dni, natomiast każda kolejna powinna nie przekraczać 14 dni.
Czy informacje na stronie są aktualne?
Nasza strona to nie tylko kompendium wiedzy, to również aktualizacje odbywające się 24 godziny na dobę. Aby dowiedzieć się więcej wejdź na stronę Czy informacje na stronie są aktualne?