Prezes PSE: stabilność systemu elektroenergetycznego do 2030 roku zależy od inwestycji w gaz i OZE
Jeśli zapowiadane inwestycje w gaz i OZE zostaną zrealizowane, polski system elektroenergetyczny pozostanie stabilny do 2030-2031 roku – ocenia prezes PSE Grzegorz Onichimowski. Kluczową rolę w okresie przejściowym mają odegrać nowe bloki gazowe, m.in. w Gryfinie, Rybniku i Kozienicach. PGE i Enea planują łącznie kilka gigawatów nowych mocy gazowych, które zastąpią stopniowo wycofywane elektrownie węglowe.

Stabilność systemu elektroenergetycznego do 2030 roku?
Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Grzegorz Onichimowski, podkreśla, że jeśli zostaną przeprowadzone aukcje dogrywkowe na rynku mocy i zrealizowane wszystkie planowane inwestycje w gaz i OZE, to krajowy system elektroenergetyczny będzie stabilny do 2030-2031 roku.
Słyszymy od inwestorów nieoficjalnie, że jest duże zainteresowanie mocami gazowymi. Jeśli to, o czym dzisiaj słyszymy, zostanie zrealizowane plus całe OZE, daje nam to sytuację dość stabilną w systemie w perspektywie roku 2030-31. – zaznaczył Grzegorz Onichimowski.
Sieć przesyłowa bez ograniczeń, ale problem z generacją
Według Onichimowskiego, sieć przesyłowa w Polsce nie stanowi problemu – nie ma w niej ograniczeń, a rozwój infrastruktury planowany przez PSE zabezpieczy potrzeby na najbliższą dekadę. Wyzwaniem jest natomiast generacja energii, zwłaszcza przez centralnie dysponowane jednostki wytwórcze (JWCD).
Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, bo tej generacji dyspozycyjnej zaczyna nam brakować. Co więcej, ona zupełnie nie pasuje do sytuacji w systemie, bo zmienia się on z minuty na minutę, a parametry pracy jednostek centralnie dysponowanych nie nadążają za tymi zmianami. – wyjaśnia Onichimowski.
Gazowe źródła przejściowym rozwiązaniem
Firmy energetyczne widzą gaz jako kluczowy element stabilizacji systemu. PGE i Enea aktywnie inwestują w nowe bloki gazowe, które mają zastąpić wygaszane moce węglowe. Wiceprezes PGE Marcin Laskowski mówił o znaczeniu gazu:
Stabilność w okresie przejściowym powinny nam dawać źródła gazowe, to dlatego tak dużo atencji poświęcamy projektom gazowym. W ubiegłym roku oddaliśmy do dyspozycji nowe bloki w Gryfinie, mamy w portfolio kolejny bardzo duży blok w Rybniku, który planujemy zakończyć na przełomie 2026/2027.
Inwestycje PGE i Enei w bloki gazowe
23 stycznia PGE zawarło z ZE PAK umowę dotyczącą nabycia 100% udziałów w PAK CCGT oraz 50% akcji w PGE PAK Energia Jądrowa. Spółka PAK CCGT realizuje inwestycję w blok gazowy klasy 600 MWe, który uzyskał 17-letni kontrakt na 493 MW po cenie 400,39 zł/kW/rok.
Enea również widzi w gazie kluczowy element transformacji. Jak podkreślił wiceprezes Bartosz Krysta, firma ma w planach około 3 GW nowych mocy gazowych:
Nie jest tajemnicą, że (są plany na) dwa bloki gazowe w Kozienicach, mamy też perspektywę na Połaniec, mamy perspektywę na instalacje gazowe w takiej pracy szczytowej. Są konkretne projekty rozpoczęte i na pewno gaz traktujemy jako paliwo przejściowe transformacji.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze