Prezes URE: „zmiana sprzedawcy prądu w dwa tygodnie”. Taryfy będą dalej blokować rynek energii…
Zmiana sprzedawcy prądu nie jest skomplikowana, ale jej dużym minusem jest czas trwania całej procedury – z reguły jest to 30 dni, u niektórych firm energetycznych proces ten trwa nawet 60 dni. Według Prezesa URE jest to przyczyna spadku zainteresowania klientów indywidualnych zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Czy aby na pewno? Nieco inne zdanie mają specjaliści z branży… i my 🙂

Polacy nie chcą zmieniać sprzedawcy prądu?
Mało optymistyczne wiadomości docierają do nas – tylko około 4,9 tys. klientów indywidualnych zdecydowało się na zmianę sprzedawcy prądu, warto przypomnieć, że w analogicznym okresie zeszłego roku na taki krok zdecydowało się ponad 12,2 tys. gospodarstw domowych. Tendencja spadkowa na tyle zaniepokoiła Prezesa URE, że chce on wspomóc rynek przy pomocy skrócenia czasu zmiany sprzedawcy energii elektrycznej – ma on trwać tylko dwa tygodnie. Umożliwić ma to przede wszystkim Centralny System Wymiany Informacji, tłumaczymy: ułatwi on wymianę informacji między OSD.
Nie tędy droga…
Jesteśmy jak najbardziej za zmianami, ale jak słusznie zauważa „Rzeczpospolita” energetycy uważają, że przyczyna mniejszego zainteresowania zmianą sprzedawcy prądu leży zupełnie gdzieś indziej… Tak, chodzi o taryfy dla gospodarstw domowych, które nadal są regulowane i trudno w tym miejscu nie zgodzić się nam z energetykami – takie regulacje blokują rozwój rynku w Polsce, a konsekwencją tego są m.in. mało konkurencyjne oferty na sprzedaż prądu.
Prezes URE, zawsze podkreśla, że regulacje są tylko dla naszego dobra, bo gdyby nie one, to byśmy płacili za prąd grube miliony. A my pytamy: serio? Co się stało z rynkiem telefonii komórkowej? Czy ktoś po zmianach płaci wyższe rachunki? Nie! Mamy nielimitowane SMS-y, rozmowy, a to tylko dlatego, że operatorzy biją się o nas. Nie będziemy już wspominać o ubezpieczeniach komunikacyjnych – ale miło jest płacić zdecydowanie mniej za OC niż kilka lat temu, prawda? 🙂
Niestety o takiej sytuacji na rynku energetycznym chyba jeszcze możemy długo pomarzyć, bo nic nie wskazuje na to, by Prezes URE zmienił podejście do tematu. W ramach dalszego trzymania w garści rynku, URE chce wprowadzić mechanizm cen maksymalnych – ku nieszczęściu, Ministerstwo Gospodarki nie dało przekonać się do pomysłu 🙁 No cóż, może po wyborach się uda, bo to wtedy Prezes URE chce ponownie wystąpić z wnioskiem do MG. Życzymy powodzenia 🙂
- A Wy jeśli chcecie zaoszczędzić, chociaż parę złotych (zawsze warto!) to zajrzyjcie do naszej porównywarki cen prądu!
Polecamy również przeczytać:
Może Cię również zainteresować
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Komentarze