Problemy z siecią się skończą? Przybędzie 36 dużych magazynów energii
Gwałtowny rozwój instalacji fotowoltaicznych niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak zmniejszenie zapotrzebowania na prąd z elektrowni oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. Jednak w słoneczne dni, w niektórych częściach kraju, dochodzi do znacznych skoków napięcia, co powoduje automatyczne wyłączanie się tych instalacji. Nadzieję na poprawę daje komunikat Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) dotyczący planowanego przyłączenia ponad 30 dużych magazynów energii. Sęk w tym, że zaczną działać dopiero za kilka lat. W tym czasie inwestorzy będą tracić.

Sieci w kryzysie
Napięcie w sieci powinno oscylować w okolicach 230 V. Jeśli zbliży się do wartości 253 V, falownik, czyli kluczowy element w instalacjach fotowoltaicznych, może obniżyć produkcję lub się wyłączyć. Taki mechanizm ma na celu zabezpieczenie innych urządzeń w sieci przed uszkodzeniem.
O zbyt wysokie napięcie i przeciążenie sieci nie jest trudno. Wielu właścicieli fotowoltaiki zużywa jedynie około 20–30% wyprodukowanej energii – reszta trafia do sieci. Sieci, które są przestarzałe i potrzebują inwestycji za wiele miliardów, aby działać wydajnie. Już w 2017 r. 90% linii wysokiego napięcia miało ponad 10 lat, w tym 43 proc. minimum 40 lat. Stan linii średniego i niskiego napięcia też pozostawia wiele do życzenia.
Rozwiązaniem problemu przeciążenia sieci jest zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii na potrzeby własne. Alternatywą, zarówno w mikro, jak i makroskali jest inwestowanie w magazyny energii umożliwiające przechowywanie nadmiaru energii na później.
Przyszłość magazynów energii w Polsce
Według PSE, moc magazynów energii planowanych do przyłączenia do sieci – jak wynika z danych na koniec lipca br. – wyniesie około 8,6 GW. To optymistyczna wiadomość, jednak mniej optymistycznie jest, gdy spojrzymy na datę planowanych przyłączeń. Wówczas okaże się, że na potencjał magazynów stabilizujących pracę odnawialnych źródeł energii będziemy musieli jeszcze nieco poczekać. Wiele z nich nie ma nawet konkretnej daty przyłączenia (jedynie w 9 przypadkach PSE podało zarówno datę zawarcia umowy o przyłączenie, jak i termin przyłączenia wynikający z tej umowy). Pierwszy magazyn najwcześniej ma zacząć działać… dopiero w 2027 roku.
Moc magazynów samodzielnych, oznaczonych jako MEE, przewidziano na poziomie ok. 4,2 GW. Natomiast moc MEE w połączeniu z PV ma wynieść 550 MW.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze