Problemy z siecią się skończą? Przybędzie 36 dużych magazynów energii
Gwałtowny rozwój instalacji fotowoltaicznych niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak zmniejszenie zapotrzebowania na prąd z elektrowni oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. Jednak w słoneczne dni, w niektórych częściach kraju, dochodzi do znacznych skoków napięcia, co powoduje automatyczne wyłączanie się tych instalacji. Nadzieję na poprawę daje komunikat Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) dotyczący planowanego przyłączenia ponad 30 dużych magazynów energii. Sęk w tym, że zaczną działać dopiero za kilka lat. W tym czasie inwestorzy będą tracić.

Sieci w kryzysie
Napięcie w sieci powinno oscylować w okolicach 230 V. Jeśli zbliży się do wartości 253 V, falownik, czyli kluczowy element w instalacjach fotowoltaicznych, może obniżyć produkcję lub się wyłączyć. Taki mechanizm ma na celu zabezpieczenie innych urządzeń w sieci przed uszkodzeniem.
O zbyt wysokie napięcie i przeciążenie sieci nie jest trudno. Wielu właścicieli fotowoltaiki zużywa jedynie około 20–30% wyprodukowanej energii – reszta trafia do sieci. Sieci, które są przestarzałe i potrzebują inwestycji za wiele miliardów, aby działać wydajnie. Już w 2017 r. 90% linii wysokiego napięcia miało ponad 10 lat, w tym 43 proc. minimum 40 lat. Stan linii średniego i niskiego napięcia też pozostawia wiele do życzenia.
Rozwiązaniem problemu przeciążenia sieci jest zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii na potrzeby własne. Alternatywą, zarówno w mikro, jak i makroskali jest inwestowanie w magazyny energii umożliwiające przechowywanie nadmiaru energii na później.
Przyszłość magazynów energii w Polsce
Według PSE, moc magazynów energii planowanych do przyłączenia do sieci – jak wynika z danych na koniec lipca br. – wyniesie około 8,6 GW. To optymistyczna wiadomość, jednak mniej optymistycznie jest, gdy spojrzymy na datę planowanych przyłączeń. Wówczas okaże się, że na potencjał magazynów stabilizujących pracę odnawialnych źródeł energii będziemy musieli jeszcze nieco poczekać. Wiele z nich nie ma nawet konkretnej daty przyłączenia (jedynie w 9 przypadkach PSE podało zarówno datę zawarcia umowy o przyłączenie, jak i termin przyłączenia wynikający z tej umowy). Pierwszy magazyn najwcześniej ma zacząć działać… dopiero w 2027 roku.
Moc magazynów samodzielnych, oznaczonych jako MEE, przewidziano na poziomie ok. 4,2 GW. Natomiast moc MEE w połączeniu z PV ma wynieść 550 MW.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze