Enerad
Porównaj oferty

Przedsiębiorcy inwestują w magazyny energii. Jak zareaguje rynek?

Magazyny energii to urządzenia znajdujące się w polu zainteresowania trzech głównych grup odbiorców: prosumentów, firm oraz dystrybutorów. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach rynek magazynów energii rozwija się szczególnie intensywnie wśród małych i dużych przedsiębiorców. Czy wpłynie to na zmianę cen akumulatorów również dla indywidualnych konsumentów?

przedsiębiorcy inwestują w magazyny energii jak zareaguje rynek

Szybszy zwrot z inwestycji w magazyn energii dla firm

Według raportu “Perspektywy rynku europejskiego w zakresie domowych akumulatorów do przechowywania 2022-2026” przygotowanego przez SolarPower Europe, Polska typowana na jednego z liderów europejskiego rynku magazynów energii do 2026 roku. Obecnie jednak trudno przyjąć te przewidywania za pewnik, gdyż pomimo wdrożonych dofinansowań do magazynów energii, nadal cieszą się one mniejszą niż zakładano popularnością wśród prosumentów.

Top 5 europejskich rynków magazynów energii 2022-2026 - prognozy
Opracowanie: enerad.pl na podstawie danych SolarPower Europe

Wyraźny wzrost dynamiki sprzedaży magazynów energii w ostatnich miesiącach zauważalny jest jednak w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw. Do przyczyn tego zjawiska należy zaliczyć:

  • Możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu magazynu energii dla firmy;
  • Korzyści związane z obniżeniem kosztów stałych prowadzenia przedsiębiorstwa (niższe rachunki za energię elektryczną);
  • Stabilność i bezpieczeństwo energetyczne w kontekście procesów produkcyjnych;
  • Stosunkowo krótki czas zwrotu z inwestycji w magazyn energii.

Ceny magazynów energii są pomimo dostępnych obecnie dotacji nadal zbyt wysokie dla wielu prosumentów. Zupełnie inaczej sytuacja ta kształtuje się w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw. Inwestycja w akumulator o optymalnych parametrach przy systemowym wsparciu zwróci się tym podmiotom zdecydowanie szybciej niż prywatnemu konsumentowi. Wynika to nie tylko z faktu wyższych przychodów firm, ale także ze zredukowania kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa w przypadku korzystania z fotowoltaiki w połączeniu z magazynem energii.

Ceny magazynów energii zaczną spadać?

Ruch na rynku magazynów energii generowany przez rosnącą ilość inwestycji firmowych może paradoksalnie przyczynić się do lepszych warunków cenowych również dla indywidualnych prosumentów. Piotr Apollo, Prezes Zarządu TAURON Nowe Technologie podczas debaty zorganizowanej przez agencję Newseria powiedział:

Dla przeciętnego Polaka cena tych magazynów dziś może się jeszcze wydawać dość wysoka. Jednak w tej chwili to biznes, średnie i duże przedsiębiorstwa mocniej interesują się magazynami energii, ponieważ w ich przypadku stopa zwrotu z takiej inwestycji następuje szybciej. Dodatkowo świadomość związana ze stabilnością energii i funkcjonowaniem zakładu pracy powoduje, że to zainteresowanie rośnie. I oczywiście jeśli zainteresowanie wzrasta, to cena będzie spadać.

Prosumencki rynek magazynów energii w Polsce ma potencjał

Domowe magazyny energii to segment, który w polskiej rzeczywistości ma obiecujące perspektywy rozwoju. Wystarczy bowiem spojrzeć na ilość instalacji fotowoltaicznych montowanych i użytkowanych przez indywidualnych inwestorów. Prosumenci potrzebują jednak dalszych, długoterminowych zachęt w postaci dotacji, ale również edukacji w zakresie korzyści wynikających z użytkowania magazynu energii. Potencjał prosumenckiego rynku magazynów energii w Polsce z perspektywy Grupy Tauron podsumował wspomniany już Piotr Apollo:

W obrębie Grupy Tauron mamy dziś ok. 400 tys. prosumentów – czyli 1/3 całego tego rynku – którzy posiadają mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach i generują ok. 3 GW energii elektrycznej. I ten segment jest na pewno bardzo chłonny. Jednak aby mógł się rozwinąć, magazyny energii muszą być tanie. My mamy w ofercie magazyny od 4 kW, poprzez 8, do 12 kW i to jest wystarczająca moc dla przeciętnego prosumenta, który posiada średnią instalację ok. 10 kW. Ich cena kształtuje się dzisiaj na poziomie między 25 a 40 tys. zł, więc potrzebne są dopłaty, które na rynku już funkcjonują.

 

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.

30.04.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły