Enerad
Porównaj oferty

Przełom w produkcji zielonego wodoru. Koreańczycy pokazali system działający wyłącznie dzięki słońcu

Koreański Instytut Maszyn i Materiałów (KIMM) opracował nową technologię, która może zrewolucjonizować produkcję wodoru przy użyciu naturalnego światła słonecznego. Dzięki uproszczeniu procesu i zwiększeniu wydajności ogniw fotoelektrochemicznych, możliwa staje się masowa i opłacalna produkcja zielonego wodoru.

fotoelektroda do produkcji wodoru

Nowy sposób wytwarzania fotoelektrod – szybciej, taniej, wydajniej

Zespół badawczy kierowany przez dr Jihye Lee opracował metodę pozwalającą na szybsze i bardziej efektywne wytwarzanie cienkowarstwowych fotoelektrod z tlenku bizmutowo-wanadowego (BiVO₄) – materiału uznawanego za jeden z kluczowych w procesie rozszczepiania wody przy pomocy energii słonecznej. Dotychczas technologia ta wymagała wielokrotnych powtórzeń procesu nakładania i wygrzewania warstw, co było czasochłonne i kosztowne.

Badacze z KIMM opracowali nowy roztwór prekursorowy o wysokim stężeniu (przekraczającym 100 mM), który umożliwia stworzenie jednorodnej, wydajnej warstwy fotoaktywnej za pomocą pojedynczego etapu wirowania. To przyspieszyło produkcję fotoelektrod niemal sześciokrotnie.

576 cm² aktywnej powierzchni – i to bez zewnętrznego zasilania

Innowacyjne elektrody o powierzchni 144 cm² zostały połączone w system o łącznym rozmiarze 576 cm². Co ważne – badacze zestawili je równolegle z ogniwami krzemowymi (Si), uzyskując stabilne natężenie fotoprądu wyłącznie przy użyciu naturalnego światła słonecznego. Nie wymagało to żadnego dodatkowego źródła energii.

Eksperyment potwierdził możliwość produkcji zielonego wodoru w warunkach rzeczywistych, co znacznie zwiększa potencjał komercyjny tej technologii i może mieć istotny wpływ na transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych.

Nowa technologia z międzynarodowym uznaniem

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma Journal of Materials Chemistry A (IF 10.7), a sama technologia została już objęta ochroną patentową – zarówno w Korei, jak i w ramach międzynarodowej procedury PCT. Projekt był współfinansowany przez koreańskie instytucje rządowe odpowiedzialne za rozwój technologii i wsparcie dla przemysłu.

Zobacz również:

Źródło: KIMM

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły