Enerad
Porównaj oferty

Przez 4 lata moc OZE w Polsce stoi w miejscu!

Stagnacja, która dotknęła branżę OZE począwszy od ostatniego znaczącego skoku mocy instalacji w 2016 roku, zdaje się utrzymywać na niepokojąco stałym poziomie. Jak kształtują się obecne wartości w systemie i które odnawialne źródła mają w nim największy udział? Już to sprawdzamy! Udział odnawialnych źródeł energii w polskim rynku energetycznym to temat, który w obliczu postępującej degradacji środowiska powinien być jednym z priorytetowych. Szczególnie, że na przestrzeni ostatnich czterech lat w kwestii sukcesywnego powiększania łącznej mocy OZE, niewiele się niestety dzieje. Jak kształtują się obecne wartości w systemie i które odnawialne źródła mają w nim największy udział? Sprawdziliśmy.

turbina wiatrakowa moc OZE stoi w miejscu

Wzrost mocy OZE znacznie poniżej oczekiwań

Urząd Regulacji Energetyki (URE) ogłosił, że po pierwszym półroczu 2019 moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wyniosła dokładnie 8,819,9 GW. Wzrost względem końca 2018 roku? Jedynie 227 MW. Pod koniec czerwca udział OZE w polskim systemie energetycznym wyniósł zatem 19,5%, a więc nadal mniej niż jedna piąta całości produkowanej energii.

Analizując dane z ostatnich czterech lat sytuacja przedstawia się jeszcze mniej optymistycznie. Choć niektóre odnawialne źródła, jak przedstawia URE rzeczywiście rosną w siłę, to te strategiczne, a więc o największym udziale w systemie przeżywają zauważalną stagnację. Zobrazowanie mocy wyprodukowanej za pośrednictwem OZE na przestrzeni lat 2012 – 2019, przedstawia poniższy wykres:

Moc instalacji OZE w MW
Opracowanie: enerad.pl na podstawie raportu ure.gov.pl

Jak doskonale pokazuje zestawienie, po największym w historii skoku w 2016 roku (aż o 20,74%) nastąpiło widoczne zahamowanie rozwoju w sektorze. Biorąc pod uwagę zapowiedzi dotyczące energetyki i ochrony klimatu pojawiające się w programach wyborczych największych partii, sytuacja ta powinna stopniowo ulegać poprawie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zadaniem polityków jest przynajmniej teoretyczne wpisanie się w potrzeby wszystkich grup społecznych. W związku z powyższym, dobry interes górnictwa nie pozwoli zapewne w krótkim czasie na wyparcie przez OZE węgla z rynku energetycznego.

Fotowoltaika w górę, elektrownie wiatrowe bez zmian

Według danych przedstawionych przez URE, największym skokiem w ilości wyprodukowanej mocy w pierwszym półroczu bieżącego roku, może pochwalić się branża fotowoltaiczna. Na dzień 30 czerwca 2019 r. łączna moc instalacji pozyskujących energię ze słońca wyniosła 259 MW. Co ciekawe, inny przelicznik w tym zakresie stosują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Według ich danych, 1 sierpnia bieżącego roku, moc instalacji w naszym kraju fotowoltaicznych to już 883 MW. W tym obszarze możemy się spodziewać tendencji wzrostowej, gdyż od początku uruchomienia rządowego programu Mój prąd na dofinansowania do budowy instalacji fotowoltaicznych wydano już ponad 4 mln zł.

Duży wzrost względem końcówki 2018 roku zanotowała też energia pozyskiwana z biomasy. Moc tych instalacji wg danych z 30 czerwca br. była o 105 MW wyższa niż w grudniu zeszłego roku. Przypomnijmy, że biomasa to frakcja produktów odpadowych i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz powiązanych, ulegająca biodegradacji. Z końcem pierwszego półrocza moc energii pozyskiwanej z biomasy wyniosła 1468 MW.

W tym miejscu dobre wiadomości się niestety kończą. Elektrownie wiatrowe będące strategicznym odnawialnym źródłem energii, przez 6 miesięcy “wzbogaciły” się o całe 17 MW mocy. Jest to wartość zatrważająca, szczególnie, jeżeli wziąć pod uwagę pojawiające się w przekazach politycznych obietnice budowy morskich elektrowni wiatrowych, które od lat pozostają bez pokrycia. Moc zainstalowanych elektrowni wiatrowych wynosi obecnie 5881 MW.

Niezbyt optymistycznie przedstawia się także pozyskiwanie energii z elektrowni wodnych. Okazuje się bowiem, że na przeszkodzie w bardziej efektywnym wykorzystywaniu tego źródła stoi naturalne ukształtowanie terenu w miejscach, w których mogłyby powstać nowe elektrownie. W związku z powyższym moc pozyskiwana z siły wody spadła na przestrzeni pierwszego półrocza 2019 r. o 9 MW i zatrzymała się na poziomie 973 MW.

Trzeba też wspomnieć o tym, że pomimo wzrostu instalacji wykorzystujących jako źródło energii biomasę, ta sama tendencja nie objęła biogazu. Od stycznia do końca czerwca bieżącego roku, moc pozyskiwana z gazu powstającego z materii organicznej właściwie stoi w miejscu, gdyż zanotowała wzrost zaledwie o 1 MW. Udział poszczególnych źródeł energii w całym systemie OZE przedstawia poniższy wykres:

Moc OZE w Polsce – tendencje i przewidywania

Stagnacja, która dotknęła branżę odnawialnych źródeł energii począwszy od ostatniego znaczącego skoku mocy instalacji w 2016 roku, zdaje się utrzymywać na niepokojąco stałym poziomie. Szczególnie deprymujący jest fakt braku postępów w uruchamianiu kolejnych elektrowni wiatrowych, szczególnie tych na morzu. Przypomnijmy, że pierwsze pozwolenia na budowę takich farm w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej wydano już w 2012 roku! Do dziś, nadal nie wykorzystujemy jednak choćby w najmniejszym stopniu potencjału wiatru na otwartym morzu.

Jedną z tendencji, których możemy się spodziewać w najbliższym czasie w systemie odnawialnych źródeł energii jest dalszy wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli wierzyć danym przekazywanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, energia pozyskiwana ze słońca leży w polu zainteresowania coraz większego grona zarówno instytucji, jak i odbiorców prywatnych. Nie bez znaczenia będzie tu zapewne fakt uruchomienia dopłat do zakładania instalacji fotowoltaicznych. Wielu inwestorów, planując obecnie prowadzenie budowlanych prac konstruktorskich, uwzględnia w swoich projektach zastosowanie systemu pozyskiwania energii ze słońca.

Celem przeprowadzenia kompleksowej reorganizacji energetycznej w Polsce i całkowitego wyparcia węgla jako podstawowego źródła, potrzebne jest około 900 mld euro. Pozwala to zakładać, że przynajmniej w najbliższych latach, wyzwanie zahamowania zmian klimatycznych w naszym kraju nie zostanie osiągnięte. Kluczową kwestią pozostaje natomiast dynamika wprowadzania zmian, zmierzających do istotnego wzrostu mocy instalacji OZE. Tu największy udział będą miały decyzje podejmowane przez rządzących oraz prawidłowe i skuteczne przygotowanie administracyjne, mające na celu usprawnienie podejmowania decyzji i wydawania zezwoleń na stosowanie instalacji OZE.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły