Enerad
Porównaj oferty

PSE zaleca oszczędzanie prądu, bo go zabraknie!

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które są odpowiedzialne za dostarczanie prądu, zaleciły oszczędzanie energii elektrycznej w ciągu dnia, jest to nie tylko efekt upałów, ale również, jak podkreślają eksperci, przestarzałych elektrowni. Co możemy zrobić, żeby uchronić się przed blackoutem

upały temperatura prąd

Dlaczego zalecono ograniczenia w użyciu prądu?

Przestarzałe elektrownie, fale upałów, które są skutkiem ocieplania się klimatu, sprawiają, że grozi nam brak prądu. O widmie blackoutu regularnie ostrzegają nas eksperci, w ostatnim jednak czasie stał się on realnym zagrożeniem. Sprawa jest na tyle poważna, że zalecenia wystosowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne – z dniem 10 sierpnia od godziny 10:00 zostają wprowadzone ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. Wszystkie informacje dotyczące obowiązywania ograniczeń będą przekazywane w programie 1 Polskiego Radia o godz. 7:55 i 19:55.

Zalecenia PSE – jak oszczędzać prąd w upały?

Wbrew pozorom w lato, z każdym rokiem, zużywamy coraz więcej energii elektrycznej, a zużycie prądu podczas upalnych dni jest tak samo wysokie jak zimą. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: w obiektach komercyjnych, przemysłowych, czy w domach pełną parą działają klimatyzatory i inne urządzenia, które pomagają nam obniżyć temperaturę. Chociaż zużywamy, tyle prądu ile zimą, to niestety w związku z wysokimi temperaturami, spada wydajność systemu przesyłowego – prawa fizyki są nieugięte ;), a także elektrownie muszą ograniczać produkcję prądu, gdyż… nie radzą sobie z chłodzeniem lub trwają w nich sezonowe remonty.

Zgodnie z zaleceniami PSE, prąd powinniśmy oszczędzać w godzinach 11:00-15:00, to właśnie w tym czasie zużywamy go najwięcej. Co powinniśmy zrobić, żeby ograniczyć pobór energii elektrycznej? Eksperci radzą, gdy musimy mieć włączone urządzenia do chłodzenia, to podnieśmy nieco temperaturę, tak by sprzęt pobierał mniej prądu. Wyłączmy też wszystkie urządzenia, których w danej chwili nie używamy.

Wyłączeniami prądu najbardziej zagrożeni są klienci, którzy w godzinach szczytu zużywają co najmniej 300 kW mocy. Ostatnie na liście wyłączeń są gospodarstwa domowe, natomiast miejsca takie jak szpitale nie są objęte wyłączeniami. Jednak nieważne, czy jesteśmy pierwsi, czy ostatni na takiej liście, warto w upały nieco ograniczyć pobór prądu.

W związku z powyższą sytuacją warto zastanowić się nad dalszą inwestycją w OZE (np. fotowoltaikę), ale również może odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, będzie elektrownia atomowa – o tym jakie są plusy, takiej elektrowni poczytacie np. Dlaczego warto zbudować elektrownię atomową – jakie są plusy?

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły