Enerad
Porównaj oferty

PSE zleciły budowę pierwszego odcinka linii 400 kV Choczewo–Gdańsk Przyjaźń. Wartość kontraktu to ponad 94 mln zł

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę z konsorcjum SPIE Energy Poland S.A. i ELFEKO S.A. na realizację pierwszego fragmentu nowej linii przesyłowej 400 kV. To jeden z kluczowych elementów infrastruktury umożliwiającej przesył energii z morskich farm wiatrowych.

PSE: podpisanie umowy z konsorcjum SPIE Energy Poland S.A. i ELFEKO S.A.

Nowy odcinek strategicznej linii przesyłowej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zawarły umowę na budowę pierwszego odcinka linii elektroenergetycznej 400 kV Choczewo–Gdańsk Przyjaźń. Zrealizuje ją konsorcjum firm SPIE Energy Poland S.A. i ELFEKO S.A. Kontrakt o wartości ponad 94,7 mln zł obejmuje odcinek o długości 22 km, biegnący od stacji Choczewo do okolic miejscowości Chynowie. Inwestycja ma zostać ukończona w 2027 roku.

Budowa stacji elektroenergetycznej 400kV SE Choczewo - źródło: ELFEKO
Budowa stacji elektroenergetycznej 400kV SE Choczewo – źródło: ELFEKO

Linia Choczewo–Gdańsk Przyjaźń: znaczenie i zakres inwestycji

Cała linia 400 kV Choczewo–Gdańsk Przyjaźń będzie miała długość około 80 km i przebiegać będzie przez 10 gmin województwa pomorskiego: Choczewo, Gniewino, Kartuzy, Linia, Luzino, Łęczyce, Przodkowo, Somonino, Szemud i Żukowo. Trasa połączy nowo budowaną stację Choczewo w Osiekach Lęborskich z istniejącą stacją Gdańsk Przyjaźń w gminie Żukowo.

Budowa rozpocznie się jeszcze w 2025 roku i będzie realizowana etapami. W trzecim kwartale tego samego roku PSE planują ogłoszenie przetargu na kolejny odcinek inwestycji.

Nowa infrastruktura wspiera transformację energetyczną

Równolegle konsorcjum SPIE Energy Poland S.A. i ELFEKO S.A. realizuje na zlecenie PSE budowę stacji elektroenergetycznej Choczewo 400 kV. To właśnie z tej stacji będą wychodzić główne linie przesyłowe służące do transportu energii z morskich farm wiatrowych w głąb kraju. Nowa infrastruktura ma istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego północnej Polski, umożliwiając rozwój lokalnych sieci dystrybucyjnych oraz przyłączanie nowych odbiorców i źródeł wytwórczych.

Kim są wykonawcy?

SPIE Energy Poland S.A. (dawniej SPIE Elbud Gdańsk S.A.) to jedna z największych firm w Polsce specjalizujących się w budowie i modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej średniego i wysokiego napięcia. Spółka posiada ponad 70-letnie doświadczenie i wywodzi się z przedsiębiorstwa Elbud, którego początki sięgają 1949 roku. Od 2017 roku działa w strukturach międzynarodowej Grupy SPIE. W 2024 roku przyjęła aktualną nazwę.

ELFEKO S.A. to firma obecna na rynku od 1987 roku, która rozpoczęła działalność od współpracy z sektorem energetyki dystrybucyjnej. Obecnie oferuje również usługi projektowo-wdrożeniowe w zakresie budowy infrastruktury OZE, a także rozwija technologie w dziedzinie telekomunikacji. Głównymi klientami spółki są m.in. PSE, Energa Operator, Tauron Dystrybucja oraz PGE.

Schemat przebiegu linii Choczewo–Gdańsk Przyjaźń - źródło: PSE
Schemat przebiegu linii Choczewo–Gdańsk Przyjaźń – źródło: PSE

Zobacz również:

Źródło: PSE, ELFEKO, SPIE.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Sieć handlowa Auchan intensyfikuje działania na rzecz transformacji energetycznej. Dzięki współpracy z Axpo Polska i GoldenPeaks Capital zwiększa dostęp do odnawialnych źródeł energii i oszczędza prąd w sklepach.

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Do 16 lipca 2025 roku młodzi inżynierowie i naukowcy mają szansę zgłaszać się do konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. W puli konkursu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów na arenie międzynarodowej.

24.04.2025
Wiadomości z rynku
SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zapowiada, że w 2028 roku może dojść do pierwszego wylania betonu pod reaktor SMR w Polsce. Projekt oparty na technologii BWRX-300 GE-Hitachi ma mieć strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zaprezentowała efekty kontroli programu „Czyste Powietrze”. Wskazano rażące zaniedbania, ale też konkretne działania naprawcze. Program zyskał nowe finansowanie i narzędzia kontroli, a resort złożył już 103 zawiadomienia do prokuratury.

24.04.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska ogłosiła 24 kwietnia 2025 roku propozycję kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego i rejestracji pojazdów. Nowe regulacje mają uwzględnić rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych oraz rozwój technologii wspomagających kierowców, a ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz walka z oszustwami, takimi jak manipulacja licznikami przebiegu.

24.04.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie opracowali wieloźródłową pompę ciepła na CO₂, która równocześnie wykorzystuje dwa z trzech dostępnych źródeł ciepła: powietrze, grunt i słońce. Wyniki badań pokazują nawet 23% poprawę efektywności w porównaniu do tradycyjnych pomp powietrznych. Choć technologia ma duży potencjał w dekarbonizacji ogrzewnictwa, wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność ekonomiczną.

24.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły