Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
Qair stawia na dynamiczny rozwój OZE i magazynów energii
Qair Polska, operator farm wiatrowych i fotowoltaicznych, zamierza do końca 2027 roku osiągnąć 1 GW mocy zainstalowanej, a do 2030 – aż 3 GW. W efekcie firma będzie w stanie dostarczać rocznie ponad 5 TWh zielonej energii elektrycznej dla klientów w Polsce. Obecnie Qair dysponuje 530 MW mocy: ok. 270 MW w wietrze i 260 MW w PV, a kolejne projekty są w budowie.
Jak podkreśla wiceprezes zarządu Qair Polska, Remigiusz Nowakowski, firma jest aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej – rozwija inwestycje OZE, wdraża hybrydowe rozwiązania (np. łączenie farm wiatrowych z fotowoltaiką i magazynami energii), a także stawia na magazynowanie jako sposób stabilizacji dostaw.
Bariery dla OZE: sieci, przepisy, dezinformacja
W ocenie Qair kluczowym wyzwaniem pozostają ograniczenia sieciowe i brak jasnych zasad rozwoju infrastruktury. Operatorzy systemów przesyłowych i dystrybucyjnych nadal blokują dostęp dla nowych instalacji, a przepisy dotyczące tzw. cable poolingu (wspólne przyłącze dla kilku źródeł) są często błędnie interpretowane.
Nowakowski zwraca też uwagę na narastającą dezinformację wokół energetyki wiatrowej, zwłaszcza w kontekście projektów lądowych. Mimo że jest to technologia bezemisyjna, tania i bezpieczna, lokalne społeczności bywają zniechęcane poprzez nieprawdziwe przekazy. Zdaniem wiceprezesa potrzebna jest szeroka, rzetelna kampania informacyjna ze strony rządu.
Co dalej? Potrzeba ustawy wiatrakowej i przyspieszenia procedur
Przed sektorem OZE – jak zaznacza Qair – stoją konieczne zmiany legislacyjne. Kluczowe jest uchwalenie nowej tzw. ustawy wiatrakowej, która uprości i przyspieszy procedury lokalizacyjne dla farm wiatrowych. Dziś największym problemem są nie same odległości od zabudowań, ale długotrwałe procesy planistyczne i uzyskiwanie pozwoleń.
Firma apeluje też o ułatwienie rozbudowy magazynów energii przy istniejących farmach – szczególnie fotowoltaicznych – co pozwoliłoby ograniczyć straty produkcyjne i poprawić elastyczność systemu.
Zobacz również:- Qair uruchamia farmę PV 30 MW z trackingiem – energia dla 7500 domów
- Qair uruchamia 15 MWp projekt fotowoltaiczny Beehive w Polsce
- Ustawa wiatrakowa skierowana do komisji. Ruszają dalsze prace legislacyjne
Źródło: PAP
Może Cię również zainteresować
Cyfrowy bliźniak EC Elbląg. Energa rozwija zaawansowane narzędzia AI w energetyce
Energa wdraża kolejny projekt typu digital twin. Wirtualny model Elektrociepłowni Elbląg ma usprawnić zarządzanie złożonym układem wytwórczym i wesprzeć planowanie inwestycji. Pierwsze funkcjonalności pojawią się w 2026 roku. Cyfrowy bliźniak EC Elbląg – po co powstaje? Elektrociepłownia Elbląg to dziś trzy różne źródła energii: blok biomasowy, kotłownia rezerwowo-szczytowa oraz ostatni kocioł węglowy, który w zmniejszonej […]
ORLEN świętuje 400. dostawę LNG do terminalu w Świnoujściu
ORLEN odebrał w Świnoujściu już 400. dostawę LNG, co potwierdza rosnącą rolę terminalu w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Prawie połowa importowanego gazu trafia do kraju właśnie tą drogą.
Zielone aluminium w motoryzacji: klucz do redukcji śladu węglowego aut do 2040 roku
Nowe badania pokazują, że przejście na zielone aluminium w produkcji samochodów może znacząco ograniczyć emisje CO2 w Europie. Eksperci wskazują, że ambitne cele i odpowiednie regulacje są niezbędne do osiągnięcia neutralności klimatycznej sektora motoryzacyjnego.
Kradzieże kabli ze stacji ładowania: rosnący problem w Polsce
W Polsce nasila się fala kradzieży kabli ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Straty operatorów, utrudnienia dla użytkowników i surowe kary to tylko część konsekwencji tego procederu.
Europejskie centra danych a wyzwania energetyczne – klucz do realizacji cyfrowych celów UE
Europa planuje potroić moce centrów danych w ciągu najbliższych lat, by wzmocnić swoją pozycję w sektorze AI. Jednak szybki rozwój tej branży wymaga pokonania poważnych barier energetycznych i infrastrukturalnych.
Globalne koncerny energetyczne ogłaszają inwestycje warte bilion dolarów na COP30 – priorytetem sieci i magazyny energii
Podczas szczytu COP30 w Belém światowe koncerny energetyczne zrzeszone w UNEZA zapowiedziały wzrost rocznych nakładów na transformację energetyczną do 148 mld USD. Inwestycje skoncentrują się na rozbudowie sieci i magazynów energii, aby sprostać globalnym celom klimatycznym.

Komentarze