Qcells otwiera EcoRecycle: pierwszy taki zakład recyklingu paneli w USA
Qcells uruchamia pion recyklingu paneli PV – EcoRecycle by Qcells. Pierwsze centrum recyklingu rusza w Georgii. Będzie to jedyny producent paneli C-Si w USA oferujący pełny cykl życia produktu – od produkcji po odzysk surowców.

Nowa gałąź działalności Qcells – EcoRecycle
Qcells, globalny lider w branży energii słonecznej, ogłosił uruchomienie EcoRecycle by Qcells – nowego pionu zajmującego się recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Spółka reaguje w ten sposób na rosnące wyzwanie, jakim staje się utylizacja wyeksploatowanych instalacji PV. EcoRecycle to odpowiedź na potrzebę ograniczenia ilości odpadów oraz poprawy efektywności środowiskowej sektora energii odnawialnej.
Centrum recyklingu w Georgii – 250 MW rocznie
Jeszcze w 2025 roku EcoRecycle uruchomi nowoczesne centrum recyklingu w Cartersville w stanie Georgia. Obiekt będzie w stanie przetwarzać około 250 MW paneli słonecznych rocznie, co odpowiada około 500000 sztuk. Odzyskiwane będą m.in. aluminium, szkło, srebro oraz miedź.
Plany firmy zakładają dalszą ekspansję sieci recyklingowej na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Celem jest zwiększenie efektywności, ograniczenie kosztów logistycznych i skala działania umożliwiająca szerokie wdrożenie technologii recyklingu PV.
Recykling jako filar gospodarki o obiegu zamkniętym
Ekspansja Qcells w obszarze recyklingu stanowi element szerszej strategii firmy związanej z gospodarką cyrkularną i zrównoważoną produkcją. Firma podkreśla, że w obliczu rosnącego znaczenia energii słonecznej, niezbędne jest budowanie zaplecza umożliwiającego odpowiednie zarządzanie wycofanym sprzętem.
Z roku na rok przybywa zdekomisjonowanych modułów PV. Qcells poprzez EcoRecycle zamierza odegrać kluczową rolę w tworzeniu struktur umożliwiających ich ponowne wykorzystanie w sposób ekonomiczny i przyjazny środowisku.
Trzy filary działania EcoRecycle
EcoRecycle by Qcells opiera swoją działalność na trzech głównych założeniach: oferowaniu taniego serwisu odbioru paneli, rozwijaniu nowoczesnej technologii separacji zasobów oraz redukowaniu emisji CO₂ przez wykorzystanie surowców wtórnych.
Firma wprowadza usługę take-back, która umożliwi tanie i sprawne oddawanie zużytych paneli PV do recyklingu. Ma to ułatwić firmom i klientom indywidualnym odpowiedzialne pozbywanie się sprzętu.
EcoRecycle rozwija autorskie technologie separacji zasobów o wysokiej czystości, co pozwoli maksymalizować odzysk surowców i ponownie wprowadzać je do produkcji, zmniejszając zapotrzebowanie na nowe zasoby naturalne.
Dzięki wykorzystaniu odzyskanych materiałów, Qcells planuje zmniejszyć ślad węglowy związany z produkcją modułów PV. Ma to jednocześnie wzmocnić krajowy łańcuch dostaw komponentów do instalacji słonecznych.
Qcells: cykl życia paneli PV
Zgodnie z deklaracją Kelly Weger, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Qcells, firma stanie się pierwszym producentem paneli krzemowych (C-Si) w USA, który obejmuje pełen łańcuch wartości – od produkcji po recykling.
“Efektywne zarządzanie odpadami fotowoltaicznymi jest kluczowe dla długoterminowej trwałości i odporności sektora czystej energii. Jesteśmy dumni, że przewodzimy w tym obszarze dzięki uruchomieniu EcoRecycle by Qcells.” – powiedziała Kelly Weger.
Nowy etap dla branży fotowoltaicznej
Powstanie EcoRecycle wpisuje się w rosnące zainteresowanie tematem recyklingu paneli PV w USA. Obecnie brak regulacji skutkuje tym, że wiele wyeksploatowanych modułów trafia na wysypiska. Jednak trwają rozmowy na poziomie stanowym dotyczące obowiązkowego recyklingu. Rozwój technologii odzysku podnosi wartość surowców wtórnych i obniża koszty całego procesu.
Qcells, jako pionier tego trendu, przygotowuje infrastrukturę i know-how, które mają odegrać kluczową rolę w przyszłości energetyki odnawialnej opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.
Zobacz również:- Qcells: rekord 28,6% sprawności ogniw tandemowych z perowskitem
- ORLEN inwestuje w szkocką technologię recyklingu plastiku. Cel: mniej odpadów, więcej surowców
- Ecobat uruchamia trzy zakłady recyklingu baterii litowo-jonowych w rok – przetworzą 10 tys. ton rocznie
- Tylko 15,9% odpadów poddanych recyklingowi – NIK alarmuje o ryzyku kar z UE
Źródło: Qcells (komunikat prasowy)
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze