R.Power buduje drugi magazyn energii w Polsce. Nowa inwestycja powstaje na Śląsku
R.Power rozpoczął budowę swojego drugiego magazynu energii w Polsce. Nowa instalacja w miejscowości Herby (woj. śląskie) ma pełnić kluczową rolę w stabilizacji sieci i świadczeniu usług systemowych. To kolejny krok firmy w rozwoju krajowego rynku magazynowania energii.

R.Power poinformował, że budowa magazynu energii w Herbach ruszy w IV kwartale 2025 r. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na I kwartał 2026 r. Partnerem projektu w roli operatora systemu dystrybucyjnego będzie Tauron Dystrybucja.
Kontenerowy magazyn energii — parametry techniczne
Planowana inwestycja polega na budowie kontenerowych magazynów energii o mocy zainstalowanej 5 MW i pojemności zainstalowanej 10 MWh wraz z infrastrukturą towarzyszącą i oprogramowaniem sterującym. Instalacja powstanie w miejscowości Herby i będzie służyć do świadczenia usług związanych z magazynowaniem energii.
Jakie funkcje będzie pełnił nowy magazyn energii?
Magazyn w Herbach nie tylko zwiększy elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego, lecz także uzyskał już długoterminowe zabezpieczenie finansowe. W 2024 r. projekt zdobył 17-letni kontrakt rynku mocy. Obowiązek mocowy wynikający z tego kontraktu zacznie być realizowany od 2029 r.
Poza udziałem w rynku mocy, magazyn będzie wykorzystywany do świadczenia usług systemowych oraz do poprawy stabilności lokalnej sieci elektroenergetycznej. Takie instalacje odgrywają coraz większą rolę w procesie transformacji energetycznej, umożliwiając lepsze zarządzanie zmienną produkcją z odnawialnych źródeł energii.
Kolejne projekty R.Power w przygotowaniu
„To już nasz drugi magazyn energii, a wkrótce poinformujemy o kolejnych inwestycjach, które są w przygotowaniu i będą sukcesywnie przyłączane do sieci” — zapowiedziała Katarzyna Suchcicka, wiceprezes zarządu R.Power.
R.Power, dotychczas znany głównie z realizacji projektów fotowoltaicznych, coraz intensywniej rozwija swoją działalność w obszarze magazynowania energii. To zgodne z trendem na rynku — eksperci prognozują dynamiczny wzrost liczby takich instalacji w Polsce w nadchodzących latach, szczególnie w kontekście rosnącego udziału OZE w miksie energetycznym.
Zobacz również:- R.Power uruchamia pierwszy magazyn energii przy farmie PV w Polsce
- R.Power dostarczy Play 240 GWh zielonej energii – umowa do 2037 roku!
- R.Power wygrywa aukcję mocy PSE na magazyny energii
Źródło: PAP
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze