Ranking sprzedawców prądu i gazu - 2020Codziennie docierają do nas sygnały, że część sprzedawców stosuje nieuczciwe praktyki. Zawsze staramy się pomagać, jak tylko możemy, ale czuliśmy, że to jeszcze za mało. Z myślą o Was, nasi drodzy Czytelnicy, przygotowaliśmy pierwszy w Polsce ranking najlepszych sprzedawców. Znajdziecie w nim tylko takie firmy, które m.in. w sposób rzetelny prezentują swoją ofertę, nie oszukują przy zawieraniu umów. Po prostu można im zaufać, a my przyznaliśmy im tytuł: Fair Sprzedawca – enerad.pl. Już dzisiaj możecie poznać wyróżnione przez nas firmy!

Ranking sprzedawców prądu i gazu 2020 – najlepsi sprzedawcy energii

1

Nasza ocena 5.0/5

Ocena użytkowników 3.6/5

Prąd / Gaz w Axpo

Axpo to stabilna, szwajcarska firma, posiadająca ponad 100-letnie doświadczenie na rynku energetycznym. Zajmuje się ona produkcją, dystrybucją i sprzedażą prądu, a także handlem gazem, LNG, biomasą, certyfikatami CO2. Na całym świecie działa już w ponad 30 krajach.

W Polsce oferuje swoje produkty i usługi wyłącznie klientom biznesowym – małym i średnim firmom (odbiorcom taryf B i taryf C), a także dużym przedsiębiorstwom oraz producentom energii. Co istotne, Axpo prężnie działa również w segmencie Odnawialnych Źródeł Energii. Co zadecydowało o wygranej w naszym rankingu sprzedawców energii?

Dla kogo oferta w Axpo?

Dom:

Prąd: Nie

Gaz: Nie

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu / gazu w Axpo

Axpo wspiera rozwiązania przyjazne środowisku i dostarcza swoim klientom wyłącznie zieloną energię bez dodatkowych opłat i ukrytych kosztów. Koszt certyfikatów z gwarancją pochodzenia pokrywa Axpo.

Bezpieczeństwo dostaw – klienci firmy mogą liczyć na stałe ceny prądu do 2024 roku i stałe ceny gazu do 2022 roku, co w kontekście ciągłych wahań na rynku energetycznym jest wyjątkowo korzystne.

Rozliczanie odbywa się na podstawie rzeczywistego zużycia, dzięki czemu klienci płacą wyłącznie za tę energię, którą faktycznie wykorzystali.

Minimum formalności i szybka realizacja zadań – firma bierze na siebie wszystkie obowiązki wynikające ze zmiany sprzedawcy i błyskawicznie przeprowadza cały proces, a umowę można podpisać przez internet.

Wysoka jakość obsługi klienta – osoby, które zdecydują się na współpracę z Axpo mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań, takich jak e-BOK, e-faktury czy informacje SMS.

Wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie, zdobyte na wielu rynkach w Europie i USA sprawia, że oferta powinna sprawdzić się nawet u najbardziej wymagających odbiorców.

Wszyscy klienci Axpo po podpisaniu umowy dołączają do programu „Firma z dobrą energią ” i otrzymują certyfikat poświadczający wykorzystanie przez przedsiębiorstwo prądu mającego całościowe pokrycie w energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych oraz bezpłatny komplet materiałów do promocji swojego biznesu.

Wady prądu / gazu w Axpo

Brak oferty dla klientów indywidualnych – to duża strata biorąc pod uwagę atrakcyjne warunki, jakie firma proponuje klientom biznesowym.

2

Nasza ocena 4.9/5

Ocena użytkowników 3.0/5

Prąd / Gaz w Lumi

Numerem dwa rankingu sprzedawców energii jest marka Lumi, stanowiąca część polskiego, energetycznego giganta – PGE. Z oferty Lumi, w której znajduje się wyłącznie energia elektryczna mogą skorzystać jedynie klienci indywidualni, podłączeni do sieci Innogy Stoen Operator. Zatem w praktyce będą to głównie mieszkańcy Warszawy.

Lumi stawia na przejrzyste i przyjazne warunki współpracy. Jej klienci mogą sprawdzać swoje rachunki za pomocą prostej w obsłudze platformy online. Firma dba również o atrakcyjne stawki i łatwe do zrozumienia faktury. Polecając jej usługi znajomym, klienci mogą uzyskać 50 zł rabatu – zarówno dla siebie, jak i dla znajomego.

Dla kogo oferta w Lumi?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Nie

Firma:

Prąd: Nie

Gaz: Nie

Zalety prądu / gazu w Lumi

Ciekawa oferta, uwzględniająca promocje i rabaty – w zależności od produktu mogą to być upusty czy darmowa energia przez 3 miesiące.

Minimum formalności – aby skorzystać z usług Lumi nie trzeba wychodzić z domu. Umowę można podpisać online, a całą resztą formalności zajmie się Lumi.

Atrakcyjne stawki i warunki współpracy – klientom z pewnością spodoba się niska opłata handlowa i korzystne ceny za 1 kWh energii .

Wysoka jakość obsługi klienta – sięgając po ofertę Lumi można liczyć na jedną, prostą fakturę, minimum formalności i przejrzyste zasady współpracy.

Gwarancje stałej ceny prądu przez okres trwania umowy – bez względu na wybraną ofertę, sprzedawca zapewnia o nawet 24 miesiącach tej samej stawki na energię elektryczną.

Pewny sprzedawca – Lumi to marka jednej z największych firm energetycznych w Polsce, zatem skorzystanie z jej produktów nie niesie ze sobą ryzyka.

Wady prądu / gazu w Lumi

Obsługa klientów tylko z obszaru Innogy Stoen Operator – niestety, produkty firmy są skierowane do wąskiej grupy odbiorców z regionu warszawskiego.

Tylko dla klientów indywidualnych – to spora wada, biorąc pod uwagę atrakcyjność oferty i potencjał biznesowy właściciela marki Lumi, czyli Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

3

Nasza ocena 4.9/5

Ocena użytkowników 3.7/5

Prąd / Gaz w Po Prostu Energia

Po Prostu Energia to polska spółka, będąca częścią szwajcarskiej grupy energetycznej ALPIQ. Oferta firmy jest szeroka i obejmuje zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Mogą oni liczyć na zakup energii i gazu na korzystnych warunkach, bez względu na wybraną taryfę.

Firma ukierunkowuje swoje wysiłki na maksymalną wygodę klienta. Umowę sprzedaży energii lub gazu można podpisać bez wychodzenia z domu, a wszystkie formalności związane z ewentualną zmianą sprzedawcy Po Prostu Energia bierze na siebie. Co jeszcze dało jej tak silną pozycję w naszym rankingu sprzedawców prądu i gazu?

Dla kogo oferta w Po Prostu Energia?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu / gazu w Po Prostu Energia

Kompleksowe usługi dla wszystkich odbiorców – z ofert na prąd i/lub gaz mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa.

Gwarancja stałej ceny przez cały okres obowiązywania umowy – pewna stawka za energię elektryczną to korzyść, którą coraz trudniej znaleźć w ofertach sprzedawców prądu.

Atrakcyjne warunki cenowe i elastyczność w podejściu do klienta – Po Prostu Energia jest w stanie zaoferować indywidualne warunki, dostosowane do potrzeb klientów (szczególnie tych biznesowych).

Wygoda i brak formalności – podpisanie nowej umowy czy zmiana sprzedawcy, to w przypadku tej firmy czysta przyjemność – wszystkim zajmuje się Po Prostu Energia.

Troska o środowisko naturalne – firma prowadzi wiele inwestycji w OZE i dba o to, by energia z tego źródła stanowiła coraz większą część jej portfolio.

Wady prądu / gazu w Po Prostu Energia

Sporadyczne opóźnienia w obsłudze – ze względu na duże zainteresowanie ofertą, kontakt za pomocą niektórych kanałów może sie przeciągnąć do kilku dni.

4

Nasza ocena 4.5/5

Ocena użytkowników 3.3/5

Prąd / Gaz w PGNiG

Firmy PGNiG raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – to jeden z polskich liderów sprzedaży i dystrybucji prądu oraz gazu. Oferta PGNIG z obu tych obszarów skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych – w tym małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw.

W przypadku prądu od PGNiG, klienci mogą liczyć na atrakcyjne warunki, m.in. stabilne ceny energii za 1 kWh podczas trwania umowy. Korzyści tego typu brakuje jednak niestety w przypadku gazu, co może być efektem niezachwianej pozycji lidera w dziedzinie gazu. Jakie są inne zalety i wady produktów oferowanych przez PGNiG?

Dla kogo oferta w PGNiG?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu / gazu w PGNiG

Bezpieczeństwo – PGNiG to wiarygodna, polska firma, która działa na polskim rynku już od 1982 roku. Jej głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Kompleksowa oferta prądu i gazu dla wszystkich odbiorców – zainteresowani ofertą klienci indywidualni i biznesowi w PGNiG mogą otrzymać ofertę na tzw. dual fuel.

Możliwość podpisania umowy online – jeszcze do niedawna nawiązanie współpracy z PGNiG wymagało wizyty w BOK. Spółka poszła jednak z duchem czasu i obecnie formalności można załatwić online.

Obsługa klientów na terenie całego kraju – z oferty opracowanej przez PGNiG mogą skorzystać różne podmioty, bez względu na ich lokalizację.

Wady prądu / gazu w PGNiG

Problemy w obszarze obsługi klienta – według korzystających z usług PGNiG, firma powinna poprawić standardy w kontakcie i obsłudze klientów.

5

Nasza ocena 4.5/5

Ocena użytkowników 2.6/5

Prąd / Gaz w Tauron

Nasz ranking sprzedawców prądu i gazu zamyka Tauron, czyli kolejny potentat polskiego rynku energetycznego w Polsce. Jest on drugim co do wielkości producentem prądu oraz liderem sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej.

Również i tu oferta jest kompleksowa (obejmuje prąd oraz gaz) i została przygotowana tak dla firm, jak i gospodarstw domowych. Choć odbiorcy grupy Tauron nie mogą liczyć np. na gwarancję stałej ceny, oferowane produkty i tak zasługują na uwagę, m.in. ze względu na ciekawe usługi dodatkowe – np. wsparcie serwisantów, pomoc medyczną czy dostęp do legalnej muzyki (dla firm).

Dla kogo oferta w Tauron?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu / gazu w Tauron

Stabilny, polski dostawca energii i gazu – Tauron Polska Energia działa na rynku już od 2006 roku. Jednym z głównych udziałowców firmy jest Skarb Państwa.

Oferta wzbogacona o ciekawe usługi dodatkowe – produkty firmy Tauron, takie jak Serwisant Gazowy 24H, oprócz prądu czy gazu, gwarantują wsparcie specjalistów (m.in. elektryków czy informatyków).

Dostępność prądu i gazu, zarówno dla domów, jak i firm – Tauron opracował swoją ofertę w taki sposób, aby była atrakcyjna dla różnych grup odbiorców energii.

Wady prądu / gazu w Tauron

Brak gwarancji stałej ceny – to duża wada oferty. Pewna stawka za enegię mogłaby przekonać wielu klientów, do skorzystania z usług firmy Tauron.

Ranking sprzedawców prądu i gazu 2020: Fair Sprzedawca – enerad.pl

Zastanawiacie się, skąd pomysł na nasz ranking sprzedawców energii? Dobrze nas znacie i wiecie, że zawsze robimy wszystko co w naszej mocy, aby rynek energii nie miał przed Wami tajemnic. Wielokrotnie podejmowaliśmy interwencje w Waszym imieniu. I to właśnie Wy, natknęliście nas do opracowania rankingu sprzedawców prądu i rankingu sprzedawców gazu. W komentarzach i wiadomościach, jakie od Was otrzymujemy nieustannie przewija się temat nieuczciwych sprzedawców, fatalnej obsługi klienta, naciągania, zamieszczania kruczków w umowach. Wiele firm gra nie fair, bazując na tym, że ludzie są otwarci i ufni albo zagubieni i nie orientują się w szczegółach ofert, biurokracja ich przerasta. Ale czy możliwość oszustwa je usprawiedliwia? Piętnujmy takie zachowania i wspólnie uczmy się na własnych błędach. Z radością i niekrytą dumą prezentujemy pierwszy ranking najlepszych sprzedawców energii. A wszystkim nieuczciwym mówimy zdecydowane: NIE!

Jakimi kryteriami kierowaliśmy się, tworząc ranking sprzedawców? O ocenie firm decyduje wiele czynników – od wielu miesięcy prześwietlaliśmy sprzedawców pod różnym kątem. Sprawdziliśmy ceny za kWh prądu (w m.in. taryfach G11, G12, C11 czy C12a), czy gazu. Pomogła nam m.in. nasza porównywarka cen prądu. Ale to nie jedyny czynnik, na który skierowaliśmy nasze eneradowe oko. Oceniliśmy transparentność ofert, sposób pozyskiwania klientów, gwarancję ceny, kompleksowość i innowacyjność ofert, obsługę klienta, to, w jaki sposób rozwiązywane są spory, czy w umowach nie ma haczyków, czy oferty są jasne i przejrzyste. Czy sprzedawcy wyciągają wnioski z popełnionych błędów. Jednym z ważnych kryteriów jest sposób pozyskiwania klientów (czy np. po domach chodzą nieuczciwi przedstawiciele). Pod uwagę wzięliśmy również prowadzone postępowania przeciwko sprzedawcom przez UOKiK, czy URE. Uwzględniliśmy także Wasze oceny, komentarze i e-maile, w których dzielicie się z nami swoimi spostrzeżeniami. Wspólnie możemy więcej, więc dalej liczymy na Wasze wsparcie:)

Wspólnie doceniamy firmy tytułem: Fair Sprzedawca – enerad.pl

W związku z tym, że jesteście ważną częścią projektu “Fair Sprzedawca – enerad.pl”, to gorąco zachęcamy Was, Drodzy Czytelnicy, do aktywnego udziału w tworzeniu rankingu najlepszych sprzedawców. Komentujcie i oceniajcie firmy, z których usług korzystacie, doradzajcie bądź odradzajcie innym. Wspólnie możemy stworzyć najlepszy, najbardziej obiektywny ranking w naszym kraju! W ten sposób przyczynimy się do wzrostu jakości usług, a na tym wszystkim nam przecież najmocniej zależy.

Mamy nadzieję, że dzięki takiemu rankingowi pomożemy odbiorcom energii. A także razem wyeliminujemy złe praktyki, co spowoduje, że będziemy zmieniać sprzedawcę energii bez obaw i ryzyka! Naprawmy wspólnie polski rynek energetyczny:)

Co sądzicie na ten temat? Piszcie do nas, komentujcie ranking sprzedawców gazu i prądu. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii, czekamy na pomysły i innowacyjne rozwiązania, które wspólnie możemy wdrożyć. Każdego dnia chcemy stawać się jeszcze lepsi dla Was.

 1. W końcu ktoś wyszedł z ciekawą inicjatywą. Szczerze powiem, brakowało takiego rankingu. Cena to nie wszystko, szczególnie biorąc pod uwagę nasze dziurawe prawo, brak działań URE i sądów. Mam cichą nadzieję, że zestawienia na prawdę są rzetelnie przygotowane,a pracownicy firm nie będą tu wchodzić i zawyżać ocen. Sama odkąd zostałam oszukana dokładnie śledzę działania sprzedawców i w dużej mierze mój własny ranking wygląda podobnie.

 2. czegoś takiego własnię mi brakowało, ja nie wiem czemu nikt wczesniej nie wpadł na pomysł stworzenia takiego rankingu sprzedawców energii, może to podetnie skrzydła wszystkim naciągaczam

 3. W końcu doczekaliśmy się rankingu sprzedawców prądu i gazu, który ma ręce i nogi. Moim zdaniem, aktualne ceny prądu i gazu kształtują się na dość podobnym poziomie. Ważne jest podejście do klienta i to, aby firma nie żerowała na niewiedzy klientów. Śledzę stronę Enerad odkąd nieświadomie podpisałem niekorzystną umowę. Dzięki Waszym poradom udało mi się odstąpić od umowy nie ponosząc żadnych kosztów. Mam nadzieję, że nowy ranking uczciwych sprzedawców energii prądu i gazu w Polsce pomoże wybrać dobrą i godną firmę, tym którzy będą decydować się na zmianę sprzedawcy prądy czy gazu. Bardzo dobra inicjatywa, Pozdrawiam Piotr.

 4. Jestem po dużych przejściach z pewnym kłamliwym i podstępnym sprzedawcą prądu. Pomimo zgłoszeń do URE i Miejskiego Rzecznika Konsumentów wiem, że firma nadal praktykuje nieuczciwe praktyki. Podaje się za inne znane firmy lub mówi, że są z pogotowia energetycznego. Fair sprzedawca to świetny pomysł i wszyscy, którzy chcą zmienić swojego sprzedawcę powinni się z nim zapoznać przed ostateczną decyzją. Żałuję, że wasz ranking uczciwych sprzedawców prądu powstał dopiero teraz, a nie rok temu. Prawdopodobnie uchroniłoby mnie to przed sporą dawką nerwów.

 5. Fajne, proste i czytelne zestawienie. Wreszcie wszystko jasne. Nosiłem się ze zmianą sprzedawcy od dłuższego czasu bo nie wiedziałem, którego wybrać. No to teraz chociaż wiem, kto jest najlepszym sprzedawcą prądu.

 6. Pomysł wygląda całkiem ciekawie. W rankingu widnieje 10 najbardziej uczciwych firm. Chciałbym zapytać jacy sprzedawcy oprócz tych widocznych biorą udział w Fair Sprzedawca?

 7. Naprawdę ciekawy ranking sprzedawców energii. Aż sprawdz, czy w Małopolsce można przejsć do AXPO albo AUDAX. Ponad jeden stopień w ocenie górują nad Tauronem. Narzekać na niego nie mogę, ale zawsze może być lepiej.

 8. Generalnie fajna inicjatywa, ale ciekawe, jak długo będzie obiektywna? Ja tam sam wszystko zawsze sprawdzam, rankingi cen gazu służą mi tylko do sprawdzenia komu się warto przyjrzeć. W każdym razie oceniam na plus tę próbę uporządkowania rynku, tylko się nie sprzedajcie!

 9. Kurde, nigdzie nie widzę mojej Energi… może czas poważnie zastanowić się nad zmianą sprzedawcy. Niby nie jest źle, ale jeżeli można zaoszczędzić parę groszy, to też bym nie pogardziła. W końcu każdy grosz się liczy jak się ma 4 osobową rodzinę 🙂

 10. Zgadzam się w zupełności z Piotrem. Jesli już na jakimś polu sprzedawcy energii mają konkurować to w obszarze komunikacji z klientem i uczciwością. A tym moja Enea to raczej nei grzeszyła, trzeba się było o wszystko zapytać, bo na ofercie były tylko plusy, którymi waliła po oczach, ale już aspekty które mogłyby jej zaszkodzić, choć nie sądzę żeby mnie to od nich odciągnęło, były gdzieś ukryte. Wtedy zawsze się zapala lampka, skoro to ukrywają, to co jeszcze będzie nie tak. Chyba rzeczywiście rozważę zmianę sprzedawcy, o Audaxie pierwsze słyszę, O axpo coś tam obiło się o uszy. Może warto zaufać tym mniej znanym firmom, które liderują w Waszym rankingu. A jak nie to w ostateczności PGNiG.

 11. Ja korzystam z usług sprzedawcy prądu Enea i jestem zadowolona. Cena prądu jest korzystna, jakość obsługi klienta również jest w porządku. Jedna rada: nie zawsze jest potrzebna zmiana sprzedawcy prądu, czasem wystarczy zmienić umowę z czasu nieokreślonego na czas określony – to robi cuda 🙂

 12. Fajny ranking, jasne, przejrzyste kryterium. Można by go w sumie jeszcze jakoś rozbić, np. ocenić przedstawianie oferty, komunikację z klientami, rozwiązywanie sytuacji kryzysowych..

  • Panie Michale, ranking dotyczy Fair Sprzedawców. Na ogólną pozycję w rankingu oprócz atrakcyjnych ofert cenowych wpływ mają komentarze i opinie naszych użytkowników, uwzględniamy jasność i przejrzystość umów, sposób rozstrzygania sporów, czas trwania umów i wiele innych czynników.
   Jeżeli interesują Pana najlepsze oferty cenowe zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu i gazu. Aktualnie jesteśmy w trakcie zmian w porównywarce gazu, zbieramy informacje na temat wszystkich dostępnych ofert na rynku. Nowe zestawienie ukażą się wkrótce!!!
   Pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

   • Panie Piotrze,jeśli ktoś posiada wiedzę na temat rynku energetycznego w Polsce,i śledzi na bieżąco oferty sprzedawców, zapisy w umowach, a w szczególności studiuje OWU, to niestety nie zgodzi się z Panem, że jest to ranking obiektywny „fair” sprzedawców.
    Rada dla wszystkich – czytajcie umowy, a przede wszystkim OWU, a w rankingi nie wierzcie 😛

    P.S. Z ciekawości sprawdziłam oferty cenowe, wpisałam kod i wyszło, że moim dystrybutorem jest PGE, co oczywiście jest nieprawdą, bo obsługuje mnie Innogy. Poza tym w rankingach pojawiła się np. firma Delti, a także Audax, a przecież hiszpański Audax kupił Deltis, go oferty (stawki, które sie wyświetlają są nieaktualne). Radzę dopracować szczegóły serwisu, bo wprowadzają użytkowników w błąd.

    • Pani Dominiko, bardzo dziękujemy za komentarz. Przy opracowaniu rankingu nie tylko studiowaliśmy OWU, ale zwróciliśmy również uwagę na inne aspekty, z którymi mamy styczność codziennie. A wspomniał o nich wyżej Piotr.

     Duży nacisk kładliśmy na kontakt i rozwiązywanie sporów na linii sprzedawca-Klient. Codziennie wpada do nas wiele e-maili od pokrzywdzonych osób i bardzo często podejmujemy interwencje. Są sprzedawcy (poważne firmy), które w tego typu sytuacjach zachowują się bardzo nie fair. Nie publikujemy treści e-maili, ale gdybyśmy to zrobili, to z pewnością bardziej by uwierzyła Pani w nasz ranking:)

     Nasz ranking nie jest prawdą ostateczną, a narzędziem i wsparciem, które ma pomóc w znalezieniu dobrej firmy energetycznej.

     Co do ostatniej części Pani wypowiedzi – prosimy o e-mail z Pani kodem pocztowym – sprawdzimy, gdzie leży przyczyna nieścisłości. Zawsze prosimy, aby zgłaszać „usterki”. Jeśli wina leży po naszej stronie, to staramy się naprawiać je najszybciej jak się da:)

     W rankingu przewinęła się nazwa firmy Deltis, ponieważ opracowywaliśmy profil firmy Audax, gdy publikowaliśmy ranking. A co do cen prezentowanych w naszym serwisie – część sprzedawców podsyła nam cenniki dedykowane naszym Użytkownikom. Stąd rozbieżność w stawkach prezentowanych w enerad.pl, a cennikami na stronie sprzedawcy prądu/gazu.

     Pozdrawiam
     Agnieszka
     enerad.pl

 13. ENEA druga od końca? Gdyby ranking obejmował większą liczbę podmiotów to ENEA niezależnie od ich ilości powinna zajmować ostatnie miejsce.

 14. Wsrod sprzedawcow energii wystepuje ok. 45 nazw tychze. Troche kiepsko prezentuja sie te firmy w rankingu. Wszystkich gwiazdek nie ma zadna. Od piatej z kolei maja juz tylko po 3 gwiazdki oceny. Chwalimy niektore z nich ale w takim razie biorac pod uwage te niewinne gwiazki, zasluguje ktoras z nich na pochwaly. Nie chce wiedziec jakie oceny maja te poza pierwsza dziesiatka. To jest poprostu skandal. U nas nie ma uczciwych firm…

 15. wszyscy wiedza ze tauron to złodziej , a tu mu sie 3 gwiazdki wystawia ,chyba ze ocenia sie złodziejstwo to sie zgodzimy

 16. Chyba każdy sprzedawca ma coś za uszami, no wszystkim się nie dogodzi. Dlatego podoba mi się to, że żadna firma nie ma wszystkich gwiazdek. Zauważyłam, ze odkąd podpisuję umowy na krótki okres czasu, to jestem lepiej obsługiwana – może inni też powinni spróbować tej metody? 🙂

 17. Mnie nieco dziwi wysoka pozycja enei – moim zdaniem nie zasłużyli. mam wrażenie, że wielkość firmy ich przerosła i sami nie są w stanie kontrolować własnych działań…

 18. Jako ,że korzystam z usług firmy tutaj nie wymienionej uważam ,że cena kWh nie jest najważniejsza u sprzedawcy a inne dodatkowe profity związane z jej obniżeniem i tak w moim przypadku firma FORTUM daje w godzinach 13-15 i 22-6 darmową energię elektryczną za 9.90złoty opłaty handlowej więc jeżeli ktoś ma rodzinę i odpowiednio rozplanuje sobie korzystanie z urządzeń elektrycznych to można zaoszczędzić mimo ,że kWh kosztuje u nich 31groszy a jest to firma FORTUM
  W tej chwili sprawdzam innych sprzedawców energii elektrycznej czy aby na pewno oferta ,która posiadam jest najlepsza dla mojej rodziny.
  Pozdrawiam.

 19. PGNiG na 3 miejscu? Hahaha, jakiś żart? Jeśli chodzi o sprzedaż prądu, to powinni być na ostatnim miejscu. Zdecydowanie wyróżnia ich niekompetencja.

  • Nie opłaca się, ponieważ niższa stawka obowiązuje tylko dla tej ilości energii, która przekracza zużycie z dla danego miesiąca z ubiegłego roku.

 20. Opowiem Wam jaki numer zrobiło mi EWE… Dzwoni do mnie kierownik budowy – mam remont generalny – że wczoraj odcięto nam gaz – zabrano licznik. Nie wiedziałem, że skończyła mi się umowa, a od nich (EWE) dowiedziałem się, że na gaz nie może się „sama” przedłużyć. Oni nie raczyli mnie o tym fakcie poinformować. Dobrze, że w tym tygodniu jest dużo cieplej, bo by mi chyba z budowy ludzie zeszli… 🙂

 21. Agenci z Centrum Energetycznego odwiedzili moją 70-letnią mamę w domu, podpisała umowę będąc przekonana że podpisuje aneks na taryfę z PGNiG gdy w rzeczywistości zmieniła dostawcę, oczywiście ze stratą finansową.

 22. ja jestem zadowolona z PGE – jak na państwowego sprzedawcę to dobra firma, zawsze mnie informują o planowanych wyłączeniach, infolinia jest dobrze przygotowana.
  Enea za to jest zdecydowanie za wysoko, tam nie wiedzą, że nie mają poddanych a klientów.

 23. 4 razy zmieniałem już sprzedawcę energii, zawsze kierowałem się najniższą stawką, nie przywiązywałem uwagi do zapisów umowy (Energia dla Firm, Audax) czy sposobu fakturowania (Handen) i za każdym razem coś mnie rozczarowało. W zeszłym roku podpisałem umowę z Axpo, może cena nie powalała na kolana, ale za to w umowie nie było żadnych kruczków i ukrytych gwiazdek, wreszcie faktury nie są wystawiane w cały świat i przychodzą bezpośrednio na maila. Jeszcze nie powinęła im się noga dlatego w tym momencie mogę polecić firmę Axpo.

 24. Axpo na pierwszym miejscu? i czemu mnie to nie dziwi? współpracuje z nimi od dawna i muszę powiedzieć że to na prawdę dobra i solidna firma. doskonali pod każdym względem. miła obsługa klienta, szybki kontakt online. niskie ceny za energię elektryczną. jeszcze nigdy nie zdarzyło się by były jakiekolwiek problemy z dostawą prądu. tak więc jeśli chcecie mieć niższe rachunki za prąd i gaz to zmieńcie dostawcę na Axpo.

 25. Ja przeniosłem się z Pulsar do Po Prostu Energia i uważam że spoko. Przynajmniej wiem że mam płacić tyle samo a nie jakieś dziwne zapisy, gdzie na początku było niby tanio niby za darmo a później się niby skończył darmowy okres. wolę meić wszystko odrazu znane

 26. Nie polecam prądu od sprzedawcy energia fortum. Przedstawiciel handlowy oszukał moją babcię przez co płacę 300% więcej za prąd. Wcześniej u dostawcy prądu Energia miałem rachunki wysokości 100 zł za dwa miesiące, a teraz płacę za prąd prawie 300 zł za dwa miesiące i 7 dni dokładnie. Mam nadzieję, że ktoś w końcu zrobi porządek sprzedawcą Energia Fortum ponieważ są oszustami i przedstawiają tylko swoje promocję, zapewniają że rachunek nie wzrośnie, a w rzeczywistości wychodzi coś całkiem innego. Nie odpuszczę wam kasy której wydałem za fakturę od sprzedawcy Energia Fortum S. A. Opublikuje wszędzie gdzie się tylko uda jak działa ta spółka na Facebooku, portalach społecznościowych , w gazecie, forach internetowych oraz spróbuje przedstawić to oszustwo w telewizji tak żeby Polska usłyszała o technice działań spółce Energia Fortum S.A. Nie dajcie się ludzie namówić na tego sprzedawcę. Na fakturze od tej spółki nie ma nawet zliczonej w sumę ilości zużycia Energi gdzie wcześniej wiedziałem za co płacę. Sprzedawca Fortum S.A to złodzieje, uważajcie na tego sprzedawce!!!!!!!

 27. Ja dzisiaj miałam rozmowę z sąsiadką na temat cen prądu, który w ostatnim czasie sporo podrożał. Szukam teraz sprzedawców na terenie warszawy, którzy są w stanie zaoferować niższe ceny i przede wszystkim stałą cenę na okres trwania umowy, bo obawiam się o kolejne podwyżki cen.

  • O tak, mam dokładnie to samo, jednak obawiam się, że zmiana sprzedawcy prądu może być problematyczna i nie wiem, czy nie zostać przy tym, co mam :/

    • @joanna stałe ceny? Chyba stale rosnące ceny niestety ;/ Jest coraz gorzej.
     @Astra ja się nie nadaję do siedzenia w tej całej papierologii, pewnie coś poprzekręcam i tylko biedy sobie narobię.

     • właśnie nie . Cena powinna byc ustalona i niezmienna przynajmniej na jakiś czas.
      @Agnieszko, co do zmian w papierach, po to są ludzie zatrudnieni w punktach obsługi. Może udaj się tam i pod okiem kogoś wypełniaj

     • @tymek , wiesz na początku może być spoko, niska cena itd, ale np po okresie niezmienności ceny mogą pojawić się jakieś haczyki i opłaty wzrosną kolosalnie..
      @joanna o jakich opłatach handlowych mówisz? ;>

     • nie wiem jak w innych firmach ale mi podnieśli taką własnie stawkę handlową , dosłownie , trzy razy więcej . A cena za jednostkę nie naruszona

    • @Kredo dla niektórych liczy się każda złotówka. Nawet durne 10% mniej to już coś, zwłaszcza, jeśli prądu idzie sporo jak ktoś ma większy dom. @szogun dokładnie! Jakby to wszystko policzyć to mnóstwo pieniędzy wyrzucamy w błoto.

     • @Agnieszka zgadzam sie i ja. to tylko 10% czyli dla domowego gospodarstwa jakies ok 15-20 zł ale w skari roku kwota już na jeden rachunek.
      @kredo ale po co płacić wiecej jak można płacić mniej. nie rozzumiem takiego podejścia ;d

     • @agnieszka ale to nie jest tak że w zależności od ilości prądu jaki zużywamy to mamy dopasowaną odpowiednią ofertę?
      @szogun ale często możesz też zyskać rabaty na e-fakturach albo jakiś opłatach stałych.

     • @sorazo na czym polegają takie rabaty? @opal racja, skoro za takie same usługi możemy płacić mniej to aż szkoda nie skorzystać

 28. Chciałem ostrzec przed sprzedawcami prądu typu Orange Energia. Umowa z nimi zazwyczaj na kilka lat zablokuje Ci np. możliwość zainstalowania sobie fotowoltaiki.
  Sam dałem się nabrać i dostałem od Orange Energia grzeczną odpowiedź, że nie obsługują fotowoltaiki (11.2019) a jakbym chciał rozwiązać umowę i przejść z powrotem do innogy przed czasem to nie zwolnią mnie z karnej opłaty.
  Ponieważ jestem jednak zdecydowany na te panele fotowoltaiczne na dachu to pozostaje mi jedynie rozwiązanie umowy z Orange Energia przed założeniem tej instalacji.

 29. Fatalne doświadczenie z Tauronem. Nie polecam. Zwlekaj z kontaktem od prawie 1.5 mc w spr1 ogrzewania elektrycznego. 3 razy prosiłam o kontakt. Cierpliwość she kończy. Poza obsługa jest fatalna i mam wrażenie ciągły misz masz tam panuje. Czeski film. Nikt nic nie wie :/

 30. A w 2020 r.? Jakieś refleksje, pochwały, uskarżanie się na któregoś z dostawców?? Kogo polecacie na terenie Warszawy? Prąd + gaz

 31. Ciekawy ranking. Ja miałam styczność z ENEA. Makabra. Na infolini rozmawiasz tylko z maszyną, obsługa klientów chociaż stara się być miła to niestety ale niedouczona niczego się konkretnie nie dowiesz, do tego zdzierusy i naciągacze. UWAŻAJCIE na oferty z gwarancją ceny doliczają dodatkową opłatę handlową nawet w wysokości 30 zł. gdzie cena energii jest obniżona zaledwie o setną grosza. Zamiast oszczędzić dopłacicie do rachunku!

 32. Obecnie na terenie Warszawy najlepszą ofertę ma chyba Lumi z tego co patrzę. Enea też ma ceny dobre, ale z opłatą handlową trochę przesadzili (30 zł). Szkoda że Lumi nie ma taryf dwustrefowych, mogli by namieszać jakby dali dobrą cenę.

 33. A gdzie firma Fortum??
  Dla mnie to najlepszy sprzedawca w prądzie i w gazie !!
  Pełen profesjonalizm pod każdym względem. Oraz ceny najniższe .

 34. Tauron to najgorsza firma z jaką miałem do czynienia, obsługa klienta fatalna, rachunków od nich nie dostaję bo niby wysyłają mi elektronicznie, tyle że na maila nic nie przychodzi bo niby email nie zweryfikowany tylko maila z weryfikacja też nie dostałem, kilka razy u drzwi miałem gościa z Taurona, który mi chciał wyłączyć prąd za nie zapłacone rachunku, okazało się, że źle księgowali moje wpłaty, mam 2 umowy z nimi i rozdzielili mi konta to wpłat, tylko nie raczyli mnie o tym poinformować. Za, którymś razem gość od wyłączani prądu przy mnie dzwonił do taurona, aby uporządkować ten syf, min. założyliśmy konto online do sprawdzania faktur itp, a po miesiącu zlikwidowali ten serwis i faktur jak nie było tak nie ma, nawet ten ich pracownik nie potrafił się z nimi dogadać, aczkolwiek w końcu wysyłają mi upomnienia za prąd sms-em to płacę z góry po 500PLN i czekam na kolejne upomnienie. W lokalnym biurze obsługi klienta, pracownikom nigdy nie chciało się ruszyć do archiwum, żeby znaleźć umowę z klientem, zawsze trzeba mieć ją ze sobą, do tego trzeba wypełniać masę papierów. Teraz chciałem przepisać umowę z osoby fizyczne na firmę, nic się nie zmieniło tylko nazwa odbiorcy prądu. Kilkanaście stron bełkotu do wypełniania, nie potrafią sobie odpisać licznika, nie wiedzą nawet jaki jest numer licznika, pytają się o takie rzeczy, o których normalny użytkownik prądu nie ma pojęcia, nie potrafią przepisać poprzedniej umowy na nowe dane (w każdej normalne firmie trwa to 5-10minut), a tutaj miesiąc i dalej nic nie zmienione, chcą żeby klient spełniał wszystkie ich zachcianki i wszystko im podsunął pod nos, na maila z wypełnionym wnioskiem odpowiedzieli mi po 2 tygodniach – z listą życzeń do uzupełnienia np. numer licznika i stan licznika, chodź pisałem im że licznik jest zamknięty i nie mam możliwości samodzielnie tego odczytać. Jedna WIELKA porażka, zmieniam dostawcę prądu i mam nadzieję, że inni ludzie też się wypiszą, a sama firma w końcu zawiesi działalność.

 35. Jeżeli chodzi o PGE to strasznie się na nich zawiodłem. Mam podpisaną umowę na firmę w rozliczeniach co 1-miesiąc i w okresach płatności 1-miesięcznych. Niestety z winy dostawcy i operatora faktury wystawiane są jak im się podoba, jedne za okres 3 miesięcy, inne 1,5 miesiąca a niektóre nawet kilku dniowe. Od trzech miesięcy próbuje wyjaśnić sprawę bezskutecznie. Na infolinii w ogóle nie rozumieją problemu, w biurze przerzucają wine na dystrybucje i odwrotnie. Składam reklamacje to mi odpisują że jest wszystko w porządku. Proszę ich o anulowanie nieprawidłowo wystawionych faktur i wystawienie faktur zgodnie z podpisaną umową to mi mówią że oni nie mają fizycznie możliwości rozliczania co miesiąc. Normalna paranoja. Podpisują umowę z której nie są w stanie się wywiązywać i jeszcze normalnie wprost o tym mówią…
  Mało tego stawiają ultimatum że jak nie zapłacę to odłączą prąd. Sprawa trafiła już do prawnika który w przypadku odłączenia skieruje sprawę do sadu. W chwili obecnej rozważam zmianę dostawcy…

 36. ENEA proponuje mi na piątek konsultanta,który ma zachęcić mnie na podtrzymanie umowy na następne 3 lata bez zmiany opłat. Czy ktoś wie coś o tym?

Dodaj komentarz