Raport archiwalna ortofotomapa – sprawdź dla swojej działki
Chcesz wiedzieć, jak zmieniło się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat? A może szukasz sposobu na uzupełnienie dokumentacji projektowej dla własnej inwestycji budowlanej? Wygeneruj raport archiwalna ortofotomapa w Geoportalu Krajowym Na Mapie, a w kilka minut, za darmo, zyskasz historyczne zdjęcia lotnicze dla wybranego obszaru.
Już teraz sprawdzisz historię działki!
Pobierz darmowy raport archiwalne zdjęcia lotnicze dla wybranego terenu i sprawdź historię swojej działki na starych ortofotomapach satelitarnych. Dzięki raportowi zyskasz zdjęcia lotnicze, które mogą stanowić uzupełnienie dokumentacji projektowej lub materiał dowodowy w postępowaniach administracyjnych lub spadkowych. Ponadto łatwo zweryfikujesz, czy na danym obszarze powstała samowola budowlana.
Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz za darmo raport starych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub samodzielnie wybranego obszaru.
Zobacz jak wygląda przykładowy raport archiwalna ortofotomapa dla strategicznej inwestycji oddanej do użytkowania w 2022 r. – Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej [POBIERZ RAPORT].
Instrukcja, jak pobrać raport archiwalna ortofotomapa
- Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl i kliknij przycisk „Przejdź do mapy„.
- Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Jeśli po zbliżeniu do mapy nie widzisz działek ewidencyjnych, zmień warstwę, wybierając z paska narzędzi „Wybór mapy – Działki„.
- Wybierz na pasku narzędziowym: „Archiwalne zdjęcia lotnicze” (1).
- Wskaż miejsce (2) poprzez kliknięcie w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru (3).
- Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który wyślemy twój raport (5).
- Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk „Zamów raport„.
Do czego może się przydać raport starych ortofotomap?
Raport archiwalna ortofotomapa może być przydatnym załącznikiem dodawanym do dokumentacji projektowej twojej budowy. Dzięki raportowi z łatwością udokumentujesz postępy swojej inwestycji oraz zweryfikujesz, jak długo trwała budowa domu lub innych obiektów budowlanych wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Ponadto zyskasz materiał, który może posłużyć do analizy detekcji zmian zabudowy działki, która pozwala na monitorowanie obecnego i przyszłego rozwoju przestrzennego wybranego obszaru.
Archiwalne zdjęcia lotnicze będą także cennym materiałem dowodowym dla sądu w sprawach, gdy należy uregulować stan prawny nieruchomości lub w postępowaniach spadowych. Stare ortomapy będą dowodem, jeśli chcesz analizować różnice pomiędzy wpisem w księdze wieczystej i rejestrem gruntu, a stanem faktycznym.
Analizując zdjęcia lotnicze zgromadzone w raporcie, dowiesz się również czy w ciągu ostatnich kilku lat gmina inwestowała w rozbudowę infrastruktury technicznej, np. w poprawę jakości dróg publicznych, budowę chodnika i ścieżki rowerowej, a także modernizowała sieci uzbrojenia terenu. Sprawdzisz także, jak zmienił się krajobraz najbliższej okolicy i czy w sąsiedztwie powstały potencjalnie uciążliwe miejsca, obiekty i urządzenia.
Raport lotniczy możesz również wykorzystać:
- jako załącznik w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
- podczas opracowania dokumentacji środowiskowych, w ocenie oddziaływania na środowisko,
- jako element pełnej i szczegółowej diagnozy działki przed jej kupnem,
- w prezentacji oferty sprzedaży, jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości.
Raport archiwalna ortofotomapa – przykład praktycznego wykorzystania
Chcąc przedstawić przykładową historię wybranego terenu, wygenerowaliśmy raport dla obszaru, gdzie obecnie znajduje się jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Małopolsce – kąpielisko „Chorwacja” w Jurkowie [zobacz lokalizację na mapie]. Kąpielisko powstało w ramach rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych po likwidacji żwirowni.
Zdjęcia lotnicze przedstawione w raporcie pochodzą z lat 2003-2019.
Na powyższych zdjęciach satelitarnych widać, że jeszcze w 2003 r. na terenie, gdzie obecnie znajduje się kąpielisko, było jedynie niewielkie wyrobisko żwiru, a w jego sąsiedztwie nadal rozwijało się rolnictwo. Przed rokiem 2009 przedsiębiorca prywatny wykupił nieruchomości gruntowe w okolicy, a następnie wybudował sztuczny zbiornik wodny, zwiększając jednocześnie zasięg inwestycji. Lata 2015 – 2018 przedstawiają, jak zmieniło się zagospodarowanie nowopowstałego kąpieliska „Chorwacja” na przestrzeni lat.
Komentarze