Enerad
Porównaj oferty

Raport EY: Najtańsza w produkcji jest energia z PV

Według raportu firmy Ernst & Young (EY), energia słoneczna utrzymuje pozycję najtańszego źródła energii elektrycznej. Globalna znormalizowana średnia cena energii elektrycznej (LCOE) dla fotowoltaiki (PV) jest teraz o 29% niższa niż jakakolwiek alternatywa w postaci paliw kopalnych.

raport EY najtańsza produkcji jest energia z PV

Szybki spadek kosztów PV

Raport, zatytułowany „If every energy transition is different, which course will accelerate yours?„, pokazuje, że koszt produkcji energii słonecznej spadł z 417 dolarów za MWh w 2010 roku do zaledwie 49 dolarów za MWh w 2022 roku, co oznacza spadek o aż 88%. W porównaniu do tego koszt produkcji energii z surowców kopalnych wynosił od 50 do 150 dolarów za MWh.

Dane te potwierdzają analizy Agencji Energii Odnawialnej. Według nich, w zeszłym roku około 86%, czyli 187 GW, nowo uruchomionych instalacji odnawialnych źródeł energii generowało elektryczność taniej niż średni koszt produkcji energii z surowców kopalnych. Więcej na temat LCOE możecie przeczytać w naszym artykule: LCOE: jakie są koszty wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych?

Przewidywania na przyszłość

Raport EY zawiera także prognozy dotyczące transformacji energetycznej. Według nich, produkcja energii z odnawialnych źródeł, głównie z wiatru i energii słonecznej, będzie stanowić 38% miksu energetycznego do 2030 roku i aż 62% do 2050 roku. Globalnie, odnawialne źródła energii staną się dominującym źródłem energii do 2038 roku. Chiny, Europa i Stany Zjednoczone będą napędzać wzrost produkcji energii słonecznej i wiatrowej, wytwarzając ponad 57% światowej produkcji energii z tych źródeł do 2050 roku.

Wyzwania na drodze do energii słonecznej

Energia słoneczna staje się największym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, a także na obszarach takich jak Oceania i Azja Południowo-Wschodnia, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii modułów fotowoltaicznych.

Jednak szerokie przyjęcie energii słonecznej wymaga fundamentalnej transformacji systemu energetycznego. Jak podkreśla EY:

Sieć energetyczna zostanie wystawiona na ogromną presję, co będzie wymagało pilnych rozwiązań zarówno w zakresie rozszerzenia sieci, jak i wdrożenia zdolności do elastycznego zarządzania, co umożliwi stworzenie zrównoważonego i niezawodnego systemu.

Wyzwania na drodze do transformacji

EY zauważa również, że wpływ na sieć energetyczną będzie różny w różnych rynkach. W Europie wymagania dotyczące elastyczności wzrosną dziesięciokrotnie do 2050 roku, co będzie stanowiło 26% ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie.

Niestety, opóźnienia w dostawach i pozwoleniach spowalniają budowę i instalację nowych urządzeń. W Stanach Zjednoczonych deweloperzy odnawialnych źródeł energii zostali poinformowani, że będą musieli czekać kilka lat, zanim będą mogli podłączyć się do sieci. Kraj ten ma przynajmniej 1,350 GW mocy wiatrowej i słonecznej oraz 680 GW w magazynach, czekających na podłączenie.

Wynika z tego, że nie tylko Polska mierzy się z odmowami przyłączenia fotowoltaiki do sieci. Problem ten ma wymiar międzynarodowy, jeśli nie globalny, i w dużej mierze jest spowodowany dynamicznym przyrostem mocy odnawialnych źródeł energii. Koncepcje projektowe sieci energetycznych nie zakładały korzystania z rozproszonych źródeł energii (bo nikt wówczas nie mógł przewidywać ich potencjału uzupełnienia miksu energetycznego). Co więcej, według ekspertów, sama modernizacja (czy też odmłodzenie — w przypadku Polski) sieci może nie rozwiązać problemu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie udziału magazynów energii oraz silniejsze zaangażowanie prosumentów w stabilizację pracy sieci.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły