Raport z rynku umów PPA. Jak wypadła Polska?
Power Purchase Agreement (PPA) to umowa na długoterminową – na ogół trwającą kilka, a nawet kilkanaście lat – dostawę energii elektrycznej. Zgodnie z raportem Edison Energy (nie mylić z polskim instalatorem PV) mediana cen PPA w USA spadła o 3% w II kwartale 2023 r., z wyjściowej wartości 61 USD. A jak wypadła Polska?

Rynek umów PPA w USA
PPA to umowy zawierane między producentami energii i sprzedawcami, definiujące warunki związane z energetyczną generacją i konsumpcją. Finansowe umowy PPA to instrument umożliwiający zabezpieczenie ceny energii. Z kolei umowy PPA z fizyczną dostawą energii regulują jej niedobory lub nadwyżki. Rozlicza je podmiot odpowiedzialny za bilansowanie.
Istnieją dwa główne rodzaje umów PPA: on-site i off-site. Pierwszy typ obejmuje bezpośrednie fizyczne dostawy energii, co wymaga bliskiego położenia producenta i konsumenta. Natomiast off-site dotyczy bilansowego zakupu energii. W tym przypadku jest odwrotnie niż w wariancie on-site, ponieważ podmioty nie muszą być zlokalizowane blisko siebie. Energia jest dostarczana do odbiorcy przez sieć publiczną.
Spadek z 61 do 59 USD, jeśli chodzi o medianę cen PPA w Stanach Zjednoczonych – uwzględniony w raporcie Edison Energy – wynika z wprowadzenia nowych instalacji przez Electric Reliability Council of Texas (ERCOT). Mają one duży wpływ na infrastrukturę energetyczną USA.
Obecne spowolnienie wzrostu cen wydaje się pozytywne (w relacji do tego, że przez ostatnie 3 lata ceny w sektorach energetyki wiatrowej i słonecznej rosły). Wskazuje to na stabilizację rynku.
Sytuacja na rynku PPA w Europie
W Europie ceny PPA fluktuowały bardziej niż w USA, choć w II kwartale dominowała tendencja spadkowa. Indeks cen PPA w UE spadł z ok. 88 euro za MWh w I kwartale do około 82 euro za MWh w II kwartale. Jak było w Polsce?
Polska zarejestrowała najwyższą średnią cenę PPA, na poziomie 110 EUR/MWh, i pozostała na tym samym poziomie w obu kwartałach bieżącego roku. Najniższą średnią cenę PPA spośród krajów uwzględnionych w raporcie – około 49 EUR/MWh – miała Hiszpania.
Chociaż autorzy raportu obawiają się jakości łańcuchów dostaw w sektorze energetyki słonecznej oraz kosztów produktów niezbędnych do generowania energii ze źródeł odnawialnych, generalnie pozytywnie oceniają potencjał umów PPA.
Niestety, choć umowy PPA mają potencjał, rynek często im nie sprzyja, przez co nie zawsze mogą w pełni wzbogacić strategię ESG przedsiębiorstw w Europie.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze