Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus – nowy program wspierający efektywność energetyczną budynków
Od 13 grudnia 2021 roku wnioskodawcy mogą składać w trybie ciągłym fiszki (wstępne wnioski) oraz wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na inwestycje w ramach I naboru w pilotażowym programie priorytetowym – „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus”. Do kogo skierowany jest ten program i jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie?

“Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” to nowy program NFOŚiGW
“Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (ang. Energy Performance Contract) Plus” to nowy program oferowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 13 grudnia 2021 roku ruszył nabór fiszek oraz wniosków w ramach tego pilotażowego programu priorytetowego. Dofinansowanie w postaci dotacji oferowanej przez NFOŚiGW ma na celu pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą część finansowania wnosi partner. W przypadku tego rządowego programu jest to przedsiębiorstwo usług energetycznych (ang.Energy Service Company (ESCO)). Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, uruchomiony program “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” podsumowuje w następujący sposób:
Potrzeby Polski w obszarze inwestycji, które będą służyły modernizacji systemu energetycznego oraz poprawie efektywności energetycznej są ogromne. Z tego względu istotne jest skuteczne i sprawne wykorzystanie środków z Funduszu Modernizacyjnego, który w perspektywie do roku 2030 będzie stanowił jeden z największych instrumentów finansowych. Niezmiernie ważne jest, by środki Funduszu były wykorzystywane we wszystkich obszarach i dla szerokiej gamy przedsięwzięć, które będą przyczyniały się do transformacji energetycznej Polski. Uruchomienie przez Narodowy Fundusz naboru środków dla Programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” jest tego doskonałym przykładem.
Również prof. Maciej Chorowski prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla jak istotne jest wspieranie inwestycji termomodernizacyjnych:
Skala potrzeb w obszarze efektywności energetycznej budynków w Polsce wymaga, by tradycyjne wsparcie dotacyjne uzupełnić o inne instrumenty finansowe. Służy temu pilotażowy system wsparcia inwestycji w termomodernizację budynków w modelu przedsiębiorstw usług energetycznych (ESCO) opartych na gwarancji oszczędności energii.
Pilotażowy program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” jest realizowany we współpracy pomiędzy NFOŚiGW oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), którego rola polega na umożliwieniu pozyskania przez przedsiębiorstwo ESCO finansowania w formie wykupu wierzytelności lub w innej, alternatywnej formie.
Umowa o poprawę efektywności energetycznej (EPC) stanowi nowoczesny sposób finansowania inwestycji, które mają wpływ na zmniejszone zużycie energii w budynkach. Jednostka, która ma w planach termomodernizację, zawiera umowę EPC z Przedsiębiorstwem ESCO (dostarcza ono środków poprawy efektywności energetycznej wraz z ich finansowaniem na etapie realizacji inwestycji, biorąc przy tym na siebie większość ryzyka finansowego). Dodatkowo ESCO jest też zaangażowane w utrzymanie i zarządzanie energią w budynkach w okresie spłaty, a jego wynagrodzenie jest uzależnione od osiągnięcia gwarantowanych oszczędności.
Program “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” – co obejmuje to dofinansowanie?
Wsparciem w ramach programu “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” objęte są prace modernizacyjne budynków mieszkalnych wielorodzinnych umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30 proc. w stosunku do stanu obecnego, a więc jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji. Przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową zarówno na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i wentylacji (EKH+W), po przeprowadzonej modernizacji wynieść może nie więcej niż 85 kWh/(m2*rok).
Ponadto w tym programie wspierającym efektywność energetyczną budynków wyróżnione zostały 3 standardy usprawnień:
- pierwszy to usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych, optymalny zakres modernizacji energetycznej;
- drugi to optymalny zakres modernizacji energetycznej, czyli prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45 proc. oraz wysoki standard modernizacji energetycznej;
- trzeci natomiast to wysoki standard modernizacji energetycznej, a więc prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60 proc.
Co ważne, każdy beneficjent programu, na każdym etapie przygotowania fiszki i wniosku, będzie miał możliwość skorzystania ze wsparcia Doradcy Energetycznego. Rolę tę podczas I naboru pełni Krajowa Agencja Poszanowanie Energii S.A. (KAPE). Jak zapewnia wiceprezes zarządu KAPE S.A. Mariola Zmudzińska:
KAPE posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w kompleksowym doradztwie w całym procesie budowlanym dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, mieszkańców, jak i w samej realizacji inwestycji w głęboką termomodernizację budynków oraz wykonywaniu audytów energetycznych budynków. Chcemy je wykorzystać wspierając właścicieli budynków w identyfikacji projektów i rozmowach z przedsiębiorstwem ESCO.
Program “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” – dla kogo?
Beneficjentami programu “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” mogą być:
- spółdzielnie mieszkaniowe;
- wspólnoty mieszkaniowe;
- jednostki samorządu terytorialnego;
- spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają w nich 100 proc. udziałów lub akcji, i które powołane są do realizacji zadań własnych j.s.t. wskazanych w ustawach.
Jaki jest termin składania wniosków w ramach nowego programu wspierającego efektywność energetyczną budynków?
Wszystkie przedsięwzięcia zgłoszone do nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą finansowane za pomocą środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego (FM). Przy czym:
- fiszki będą przyjmowane w terminie od 13 grudnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku;
- natomiast wnioski o dofinansowanie składać będzie można od 13 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2023 roku.
Okres wdrażania programu “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” realizowany będzie do 31.12.2026 roku. Przy czym podpisywanie umów podejmowane będzie do 31.12.2023 roku, natomiast środki finansowe wydatkowane będą do 31.12.2025 roku.
Jaki jest budżet i warunki nowego programu NFOŚiGW?
Otóż budżet I pilotażowego naboru wynosi 10 mln złotych. Przy czym ten rodzaj wsparcia finansowego będzie udzielany w formie dotacji, do wyczerpania alokacji środków dostępnych w ramach zaplanowanego I naboru. Natomiast sama wysokość dofinansowania będzie uzależniona od realizowanego standardu usprawnień. Ponieważ głównym celem dotacji oferowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą jego część wnosi partner – w tym przypadku przedsiębiorstwo usług energetycznych (ang. Energy Service Company – ESCO).
Warunki dofinansowania w ramach “Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” nie będą udzielone na przedsięwzięcie zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, a także na te same koszty przedsięwzięcia, które zostały sfinansowane z innych publicznych środków krajowych lub zagranicznych (zwłaszcza ze środków budżetu UE). Również minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia musi wynosić 250 tys. zł. Ponadto warunkiem wypłaty dotacji jest przedłożenie przez wnioskodawcę umowy o poprawę efektywności energetycznej (EPC) zawartej pomiędzy nim, a Przedsiębiorstwem oszczędzania energii typu ESCO.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze