Respect Energy chce pomóc w szybszej transformacji energetycznej
Respect Energy, polska firma z sektora odnawialnych źródeł energii, chce aktywnie przyczynić się do transformacji energetycznej kraju. Wiceprezes firmy, Tomasz Zadroga, podkreślił potrzebę szybkich działań i konieczność porzucenia węgla jako źródła energii. Firma planuje przejmowanie aktywów węglowych i zastępowanie ich zieloną energią, a także rozwija swoją ofertę zielonej energii dla klientów indywidualnych.

Konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej
Wiceprezes Respect Energy, Tomasz Zadroga, podczas spotkania z dziennikarzami ostro skrytykował stagnację Polski w procesie transformacji energetycznej.
Jeśli chodzi o transformację energetyczną Polski, to jesteśmy w tym samym miejscu co 10 lat temu. Stoimy. – powiedział.
Zadroga dodał, że mimo deklaracji o przejściu na odnawialne źródła energii, realne działania wciąż nie zostały podjęte.
W ocenie Respect Energy czekanie z transformacją do 2049 roku jest błędem.
Czekanie do 2049 roku jest absurdem, a ostatnie wypowiedzi o możliwości niewydobywania węgla, ale gwarantowania miejsc pracy są skrajną hipokryzją. – stwierdził wiceprezes firmy.
Według Zadrogii należy uczciwie przedstawić sytuację górnikom i społeczeństwu. Należy im wyjaśnić, że węgiel na potrzeby spalania to biznes bez przyszłości. W przeciwieństwie do węgla na potrzeby przemysłu stalowego, który wciąż będzie niezbędny.
Strategia Respect Energy: szybka zamiana węgla na OZE
Respect Energy chce zaoferować alternatywę dla aktywów węglowych w Polsce, proponując ich szybką zamianę na odnawialne źródła energii (OZE). Tomasz Zadroga wyjaśnił, że firma pracuje nad konkretną ofertą w tym zakresie:
Wyobrażamy sobie taki scenariusz, że szybko wymienimy aktywa węglowe na zielone. (…) Na razie nie ma oferty z naszej strony. Przymierzamy się do złożenia konkretnej oferty.
Jednocześnie, według firmy, zanim w Polsce powstaną elektrownie atomowe, kraj powinien się skupić na rozwijaniu elektrowni na gaz. Sam Respect Energy nie planuje jednak inwestycji w tym obszarze, chcąc skupiać się wyłącznie na projektach OZE.
Respect Energy – zielona energia na polskim rynku
Respect Energy, działająca obecnie na 27 rynkach, współpracuje z ponad 1000 wytwórcami zielonej energii w Polsce. Firma koncentruje się na odkupywaniu, produkcji i sprzedaży energii wyłącznie z OZE. Klienci Respect Energy mają dostęp do pełnego łańcucha usług energetycznych: od wyszukiwania lokalizacji pod inwestycje, po planowanie, budowę oraz zarządzanie źródłami energii.
Obecnie Respect Energy dysponuje 264 MW własnych mocy wytwórczych w OZE. Ponadto w ramach współpracy z wytwórcami energii firma zarządza portfelem o mocy około 1500 MW. Najważniejsze inwestycje spółki obejmują farmy wiatrowe i fotowoltaikę.
W październiku Respect Energy rozszerzyła swoją działalność na rynek B2C, wprowadzając ofertę sprzedaży zielonej energii dla klientów indywidualnych.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze