Respect Energy rusza z edukacyjnym projektem „Czysta Moc Energii” – materiały dla szkół i program grantowy
Respect Energy zainaugurowało projekt edukacyjny „Czysta Moc Energii”, skierowany do szkół podstawowych i lokalnych społeczności. W jego ramach udostępniono bezpłatne materiały dydaktyczne o OZE, a także książkę o zmianach klimatu, współautorstwa Króla Karola III.

Edukacja o OZE – Respect Energy stawia na młodsze pokolenie
Respect Energy, firma działająca w sektorze odnawialnych źródeł energii, uruchomiła projekt „Czysta Moc Energii”. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii odnawialnej, ochrony klimatu i środowiska wśród dzieci, nauczycieli i lokalnych społeczności. W ramach inicjatywy udostępniono scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne oraz materiały edukacyjne dla klas I-VI szkół podstawowych.
Materiały zostały opracowane przez zespół programu „Ogarnij Inżynierię” i są zgodne z podstawą programową. Są dostępne bezpłatnie na stronie czystamocenergii.pl, również w wersji anglojęzycznej – co umożliwia ich wykorzystanie także na lekcjach języka angielskiego.
„Wierzymy, że podnoszenie świadomości w tych obszarach jest niezbędne do budowania przyszłości opartej na czystej i bezemisyjnej energii” – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy.
Książka o klimacie dla najmłodszych – z posłowiem Króla Karola III
W ramach projektu wydano również książkę pt. „Zmiana klimatu”, której współautorem jest Jego Królewska Mość Król Karol III. Publikacja skierowana jest do dzieci i młodzieży i ma na celu przystępne wyjaśnienie zjawiska zmian klimatycznych oraz możliwych działań na rzecz ich ograniczenia. Książka nie jest dostępna w sprzedaży – szkoły i placówki dydaktyczne mogą zamówić ją bezpłatnie poprzez formularz dostępny na stronie projektu.
„Dzisiejsze dzieci znają tylko planetę spustoszoną przez zmiany klimatu. Ta książka wyjaśnia, co się dzieje, dlaczego tak się dzieje i co wszyscy możemy z tym zrobić” – mówi współautorka publikacji, prof. Emily Shuckburgh z Uniwersytetu Cambridge.

Lokalne działania i program grantowy
Respect Energy zapowiada, że projekt nie ograniczy się jedynie do dostarczania materiałów edukacyjnych. Wkrótce ruszy także Program Grantowy Czysta Moc Energii, który ma wspierać organizacje, szkoły i lokalne grupy działające na rzecz transformacji energetycznej i ochrony środowiska.
Projekt objęty jest patronatem UN Global Compact Network Poland.
„Edukacja klimatyczna to ważny krok w drodze do świadomej transformacji energetycznej. Projekt Czysta Moc Energii to przykład odpowiedzialnego podejścia biznesu do wyzwań klimatycznych” – ocenił Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny UN Global Compact Network Poland.
Więcej informacji oraz dostęp do wszystkich materiałów: czystamocenergii.pl
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze