Enerad
Porównaj oferty

Rewizja polityki energetycznej UE – liderzy branży spotkają się na OSE

W dniach 16–17 czerwca 2025 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się XIII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE. Tegoroczne wydarzenie, organizowane pod hasłem „Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej”, zgromadzi liderów branży energetycznej, przedstawicieli administracji oraz ekspertów z kraju i zagranicy. Poruszone zostaną kluczowe tematy transformacji energetycznej, bezpieczeństwa dostaw oraz roli OZE, gazu i energetyki jądrowej w nowym miksie energetycznym.

OSE Gdańsk 2024

Rewizja polityki energetycznej Europy

Podczas sesji plenarnej omówione zostaną zmiany w europejskiej polityce energetycznej, zapoczątkowane przez agresję Rosji na Ukrainę. W agendzie znalazły się kwestie wspólnej polityki zakupowej UE, efektywności strategii REPowerEU i Fit for 55 oraz nowe inicjatywy w zakresie infrastruktury energetycznej. Eksperci przedstawią również wnioski z doświadczeń krajów UE w łagodzeniu skutków wzrostu cen nośników energii.

Debata obejmie także zagadnienia związane z rozwojem morskiej energetyki odnawialnej oraz współpracą państw regionu Morza Bałtyckiego. Omówiona zostanie także konieczność aktualizacji „Polityki energetycznej Polski 2040” w kontekście Zielonego Ładu i wzrostu znaczenia energetyki jądrowej.

Strategie koncernów energetycznych i rozwój OZE

Pierwszy panel skoncentruje się na dostosowaniu strategii dużych grup energetycznych do warunków transformacji. W programie przewidziano m.in. analizę skutków nowelizacji tzw. ustawy 10H, aktualne trendy w energetyce wiatrowej i roli gazu jako paliwa przejściowego. Eksperci odniosą się również do scenariuszy pokrycia deficytu mocy po 2025 roku, rozwoju elektromobilności oraz modeli finansowania transformacji energetycznej.

Skala inwestycji i innowacyjne projekty

W panelu drugim zaprezentowane zostaną kluczowe projekty w sektorze OZE. Omówiony zostanie potencjał fotowoltaiki, możliwości dostosowania sieci do rozproszonych źródeł energii, rola magazynów energii oraz zastosowanie PPA w finansowaniu inwestycji. Szczególną uwagę poświęcono zielonemu wodorowi, biogazowi i rozwojowi rynku usług energetycznych.

Infrastruktura i bezpieczeństwo

Kolejne sesje dotyczyć będą rozwoju i zabezpieczenia strategicznej infrastruktury energetycznej, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. Eksperci omówią potrzebę inwestycji w magazyny energii i gazu, a także zagrożenia cybernetyczne dla systemów energetycznych. Zaprezentowane zostaną także działania zapobiegające ryzykom hybrydowym oraz międzynarodowa współpraca w tym zakresie.

Rola gazu i rozwój energetyki wiatrowej

Panel czwarty skupi się na gazie jako paliwie przejściowym. Uczestnicy omówią kierunki importu, budowę terminali FSRU oraz rozwój infrastruktury magazynowej i przesyłowej. Poruszony zostanie również temat „zielonego” wodoru w świetle kształtujących się regulacji.

W panelu piątym zaprezentowane zostaną najnowsze postępy w zakresie projektów offshore. Uczestnicy przeanalizują wyzwania administracyjne i logistyczne oraz szanse dla polskich firm w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej. Omówione zostaną modele kontraktowania energii oraz systemy wsparcia.

Biometan i kogeneracja w nowych realiach regulacyjnych

W osobnych panelach przedstawiono rozwój sektora biometanu i biogazu oraz nowe uwarunkowania dla ciepłownictwa i kogeneracji. Eksperci przeanalizują modele biznesowe i pierwsze wdrożenia biometanu w Polsce. W kontekście „Fit for 55” podjęto temat potrzeby reformy taryf, roli samorządów i efektywności energetycznej w sektorze ciepłowniczym.

Perspektywy do 2050 roku

Ostatni panel OSE GDAŃSK 2025 będzie poświęcony długofalowym inwestycjom i roli prosumentów. Poruszone zostaną kwestie rozwoju klastra energii, integracji OZE z siecią oraz rozwoju elektromobilności i technologii SMR. Uczestnicy przedstawią doświadczenia start-upów i nowe możliwości współpracy między firmami, samorządami i sektorem nauki.

Udział ekspertów i wręczenie nagród

W debatach wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej, biznesu, sektora naukowego oraz organizacji międzynarodowych. Uczestnikami będą m.in. przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, resortów przemysłu, klimatu i infrastruktury, a także reprezentanci firm energetycznych, instytucji finansowych i operatorów systemów przesyłowych. Tradycyjnie wręczone zostaną statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki” dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla sektora.

Przejdź do rejestracji

Źródło: Europejskie Centrum Biznesu

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły