Enerad
Porównaj oferty

Rewolucja w transporcie Indii – ponad 14 tys. (!) e-busów trafi do 5 miast

Rząd Indii ogłosił uruchomienie kolejnej fazy programu PM e-Drive. W jej ramach ponad 14 tys. autobusów elektrycznych trafi do największych miast kraju. Całkowity budżet inicjatywy przekroczy 10 900 crore rupii (ok. 533 mln zł), a działania potrwają do marca 2026 r.

Ilustracja floty autobusów elektrycznych w zajezdni podłączonych do ładowania

Elektryczne autobusy dla pięciu metropolii

Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego ogłosiło w czwartek, że w ramach aktualnej fazy programu PM e-Drive część z 14 028 elektrycznych autobusów zostanie w większości rozdzielona między pięć głównych miast. W szczegółach: 4 500 pojazdów trafi do Bengaluru, 2 800 do Delhi, 2 000 do Hajdarabadu, 1 000 do Ahmedabadu i 600 do Surat.

Decyzję podjęto podczas spotkania pod przewodnictwem ministra H.D. Kumaraswamy’ego, który podkreślił znaczenie inicjatywy dla zrównoważonego transportu miejskiego w Indiach. Sesja skupiła się na stanie realizacji programu w stanach Telangana, Karnataka, Delhi i Gujarat.

Ekologiczny transport priorytetem rządu

Minister Kumaraswamy zaznaczył, że:

„Dzięki przywództwu premiera Narendry Modiego, Indie podejmują odważne kroki w kierunku zrównoważonej mobilności miejskiej. Od Bengaluru po Delhi, miasta aktywnie wdrażają autobusy elektryczne, aby uczynić transport publiczny czystszym, nowocześniejszym i bardziej efektywnym”.

Minister dodał, że alokacja autobusów to nie tylko realizacja programu, ale także kształtowanie przyszłości transportu w Indiach. Inicjatywa ma być realizowana w ścisłej współpracy z władzami stanowymi.

Imponująca skala i budżet

Cała inicjatywa PM e-Drive zakłada wdrożenie 14 028 elektrycznych autobusów w całym kraju. Budżet programu wynosi aż 10 900 crore rupii (ok. 533 mln zł), a jego realizacja zaplanowana jest na lata 2024–2026.

Ministerstwo podkreśla, że jest to jedna z największych na świecie prób elektryfikacji transportu publicznego na poziomie narodowym. Rząd zobowiązał się do terminowej realizacji, operacyjnej gotowości oraz współpracy ze wszystkimi uczestniczącymi stanami.

E-vouchery i rozszerzenie o e-ambulansy oraz e-ciężarówki

Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego (MHI) uruchomiło również system E-voucherów dla nabywców pojazdów elektrycznych, jako element wsparcia popytu w ramach tego programu.

Dodatkowo, w ramach PM e-Drive alokowano po 500 crore rupii (ok. 24,5 mln zł) na wdrożenie e-ambulansów oraz e-trucków. Celem tych działań jest poprawa jakości transportu medycznego oraz ograniczenie emisji z transportu towarowego.

W przypadku e-ciężarówek, aby uzyskać dotację, konieczne jest przedstawienie świadectwa złomowania pojazdu od zatwierdzonych centrów demontażu zgodnie z przepisami Ministerstwa Transportu i Autostrad.

Zobacz również:

Źródło: komunikaty Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego Indii

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły