Rochdale zyska nowy magazyn energii. Balance Power z pozwoleniem na budowę instalacji 30 MW
Nowa inwestycja energetyczna w Wielkiej Brytanii wesprze transformację energetyczną oraz poprawi lokalną bioróżnorodność. Firma Balance Power otrzymała zgodę na budowę bateryjnego magazynu energii o mocy 30 MW w Rochdale (Greater Manchester).

Kluczowy krok w stronę zeroemisyjności
Balance Power, niezależny deweloper energetyczny, uzyskał zgodę na realizację nowoczesnego projektu bateryjnego magazynu energii (BESS) o mocy 30 MW i dwugodzinnym czasie magazynowania. Instalacja będzie wspierać brytyjski system energetyczny w bilansowaniu niestabilnych dostaw z OZE i umożliwi ich szersze wdrożenie w miksie energetycznym.
Zgodnie z założeniami projektu, magazyn energii będzie w stanie zasilić około 16 225 gospodarstw domowych, a jego działalność pozwoli na redukcję emisji CO₂ o 11 080 ton rocznie – co odpowiada usunięciu z dróg blisko 7 950 samochodów lub posadzeniu 17 730 drzew.
Zrównoważony rozwój i wsparcie dla przyrody
Poza funkcją energetyczną, projekt w Rochdale wnosi również wymierne korzyści środowiskowe. Firma zadeklarowała, że inwestycja przyczyni się do wzrostu jednostek siedliskowych o 34,82% oraz jednostek żywopłotowych o 16,44% na terenach wokół obiektu. Po zakończeniu eksploatacji, teren zostanie przywrócony do pierwotnego stanu.
– „Zatwierdzenie projektu w Rochdale to kolejny ważny krok w naszej misji dostarczania czystszej i bardziej elastycznej infrastruktury energetycznej w całym kraju” – powiedziała Lois Gale, Design Lead w Balance Power. – „Cieszymy się również, że nasza praca wspiera lokalne środowisko, poprawiając bioróżnorodność regionu.”
Projekt częścią większej strategii
Rochdale BESS to jeden z wielu projektów firmy. Od 2017 roku Balance Power rozwija zdecentralizowane źródła energii na terenie całej Wielkiej Brytanii, współpracując z właścicielami gruntów i samorządami. Do tej pory firma uzyskała pozwolenia dla 37 projektów energetycznych i prowadzi prace rozwojowe dla instalacji o łącznej mocy przekraczającej 2 GW.
Magazyn energii w Rochdale ma zostać oddany do użytku w 2028 roku.
Zobacz również:- 205 GWh magazynów energii na świecie w 2024 – Polska z dużym potencjałem
- Grenergy inwestuje 3,5 mld euro do 2027 roku. Celem: pozycja lidera w magazynowaniu energii
- Magazyny energii we Włoszech w 2024 roku: mniej instalacji, więcej mocy
Źródło: Balance Power
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze