Enerad
Porównaj oferty

Rok 2015 rekordowy dla OZE! Jaki będzie 2016?

Według raportu Bloomberg New Energy Finance rok 2015 był rekordowy dla rynku OZE. Wyprodukowano aż o 121 gigawatów więcej niż w 2014 roku. Według ekspertów nowy rok może być równie rewelacyjny.

ekologia prąd

2015 to był dobry rok dla OZE

Miniony rok na pewno zapisze się pozytywnie dla rynku zielonej energii – według opublikowanego raportu, w OZE zainwestowano aż 329 mld dolarów, a wyprodukowana moc w porównaniu do 2014 wzrosła o 121 gigawatów. Eksperci podkreślają, że nawet niskie ceny gazu ziemnego, węgla oraz ropy nie zniechęciły, by finansować ekologiczne rozwiązania.

Co się zmieniło w 2015 roku? Oprócz tego, że padł rekord, to liderem zielonej energii zostały Chiny, które wyprzedziły Europę. Azjatycka potęga w zeszłym roku wydała na OZE aż 111 mld dolarów, czyli prawie tyle ile łącznie Europa i USA (56 mld dolarów w 2015 roku).

Sytuacja nie powinna dziwić, gdyż Państwo Środka zmaga się z gigantycznym zanieczyszczeniem i bez podjęcia zdecydowanych kroków, Chiny może czekać prawdziwa katastrofa. Natomiast może niepokoić rozwój OZE w Europie – inwestycje na Starym Kontynencie były najniższe od 2006 roku!

OZE w 2016 roku? Będzie kolejny rekord?

Wszystkie znaki na niebie wskazują, że pałeczki lidera w 2016 roku nie oddadzą Chiny oraz rynki wschodzące. Według specjalistów z rynku OZE nowo rozpoczęty rok może zakończyć się kolejnym rekordem. Mamy nadzieję, że również dla Europy, która w 2015 roku zmagała się z poważnym spowolnieniem. Jak będzie, o tym przekonamy się za około dwanaście miesięcy 🙂

Polska w kryzysie OZE?

Niestety, tak kolorowo nie wygląda sytuacja na naszym krajowym rynku, gdzie wejście przepisów o OZE zostało przesunięte o pół roku. Według portalu gramwzielone.pl optymistyczne prognozy np. Tauronu Dystrybucji nie zostaną zrealizowane. Pierwotnie firma zakładała, że w 2016 roku przyłączy około 4 tys. instalacji (w tym instalacji fotowoltaicznych), dzisiaj już wiadomo, że to niemożliwe. Tauron szacuje, że do końca tego roku przyłączy tylko ok. 35 MW OZE, czyli mniej więcej, ile rok temu. Podobnie wyglądają rachunki firmy Enea – w tym roku moc przyłączenia powinna wynieść ok. 40 MW. A rok 2020 zbliża się nieubłaganie i widmo miliardowych kar staje się coraz bardziej realne…

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.

30.04.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły