Rolnicy za rozwojem energetyki słonecznej!
Coraz więcej Polaków interesuje się ustawą o OZE. Z pewnością związane jest to z sygnałami, które docierają do nas od rządu, a nie są one zbyt optymistyczne. Swoje poparcie dla rozwoju energetyki słonecznej wyrazili ostatnio rolnicy oraz mieszkańcy małych miejscowości.

Petycja do Ministerstwa Energii
4 kwietnia do Ministerstwa Energii wpłynęło prawie tysiąc petycji od rolników oraz mieszkańców małych miast, które wyrażały poparcie dla rozwoju energetyki słonecznej w Polsce. Zapewne nie byłoby takiego działania, gdyby nie fakt, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, o czym wspominaliśmy w naszym serwisie wielokrotnie. Do wyrażenia swojej opinii w tym zakresie z pewnością zmusiły obywateli niezbyt optymistyczne informacje, docierające od rządzącej partii. Planowane zmiany negatywnie mogą odbić się na energetyce wiatrowej (więcej: Niekorzystne zmiany w OZE dla firm energetycznych?), firmach energetycznych, czy samych Prosumentach.
Obywatelska siła
Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć rolnicy oraz mieszkańcy niewielkich miast. W swoich petycjach zaznaczyli, że rozwój energetyki słonecznej pozytywnie wpłynie na rozwój obszarów wiejskich.
Przede wszystkim zarobią na tym właściciele ziem najgorszych klas, do tej pory nie były one uprawiane z braku opłacalności. Dzięki instalacji nieużytki będą dzierżawione, co przełoży się na dodatkowy dochód rolników. Obywatele zauważają również, że nowe elektrownie to nie tylko szansa na nową pracę podczas budowy, to również możliwości zatrudnienia przy obsłudze obiektu.
Jaka będzie odpowiedź Ministerstwa Energetyki na tak liczne poparcie dla zielonej energetyki? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać…
Więcej o energetyce słonecznej dla rolników przeczytacie:
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze