Rolnicy za rozwojem energetyki słonecznej!
Coraz więcej Polaków interesuje się ustawą o OZE. Z pewnością związane jest to z sygnałami, które docierają do nas od rządu, a nie są one zbyt optymistyczne. Swoje poparcie dla rozwoju energetyki słonecznej wyrazili ostatnio rolnicy oraz mieszkańcy małych miejscowości.

Petycja do Ministerstwa Energii
4 kwietnia do Ministerstwa Energii wpłynęło prawie tysiąc petycji od rolników oraz mieszkańców małych miast, które wyrażały poparcie dla rozwoju energetyki słonecznej w Polsce. Zapewne nie byłoby takiego działania, gdyby nie fakt, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, o czym wspominaliśmy w naszym serwisie wielokrotnie. Do wyrażenia swojej opinii w tym zakresie z pewnością zmusiły obywateli niezbyt optymistyczne informacje, docierające od rządzącej partii. Planowane zmiany negatywnie mogą odbić się na energetyce wiatrowej (więcej: Niekorzystne zmiany w OZE dla firm energetycznych?), firmach energetycznych, czy samych Prosumentach.
Obywatelska siła
Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć rolnicy oraz mieszkańcy niewielkich miast. W swoich petycjach zaznaczyli, że rozwój energetyki słonecznej pozytywnie wpłynie na rozwój obszarów wiejskich.
Przede wszystkim zarobią na tym właściciele ziem najgorszych klas, do tej pory nie były one uprawiane z braku opłacalności. Dzięki instalacji nieużytki będą dzierżawione, co przełoży się na dodatkowy dochód rolników. Obywatele zauważają również, że nowe elektrownie to nie tylko szansa na nową pracę podczas budowy, to również możliwości zatrudnienia przy obsłudze obiektu.
Jaka będzie odpowiedź Ministerstwa Energetyki na tak liczne poparcie dla zielonej energetyki? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać…
Więcej o energetyce słonecznej dla rolników przeczytacie:
Może Cię również zainteresować
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Komentarze