Enerad
Porównaj oferty

Rozmowa z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem NFOŚiGW: przyszłość Mojego Prądu 6.0

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, podczas rozmowy z BIZNES24, udzielił istotnych informacji na temat przyszłości programu „Mój Prąd”. Piąta edycja programu zakończyła się przedwcześnie z powodu wyczerpania środków, wynoszących 950 milionów złotych, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu Polaków odnawialnymi źródłami energii.

rozmowa z Pawłem Mirowskim wiceprezesem NFOSGiW przyszłość Mojego Prądu 6.0

Zakończenie piątej edycji i plany na przyszłość

Piąta edycja programu Mój Prąd, która ruszyła 22 kwietnia i miała trwać do 22 grudnia, zakończyła się wcześniej z powodu wyczerpania funduszy. Złożono 91 tysięcy wniosków na łączną kwotę 963 milionów złotych, co przekroczyło założony budżet. Wiceprezes Mirowski podkreślił, że obecnie NFOŚiGW skupia się na analizie złożonych wniosków i wypłacie dofinansowań. Piąta edycja różniła się od poprzednich, między innymi przez dołączenie zeroemisyjnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła.

Nowe możliwości w szóstej edycji

Wiceprezes Mirowski zasygnalizował jednocześnie, że trwają prace nad szóstą edycją programu Mój Prąd. Rozważa się wprowadzenie dodatkowych komponentów, takich jak przydomowe elektrownie wiatrowe. Mimo że szczegóły nadchodzącej edycji nie są jeszcze ustalone, Mirowski podkreśla, że ważne jest, aby program pozostał prosty i zrozumiały dla użytkowników, co było charakterystyczne dla „Mojego Prądu” od jego początków w 2019 roku.

Nie tylko „Mój Prąd” – inne programy wsparcia

Paweł Mirowski przypomniał, że osoby zainteresowane inwestycjami w odnawialne źródła energii mogą korzystać z innych programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Energia Dla Wsi”. Obecnie brak jest konkretnych terminów dotyczących uruchomienia szóstej edycji programu „Mój Prąd”, ale wiceprezes zapewnia, że będą one ogłoszone, jak tylko pojawią się jakieś konkretne ustalenia. Paweł Mirowski przewiduje, że informacje o kształcie Mojego Prądu 6.0 mogą pojawić się już w I półroczu 2024 roku.

Zobowiązania i przyszłe plany NFOŚiGW

Wiceprezes podkreślił, że NFOŚiGW poszukuje nowych źródeł finansowania w ramach europejskich środków na infrastrukturę, klimat i środowisko. Podkreślił, że ze względu na ogromne zainteresowanie Polaków montażem instalacji fotowoltaicznych, wsparcie dla prosumentów będzie kontynuowane. Wiceprezes zaznaczył także, że w programie Mój Prąd nadal kluczowe będzie wspieranie autokonsumpcji w fotowoltaice, czyli zużycia wytworzonej energii w miejscu jej produkcji.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły