Enerad
Porównaj oferty

Rumunia rozdaje miliony na OZE – 310 mln euro dla firm na własną energię

Ministerstwo Energii Rumunii ogłosiło nowy nabór projektów w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Do rozdysponowania jest ponad 310 mln euro na instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i wodne przeznaczone do autokonsumpcji. Wnioski można składać do 22 sierpnia 2025 roku.

Montaż paneli fotowoltaicznych na trackerze na gruncie

Nowy program wsparcia dla rumuńskiego przemysłu

Ministerstwo Energii Rumunii uruchomiło drugi nabór projektów wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii przeznaczone na potrzeby własne. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie niezależności energetycznej kraju oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Program jest finansowany z Funduszu na rzecz Modernizacji i skierowany do podmiotów gospodarczych – zarówno spółek prawa handlowego, jak i przedsiębiorstw państwowych. Projekty muszą dotyczyć budowy nowych instalacji wiatrowych, fotowoltaicznych lub wodnych, których produkcja energii będzie przeznaczona na zużycie własne.

Ponad 268 mln euro na instalacje PV

Z ogólnego budżetu w wysokości 310 698 092,68 euro, aż 268 998 092,69 euro zostanie przeznaczone na projekty fotowoltaiczne. Dofinansowanie rozdzielono w sposób następujący:

  • Instalacje solarne poniżej 5 MW – 151 347 445,75 euro
  • Instalacje solarne powyżej 5 MW – 117 650 646,94 euro

Pozostałe środki przewidziano na:

  • Energię wiatrową – 16 700 000 euro
  • Energię wodną – 25 000 000 euro

Maksymalna wartość pomocy publicznej, jaką może uzyskać pojedynczy wnioskodawca, to równowartość 20 mln euro w formie refundacji kosztów kwalifikowanych.

Warunki naboru i zasady oceny projektów

Nabór projektów prowadzony jest w trybie ofertowania konkurencyjnego. Proces składania wniosków rozpoczął się 22 maja 2025 r. o godz. 12:00 i potrwa do 22 sierpnia 2025 r. do godz. 17:00.

W procesie oceny projektów brane będą pod uwagę dwa główne kryteria:

  • Wysokość wnioskowanej pomocy publicznej na MW mocy zainstalowanej – do 90 punktów
  • Obecność magazynowania energii umożliwiającego 12 minut pracy – do 10 punktów

Minister Burduja: realna szansa dla rumuńskich firm

Minister energii Sebastian Burduja podkreślił, że inicjatywa ta stanowi element wspierania transformacji energetycznej kraju i zwiększania konkurencyjności lokalnego biznesu:

„Cel jest jasny – redukcja kosztów energii i zwiększenie niezależności. Mówimy o realnej szansie dla rumuńskich przedsiębiorstw – niezależnie od ich wielkości – aby produkowały energię na własne potrzeby, obniżały koszty i aktywnie uczestniczyły w realizacji celów klimatycznych. To kolejny krok ku Rumunii energetycznie niezależnej, zrównoważonej i dostępnej.”

Zobacz również:

Źródło: Ministerstwo Energii Rumunii (komunikat prasowy), oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły