Jak płacić mniej za prąd?

5 /5
(Ocen: 1)

Niższe rachunki za prąd to coś, co jest mile widziane w każdej firmie i gospodarstwie domowym. Jak jednak obniżyć ich wysokość? Jak nie przepłacać lub dobrać odpowiednią taryfę, by faktycznie mieć w miarę niskie stawki? W poniższym poradniku przedstawimy jaką ścieżkę obrać, by faktury lub rachunki za prąd obniżyć o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

Niższe rachunki za prąd? Czy to jest możliwe?

Tak, oczywiście. A co należy zrobić? By realnie obniżyć rachunki za prąd powinniśmy zastanowić się najpierw, jak wygląda zużycie prądu w domu lub w firmie. Czy używamy go głównie w określonych godzinach czy też nie ma żadnej reguły? Czy część najbardziej energożernych czynności, jak pranie, prasowanie, pieczenie ciasta – możemy przenieść na godziny przedpołudniowe lub nocne? Czy naprawdę mamy wybranego najlepszego sprzedawcę prądu dla nas? A może używamy starych modeli: lodówek, drukarek lub innych maszyn, które można by wymienić na energooszczędne? Taki rachunek sumienia bardzo pomoże w określeniu, gdzie należy szukać oszczędności.

Wybierz odpowiednią taryfę!

Cały artykuł o wyborze właściwej taryfy dla domu przeczytasz tutaj a o taryfie dla firm tutaj.

Wybierając taryfę dla domu mamy do wyboru taryfy G11 lub G12 (a także G12w, czyli taryfę weekendową). Jeśli największe zużycie prądu możemy ustawić na godziny wieczorne lub w czasie pozaszczytu południowego (godz. 13-15), to dobrym wyborem będzie dla nas taryfa G12, oferują dwie różne stawki, w zależności od poru poboru prądu. Niektórzy sprzedawcy, jak np Duon oferują nawet 0 stawkę za drugą taryfę, jeśli więc nie będziemy używać prądu w szczytowej porze – możemy nie płacić w ogóle rachunków za prąd.

Podobnie rzecz ma się z firmą. Jeśli pracujemy na zmiany, a część pracy możemy ustalić na określone godziny lub wykorzystywać maszyny, które pobierają więcej energii głównie w porze nocnej (np. piekarnie itp.) to opłacalna będzie dla nas taryfa C12 lub C22. Firmy także mogą zdecydować się na taryfę weekendową.

Oszczędzaj energię!

Czy w Twoim domu lub firmie sprzęty nie są nagminnie włączone na tryb stand by? Czy w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, nie pali się niepotrzebnie światło? Warto zastanowić się nad tym, a następnie wyrobić w sobie nowe nawyki. Oto kilka porad, jak zaoszczędzić energię elektryczną:

  • wymień żarówki na energooszczędne. Zwykła żarówka pobiera około 100 watów, podczas gdy żarówka ledowa zużywa zaledwie ok. 27 watów.
  • wymień sprzęt na energooszczędny.
  • gaś niepotrzebne światło, naucz też tego domowników i współpracowników. Na korytarzach lub przed domem można zainstalować lampy, zapalające się na czujnik ruchu, sprawi to, że nie zapomnisz zgasić światła i będzie się ono paliło tylko tyle, ile potrzeba.
  • nie pozwól, by sprzęty pracowały w trybie stand by – lepiej odłączyć je wtedy od kontaktu.
  • korzystaj z trybu ekonomicznego w zmywarce lub pralce – trwa dłużej, lecz zużywa mniej prądu.
  • sprzęty, takie jak lodówki i zamrażarki, ustawiaj jak najdalej od źródeł ciepła.
  • nie używaj elektrycznych grzejników, jako podstawowego źródła ogrzewania.
  • efektywnie korzystaj z urządzeń elektrycznych – nie włączaj ich, jeśli nie są potrzebne.

Czteroosobowa rodzina wydaje na prąd przeciętnie 3 tysiące złotych rocznie. Racjonalne gospodarowanie oraz oszczędzanie energii pozwala zaoszczędzić nawet 500-600 złotych w skali roku. To samo dotyczy firm.

 Zmień sprzedawcę na tańszego!

Sprawdź w naszej porównywarce, czy na pewno płacisz za prąd optymalną cenę. Po co przepłacać? O ile nie mamy wpływu na opłaty dystrybucyjne, o tyle, to, ile zapłacimy za prąd zależy już tylko od nas. Pamiętajmy, że wraz z pełną liberalizacją rynku mamy prawo do wyboru sprzedawcy, negocjacji ceny oraz np. nagród za bycie lojalnym klientem.