Prąd dla domu

4.63 /5
(Ocen: 8)
Jeśli szukasz informacji o tym jak oszczędzać na energii elektrycznej w swoim gospodarstwie domowym – dobrze trafiłeś. W enerad.pl zajmujemy się porównywaniem ofert energii elektrycznej oraz poszukiwaniem rozwiązań technologicznych, które gwarantują maksymalną energooszczędność.
zarowka-oszczednosciRynek prądu jest uwolniony – Ty sam możesz zdecydować od kogo, za ile i jaki prąd kupujesz. Pytasz jak to możliwe? W wyniku liberalizacji rynku energii sprzedawcy prądu konkurują ze sobą ofertami (podobnie jak na rynku telefonów komórkowych i dostępu do usług mobile) – ceną prądu oraz kilkoma innymi zmiennymi: długością umowy, gwarancją ceny, okresem rozliczeniowym, a nawet materiałami z jakich została wytworzona energia elektryczna – co sprawia, że możesz kupować do domu prąd ze źródeł odnawialnych i być w pełni eko.

Zmieniałeś już sprzedawcę prądu?

zmiana-sprzedawcy-300x100
Jeśli tak jesteś szczęśliwcem: należysz do około 1% świadomych konsumentów, którzy wiedzą jak płacić niższe rachunki za prąd. Zapewne wiesz już wiele o tym, jak wygląda rynek i czego możesz się spodziewać: możesz bez przeszkód wybierać nowego sprzedawcę prądu pod koniec wiążącej umowy i za każdym razem wybierać ofertę najbardziej dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Dla większości z nas oczywistą potrzebą są oszczędności = niższe rachunki za prąd, dla wielu są to inne czynniki, jak wspomniana powyżej gwarancja kupowania energii elektrycznej pochodzącej z OZE. W każdym z tych przypadków wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki cen prądu i sprawdzisz aktualne oferty - z pewnością znajdziesz to czego szukasz.

Po raz pierwszy zmieniasz sprzedawcę?

pierwsza-zmiana-sprzedawcy-300x100
Zanim to zrobisz i zaczniesz oszczędzać w swoim gospodarstwie domowym poświęć chwilę na lekturę. Zmiana sprzedawcy prądu to dla większości z nas wciąż pewna nowość. A co za tym idzie niepewność. Tymczasem stan prawny oraz sytuacja rynkowa sprawiają, że nie masz się czego obawiać: teraz naprawdę Ty decydujesz od kogo chcesz kupować prąd i płacisz faktycznie niższe rachunku niż dotychczas. Co zatem powinieneś wiedzieć? Koniecznie przeczytaj tę stronę do końca: znajdziesz tu informacje o tym, za co faktycznie płacisz w rachunku za prąd, odwiedź stronę sprzedawców prądu i zapoznaj się z ich profilami, dowiedz się więcej o taryfach, z których mogą skorzystać gospodarstwa domowe.

Ile możesz zaoszczędzić?

ile-mozna-oszczedzic-300x100
A ile prądu zużywasz? To pierwsze pytanie, na które powinieneś znaleźć odpowiedź. I jak w przypadku innych towarów i usług na wolnym rynku im więcej będziesz zużywał tym więcej będziesz oszczędzał. Czy będzie to 100 zł miesięcznie? Czy może 1000? Nie wiemy jaka będzie wartość bezwzględna - tego możesz dowiedzieć się korzystając z porównywarki cen prądu. Wiemy za to, że średnie oszczędności gospodarstw domowych, które przechodzą od tzw. sprzedawców z urzędu na  oferty rynkowe sięgają 30%. Jeśli posiadasz małe mieszkanie w bloku Twoje oszczędności sięgną zatem kilkuset złotych rocznie. Jeśli jesteś właścicielem dużego domu, z oświetloną działką - w tym przypadku oszczędzisz tysiące. Warto?

Cena prądu - za co tak naprawdę płacisz?

Jeśli wydaje Ci się, że płacąc rachunek za prąd płacisz tylko za faktyczne zużycie kWh - jesteś w błędzie. Na nieszczęście dla nas wszystkich jest nieco inaczej. W taryfie G11/G12 rachunek za prąd składa się z: opłaty za faktyczną ilość zużytych kWh, opłaty handlowej sprzedawcy prądu (inaczej opłata abonamentowa) oraz opłat dystrybucyjnych (w skład których wchodzi: opłata przejściowa, składnik stały stawki sieciowej, stawka abonamentowa, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa)... W uproszczeniu: za zużyty prąd płacisz sprzedawcy energii elektrycznej, za jego dostarczenie dystrybutorowi.
Co wchodzi w skład ceny za prąd?

Czy powinieneś się obawiać zmiany sprzedawcy?

Prosta odpowiedź na to pytanie to oczywiście: NIE! :) A jeśli potrzebujesz dodatkowych argumentów i wyjaśnień powinieneś zdać sobie sprawę, że właśnie nie zmieniając sprzedawcy będziesz zagrożony... tak, Twoje rachunki za prąd obliczane będą na podstawie taryf urzędowych - a nie ofert rynkowych. Cena za kWh nie będzie zagwarantowana i będzie się zmieniać w czasie. Jeśli porównasz oferty, wybierzesz najtańszego sprzedawce i podpiszesz umowę na określony czas zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo i pewność tego, że w okresie trwania umowy będziesz płacił zagwarantowaną cenę.
Zmiana sprzedawcy w pigułce

Którą ofertę wybrać, czym kierować się przy wyborze?

Mieszkanie? Dom? Gospodarstwo rolnicze? Więcej prądu używasz w ciągu dnia? A może w nocy? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania - najważniejsze jest to abyś płacił jak najmniej i miał gwarancję ceny na jak najdłuższy czas. Możesz oczywiście zaufać swojej intuicji, reklamie w TV (którą coraz częściej posługują się duzi sprzedawcy), promocjom, dodatkom (modne ostatnio staje się rozdawanie telefonów czy też tabletów jako dodatek do umowy). Możesz też postąpić rozsądnie: skorzystać z porównywarki cen prądu i samemu przekonać się, która oferta pozwoli Ci najwięcej zaoszczędzić.
Jaką taryfę wybrać?

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych

Taryfa G11

Taryfa G11 to właśnie ta, z której korzysta większość z nas. Koniecznie powinieneś odróżnić taryfę urzędową od oferty rynkowej dla gospodarstw domowych, która również nazywana jest "ofertą G11" gdyż skierowana jest do tej samej grupy odbiorców. Taryfa zatwierdzana jest przez URE, oferta - jest ofertą rynkową sprzedawcy prądu. Urzędowa taryfa G11 może zmienić się w każdej chwili (sprzedawca z urzędu może o to zawnioskować do Prezesa URE). Oferta rynkowa przy umowie na czas określone (np. na 3 lata) nie zmieni się na pewno... Warto zadać sobie pytanie: czy ceny wzrosną - czy spadną?
Taryfa G11 - poznaj szczegóły

Taryfa G12

W odróżnieniu od taryfy jednostrefowej - G11 - gdzie masz jedną cenę za kWh, w taryfie G12 występuje podział na strefy: szczyt (gdzie występuje największe zużycie = wysoka cena za kWh) i poza szczytem (mniejsze zużycie = niższa cena). Jeśli potrafisz zarządzać zużyciem prądu w swoim gospodarstwie domowym (np. ogrzewanie domu poza szczytem - w godzinach nocnych) taryfa G12 może być dla Ciebie znacznie bardziej atrakcyjna. Korzystając z naszej porównywarki cen prądu pamiętaj o wybraniu właściwej wartości zużycia w szczycie - to pozwoli Ci właściwie obliczyć koszty zużycia energii i porównać je w wynikach porównania.
Taryfa G12 - poznaj szczegóły

Jaka taryfa: G11 czy G12?

Ta dzięki której będziesz płacił mniej! Próg opłacalności przejścia na taryfę G12 - bądź z taryfy G12 na G11 - zależy od tego ile zużywasz w szczycie, a ile poza nim. Oraz oczywiście od cen oferowanych przez sprzedawców. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że cena kWh poza szczytem może być nawet o 50% niższa niż w szczycie... Najszybsza droga przekonanie się czy to się opłaci to oczywiście skorzystanie z Eneratora. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat - zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. Przygotowaliśmy małą analizę, która pokaże Wam mechanizm, z którym mamy do czynienia w tym przypadku.
G11 czy G12

Taryfa przedpłatowa

W tym przypadku - podobnie jak w telefonii komórkowej "na kartę" (pre paid) - z góry płacimy za określoną ilość prądu. Taryfa ta, nazywana również G11p lub G11e charakteryzuje się całkowitym lub częściowym zniesieniem opłaty abonamentowej. A to oznacza, że całkowite koszty zakupu energii elektrycznej w taryfie przedpłatowej mogą być niższe niż standardowa oferta w taryfie G11. Opłat dokonać możesz w specjalnych Energomatach, przez internet bądź w placówkach sprzedawcy. Taryfa przedpłatowa często stosowana jest przymusowo w przypadku odbiorców, którzy nierzetelnie wywiązują się z terminowego opłacania rachunków za prąd.
Taryfa przedpłatowa - szczegóły

Oferty specjalne

Czyli coś zupełnie nowego na naszym rynku energii. Nowego, a bywa, że bardzo dziwnego: do niedawna chyba nikt z nas nie spodziewał się, że podpisując umowę zakupu prądu na 3 lata może dostać w prezencie tablet, komórkę lub inne benefity. Dziś powoli staje się to normą - sprzedawcy na uwolnionym rynku zaczynają coraz częściej bezpośrednią walkę o Klienta. I bardzo dobrze! Dla nas oznacza to po prostu niższe ceny oraz dodatkowe niespodzianki:). Ciekawe bywają również oferty łączone: zakup prądu do firmy i spora zniżka na prąd w domu. Innym przykładem mogą być oferty dual fuel - czyli zakup prądu i gazu w korzystnych cenach.
Sprawdź oferty specjalne

Zielona energia dla domu

Jeśli oprócz oszczędności interesują Cię również inne argumenty sprzedawców, a przede wszystkim to z jakich źródeł pozyskują prąd koniecznie zwróć uwagę na profile sprzedawców w enerad.pl. Dla każdego sprzedawcy prezentujemy informację jak wygląda struktura używanych paliw. Dodatkowo w naszej porównywarce, po przejściu do ekranu porównania ofert, przedstawiamy informację o mixie energetycznym używanym przez sprzedawcę. Oferty, które pozwalają na kupno prądu, wytwarzanego z OZE są przez nas oznaczone i łatwo możesz je odnaleźć. Decydując się na wybór tego typu oferty z pewnością będziesz płacił więcej - jednak bycie świadomym ekologii konsumentem wciąż niesie za sobą dodatkowe koszty.

Dodatkowe pytania, odpowiedzi i informacje

Jaka jest różnica pomiędzy sprzedawcą prądu a dystrybutorem
Sprzedawca to podmiot, od którego kupujesz prąd, natomiast dystrybutor odpowiedzialny jest za dostarczenie prądu oraz infrastrukturę. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na nasz artykuł: Jaka jest różnica pomiędzy sprzedawcą prądu a dystrybutorem.
Co dokładnie jest na rachunku za prąd?
Rachunek za prąd to nie tylko koszt faktycznego zużycia kWh, to również szereg innych opłat, które wpływają na jego wysokość. Więcej dowiesz się wchodząc na stronę: Co jest czym na otrzymanej fakturze za prąd?
Umowa kompleksowa a dwie faktury – kiedy i dlaczego?
Zmieniając sprzedawcę zaoszczędzisz, ale musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będziesz otrzymywał dwie faktury. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w: Umowa kompleksowa a dwie faktury – kiedy i dlaczego?
Czy ponoszę jakieś dodatkowe koszty przy zmianie sprzedawcy?
Zgodnie z obowiązującym prawem, nie ponosisz dodatkowych kosztów przy zmianie sprzedawcy.
Sprzedawca z urzędu – oferta taryfy urzędowej a propozycje rynkowe
Taryfy urzędowe to nie tylko wyższe stawki za prąd, ale także niepewność jutra. Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na oferty rynkowe. Więcej na ten temat znajdziecie w tekście Sprzedawca z urzędu – oferta taryfy urzędowej a propozycje rynkowe.
Zielona energia w domu - czy naprawdę można ją mieć?
Dbasz o ochronę środowiska? Jeśli tak to w swoim domu możesz zacząć korzystać z prądu wytwarzanego z OZE. Więcej dowiesz się czytając Zielona energia w domu – czy naprawdę można ją mieć?
Ile trwa procedura zmiany sprzedawcy?
Pierwsza zmiana sprzedawcy trwa 30 dni, natomiast każda kolejna powinna nie przekraczać 14 dni.
Czy informacje na stronie są aktualne?
Nasza strona to nie tylko kompendium wiedzy, to również aktualizacje odbywające się 24 godziny na dobę. Aby dowiedzieć się więcej wejdź na stronę Czy informacje na stronie są aktualne?