Jaka taryfa: G11 czy G12?

Ocena: 5 (ilość ocen: 3)

Ocena: 5
(ilość ocen: 3)

Pewnie, tak jak 99% odbiorców energii elektrycznej w Polsce zastanawiasz się jaka taryfa/oferta sprzedaży prądu jest dla Ciebie najbardziej korzystna: G11 czy G12? Warto zastanowić się, która z nich jest dla nas lepsza i pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. Uwolniony rynek energii sprawia, że oferta dla klientów indywidualnych jest coraz ciekawsza, a propozycje większości sprzedawców opierają się właśnie o te dwie taryfy. Wszyscy sprzedawcy prądu w Polsce mają w swojej ofercie taryfę G11 i G12, więc jeżeli chcesz się dowiedzieć, która z nich jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu.

Rodzaje taryf

Taryfa G11 – to najczęściej wybierana, uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w gospodarstwie domowym. Cechą charakterystyczną jest stała cena energii elektrycznej we wszystkie dni i wszystkie godziny doby (tzw. rozliczenie jednostrefowe).

Taryfa G12 – umożliwia rozliczanie zużytego prądu w dwóch strefach czasowych doby (tzw. rozliczenie dwustrefowe). Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10 h w ciągu doby i jest to tzw. dolina nocna, natomiast strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez 14 h w ciągu doby i dzieli się na: tzw. szczyt przedpołudniowy oraz tzw. szczyt popołudniowy. Konkretne godziny obowiązywania niższych/wyższych stawek określane są przez poszczególne firm energetyczne.

Specjalnie dla Państwa, jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy prosty mechanizm, dzięki któremu można porównać, która taryfa naszego sprzedawcy jest dla nas bardziej opłacalna G11 czy G12?

Wystarczy, że porównamy czy Próg opłacalności taryf G11/G12 (Po) jest mniejszy czy też większy od naszego zużycia energii w godzinach szczytu (Zs%).

Po to Próg opłacalności taryf G11/G12 obliczony przy pomocy Eneratora (wartość wyrażana w %).

Zs% to Zużycie energii w godzinach szczytu, w stosunku do całkowitego zużycia w danym okresie (wartość wyrażana w %).

Jeżeli Zużycie energii w godzinach szczytu jest mniejsze od Po najkorzystniejsza jest taryfa dwustrefowa – G12.

gdy Po > Zs% wybieramy G12

Jeżeli Zużycie energii w godzinach szczytu jest większe od Po najkorzystniejsza jest taryfa jednostrefowa – G11

gdy Po < Zs% wybieramy G11

Przykład:

W ciągu miesiąca Pani Ludwika z Warszawy zużyła 200 kWh energii, w tym 150 kWh w godzinach szczytu (między 6.00 a 13.00 oraz 15.00 a 22.00) oraz 50 kWh w strefie pozaszczytowej (między 22.00 a 6.00 oraz 13.00 a 15.00). Procentowe zużycie energii w strefie szczytowej  u Pani Ludwiki wyniosło 75,00% (150kWh/200kWh=0,75). Po dla danego zużycia energii w RWE wynosi 70% a więc jest wyższy od procentowego zużycia energii w szczycie Pani Ludwiki. Pani Ludwika powinna wybrać taryfę G11, gdyż jest dla niej bardziej opłacalna, niż taryfa G12.

Alternatywnie: jeśli Pan Henryk zużył 300 kWh energii, w tym 200 kWh poza szczytem oraz 100 kWh w szczycie to procentowe zużycie energii w strefie szczytowej wyniosło u Pana Henryka 33%. Próg opłacalności w RWE na poziomie 70% oznacza, że dla Pana Henryka bardziej opłacalna będzie taryfa G12 (Po=70% > Zs%=33%).

Pozostałe informacje

Jakie są inne taryfy dla gospodarstw domowych, oprócz G11 i G12 ?

Taryfa G12w – taryfa weekendowa. Jest to zmodyfikowana taryfa G12, w której strefa z niższą stawką taryfową oprócz doliny dziennej oraz doliny nocnej obowiązuje przez cały weekend (zazwyczaj od 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek). Zazwyczaj do strefy z niższą stawką taryfową zaliczamy również święta i dni wolne od pracy.

Taryfa przedpłatowa – (często oznaczana p lub e, np. G11p). Aby z niej korzystać musimy posiadać licznik przedpłatowy. W tym celu powinniśmy się zwrócić do naszego dystrybutora, który dokonuje instalacji na własny koszt. W tych taryfie przedpłatowej często nie jest pobierana opłata abonamentowa lub jest o 50% tańsza, co powoduje, że całkowite koszty zakupu energii u tego samego sprzedawcy, np. w taryfie G11p są niższe niż w taryfie G11. W taryfie przedpłatowej płacimy za energię elektryczną „z góry” kupując (w kasach sprzedawcy, przez telefon, Internet czy w specjalnych urządzeniach nazywanych Energomatami) określoną przez nas liczbę kWh i korzystamy z niej aż do wyczerpania (tzw. podobnie jak w przypadku pre-paid w telefonii komórkowej). Zazwyczaj to nie klient decyduje się na instalację licznika przedpłatowego, lecz sprzedawca w przypadku, gdy mamy problemy z dotrzymaniem terminów płatności rachunków za energię. Sami możemy się zdecydować na liczniki przedpłatowe, gdy nie mamy tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, bądź wynajmujemy je innym osobom. Nie istnieje wówczas ryzyko, że najemca zostawi nas z niezapłaconymi rachunkami za energię.

Taryfa z gwarancją ceny – jest to taryfa z gwarancją niezmieniania ceny energii w określonym umową czasie, najczęściej jest to okres 12 m-cy. Coraz popularniejsza, gdyż przy założeniu dalszych wzrostów cen energii, taryfa z gwarancją ceny chroni nas przed jakimikolwiek podwyżkami w trakcie obowiązywania umowy.

Do kogo należy się zwrócić gdy chcemy dokonać zmiany taryfy w ramach grupy G?

Powinniśmy wysłać wniosek o zmianę taryfy do naszego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (wpisując kod pocztowy do naszej porównywarki, dowiesz się kto jest Twoim dystrybutorem – OSD)

 1. Wniosek – Enea Operator
 2. Wniosek – Energa Operator
 3. Wniosek – PGE Dystrybucja
 4. Wniosek – RWE Stoen Operator
 5. Wniosek – Tauron Dystrybucja

Z czym się wiąże i jakie są koszty zmiany taryfy w ramach grupy G?

Jeżeli dokonujemy zmiany taryfy z G11 na G12 to pracownik naszego dystrybutora wymieni nam licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Jeżeli natomiast decydujemy się na zmianę taryfy G12 na G11 nie zawsze wiąże się to ze zmianą licznika, gdyż niektóre typy liczników dla G12 można zaprogramować na tryb pracy jednostrefowej czyli G11. Dokonana przez nas zmiana taryfy w ramach grupy G nie obciąża nas żadnymi kosztami finansowymi – nasz dystrybutor lub sprzedawca nie pobiera za to od nas żadnych opłat. Tak więc, wymiana/dostosowanie licznika NIC NAS NIE KOSZTUJE!!! 

   • Uwaga kradzież danych osobowych. Bez ich podania nie zobaczysz żadnych wyliczeń, a i tak dotyczą one taryfy G11. Po podaniu swoich danych możesz uszczegółowić dane, ale wówczas masz telefon od tych którzy zarządzają danymi z tej strony i mamia cie obniżka prądu. Prawda jest taka. Korzystaj z prądu u obecnego dostawcy u którego możesz wynegocjować niższy prąd. Jak skorzystasz u innego niż ten który Ci dostarcza to na pewno załacisz drożej.

  • Jest taniej tylko trzeba wybrać G12W i pilnować godzin ale nie do przesady. Wystarczy porównać ilość godzin tańszych i droższych w tygodniu. Tańszych jest 90, droższych 68. Warto nawet dla lodówki. Ja też mam 60 m2 i dogrzewam teraz klimatyzatorem zamiast gazem i są duże oszczedności.

  • Proste. Jak robisz wszystko w nocy, a w dzień śpisz to wybierz G12 :). Masz też inne modyfikacje tych taryf. Dla mnie obecnie najlepsza G11.

  • Haneczko, nam się wydaje, że nie ma przekłamań? Ale: uzasadnij bądź rozwiń swoją myśl. Co chciałabyś wprowadzić, jakie są Twoje oczekiwania, gdzie przekłamujemy? Z przyjemnością wszystko Ci wyjaśnimy, pokażemy jak działa, a jeśli gdzieś popełniliśmy błąd: na pewno go poprawimy. Pisz śmiało tutaj w komentarzach lub po prostu na kontakt@enerad.pl.

  • Droga Bef 🙂 Najprostszym sposobem jest po prostu spisanie stanu licznika w odpowiednich godzinach. Na początek sprawdź w jakich godzinach u Twojego dystrybutora obowiązują godziny szczytowe i pozaszczytowe. Gdy to ustalisz, to by uzyskać obiektywny wynik: nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń i przeprowadź badanie dla całej doby. W praktyce to wygląda tak (przykładowe godziny szczytowe i pozaszczytowe):
   – godz. 6:00-13:00 – godziny szczytowe – pierwszego spisania stanu licznika dokonujesz o godzinie 6:00;
   – godz. 13:00-15:00 – godziny pozaszczytowe – drugiego spisania licznika dokonujesz o godzinie 13:00;
   – godz. 15:00-22:00 – godziny szczytowe – trzeciego spisania licznika dokonujesz o godzinie 15:00;
   – godz. 22:00-6:00 – godziny pozaszczytowe – czwartego spisania licznika dokonujesz o godzinie 22:00;
   Ostatniego spisania licznika dokonujesz o godzinie 6:00, czyli po 24 h od rozpoczęcia działań 🙂 Na podstawie pozyskanych danych obliczasz ile prądu zużywasz w godzinach szczytowych, a ile w pozaszczytowych. Pozdrawiamy, a w razie kolejnych pytań służymy pomocą 🙂

  • Zacznijmy od tego, że to nie bełkot, a bardzo praktyczna informacja 🙂 Porównując Próg opłacalności dowiesz się, która taryfa będzie dla Ciebie korzystniejszym (tańszym) rozwiązaniem. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy, że zapoznasz się z przykładami podanymi na tej stronie 🙂 Pozdrawiamy.

 1. >>Taryfa G12 – umożliwia rozliczanie zużytego prądu w dwóch strefach czasowych doby (tzw. rozliczenie dwustrefowe). Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10h w ciągu doby: w godz. 22.00-6.00 (tzw. dolina nocna) oraz w godz. 13.00-15.00 (tzw. dolina dzienna). Strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez 14h w ciągu doby: w godz. 6.00-13.00 (tzw. szczyt przedpołudniowy) oraz w godz. 15.00-22.00 (tzw. szczyt popołudniowy).<<

  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie jakiego czasu dotyczy powyższa informacja – letniego czy zimowego? Czy dwutaryfowy zegar w dniu dzisiejszym (30.10.2015) może włączyć taryfę G12 w „dolinie dziennej” o godzinie 12.00? W takim razie dolina nocna wypadnie od 20.00 do 4.00. Brak synchronizacji zegara włączającego piece z zegarem licznika może powodować wyższe koszty…

  • Drogi Jerzy, w taryfie G12 nie ma podziału na czas letni i zimowy – takie same stawki za prąd obowiązują od 1 stycznia do 31 grudnia. Wszystko (np. włączenie się zegara, jego synchronizacja) zależy od samego zegara, który posiadasz. Jeśli nie zaktualizuje się on samodzielnie, to niestety ta czynność będzie leżała po Twojej stronie. W tym dniu lepiej mieć na oku swoje urządzenia, jeśli nie chcemy ponieść wyższych kosztów związanych z poborem prądu. Pozdrawiamy 🙂

 2. w biurze obsługi poinformowano mnie iż zmaiana taryfy z g12 na g11 jest możliwa tylko wówczas jeśli poniose dodatkowy koszt 50 zl miesecznie a w opisie pisze iz to za darmo

  • Szanowna/y a, możesz nam zdradzić w jakiej firmie energetycznej chciałaś/eś zmienić taryfę? Łatwiej będzie nam się dowiedzieć czegoś więcej w tym temacie. Pozdrawiamy serdecznie 🙂

  • Panie Macieju, według nas nadal korzystniejszym rozwiązaniem będzie taryfa G12. Na pewno zaoszczędzi Pan na kosztach prądu w sezonie grzewczym, które w zależności od Pana domu/mieszkania mogą być całkiem wysokie. Pozdrawiamy.

 3. witam

  kupiłem mieszkanie w starej kamienicy na śląski gdzie do tej porty mieszkanie było ogrzewanie grzałkami w piecach kaflowych – piece zburzyliśmy ale licznik na dwie taryfy zostawiliśmy
  zużywamy około 555kw na 2 mc za co płacimy około 282zł- da się mniej?
  mam pompce C.O. + duże akwarium i zwykłe urządzenia RTV i Agd

 4. Witam
  Proszę o wyjaśnienie dotyczące kalkulatora, podaje np. takie dane: Licznik 3-faz., zużycie miesięczne 600kW (Energa/Pomorskie) i taki uzyskuje wynik: dla taryfy G11 – ok. 200zl natomiast dla G12 – 300 zl (dla zużycia 40% w szczycie) – czyli dla licznika dwutaryfowego wychodzi drożej, pomimo większego zużycia poza szczytem ??? Nie powinno być odwrotnie ???
  Nawet jak ustawię na 0% w szczycie czyli całość zużycia poza szczytem – to nadal wychodzi drożej o kilkanascie zł niż w tarfie G11.
  Czy może robię coś nie tak ???

  • Witam, Panie Danielu, a moglibyśmy prosić o link do Pana kalkulacji? Ewentualnie może to być kod pocztowy. Zweryfikujemy Pana uwagi. Pozdrawiamy.

 5. Witam,

  Płacę ogromne rachunki za prąd w taryfie G11, jestem w trakcie załatwiania ekspertyzy licznika. Mam nową instalacje, wszystkie nowe (energooszczędne) urządzenia AGD. Jest nas dwoje, wiec pralkę uruchamiam 2 razy w tygodniu, zmywarkę 3 razy w tyg, piekarnik elektryczny powiedzmy ze 2 godziny w tygodniu.
  2 dość mocne komputery 24 godziny na dobe z idle na czas snu (ok 6-7 godzin).
  Zużycie energii według licznika 2900 kwh za 6 miesięcy, zużycie wedlug watomierza na 1 komputer ok 4 kwh/doba. Czy pomimo takiego użycia komputerów, gdybym całąreszte czynności wykonywała w godzinach pozaszczytowych opłacałaby mi się taryfa G12E (Tauron – 21-7 i 13-15)? Komputery będą poustawiane w tryb oszczędny z uśpieniem na czas nieużywania.

  • Witam, Pani Iwono, według moich obliczeń około połowy energii w Pani domu zużywają dwa komputery. Jeśli udałoby się Pani pozostałe sprzęty używać tylko w godzinach pozaszczytowych, to warto byłoby rozważyć zmianę taryfy. Ze swojej strony polecam taryfę weekendową, w której niższą cenę prądu ma Pani również w sobotę, niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy. Proszę pamiętać, że prąd pobiera także oświetlenie – może byłoby warto zastanowić się nad bardziej energooszczędnymi rozwiązaniami?

   Zachęcam również Panią do skorzystania z naszej porównywarki: https://enerad.pl/porownywarka-kalkulator/ , gdzie będzie mogła Pani podać swoje miesięczne zużycie, a także zużycie prądu w szczycie i nasza porównywarka wskaże Pani nie tylko jaka taryfa będzie korzystniejsza, ale także lepsze oferty. Bo być może, po prostu korzysta Pani z usług drogiego sprzedawcy prądu, a przy Pani miesięcznym zużyciu będzie możliwe obniżenie rachunku nawet o kilkadziesiąt złotych. Pozdrawiamy.

 6. Pani Agnieszko!
  Mam taryfę G12 . Stan obecny obu pomiarów wygląda następująco:
  Dzienna 24540 , nocna 23834 , czyli niemal po równo .
  Czy w takiej sytuacji jest sens wyboru G11 , a może lepiej zdecydować się na opcję weekendową ? Proszę o radę . Pozdrawiam Krzysztof .
  ps. W sezonie letnim dogrzewamy wodę bojlerem el. w taryfie nocnej , natomiast w sezonie grzewczym piecem CO węglowym .

  • Witam, Panie Krzysztofie taryfa G11 byłaby dla Pana dobrym rozwiązaniem jeśli zużycie energii elektrycznej w szczycie wynosiłoby u Pana ok. 70%.By się upewnić, czy taryfa G12 jest dla Pana nadal opłacalna, to proszę sobie policzyć ile prądu w ciągu doby zużywa Pan w poszczególnych strefach, krótka instrukcja jak to zrobić jest w moim komentarzu: https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/jaka-taryfa-g11-czy-g12/#comment-1994 . Jeśli z Pana wyliczeń wyjdzie, że lepszym rozwiązaniem jest nadal dla Pana taryfa dwustrefowa, to zastanowiłabym się nad taryfą G12w. Według mnie jest znacznie wygodniejsza niż G12. Dlaczego? Takie prace jak np. odkurzanie, pranie można zostawić sobie na weekend i nie trzeba tych czynności wykonywać po godzinie 22 w środku tygodnia. Poza tym, w weekendy zawsze zużywamy więcej prądu, bo domownicy spędzają więcej czasu w swoich czterech kątach 😉

   Zachęcam Pana również do sprawdzenia ofert sprzedawców prądu w naszej porównywarce: https://enerad.pl/porownywarka-kalkulator/ gdyż nie tylko zmiana taryfy może być dla Pana korzystnym rozwiązaniem.

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

   • Dziękuję .
    Tak jak pisałem wcześniej i jak można wywnioskować zużycie prądu w moim domu kształtuje się różnie , w zależności od pory roku . I jak pokazuje wieloletnia suma poboru jest na poziomie 50/50 . Choć np. za ubiegły rok pobór prądu w szczycie wyniósł 63%
    Też myślę , że G12w będzie dobrym rozwiązaniem , ale wiąże się to z podwyżką o kilka groszy za kWg . Tak poinformowano mnie w PGE . Jeśli zaś zobowiążę się nie zmieniać dostawcy prądu przez trzy lata , to tej podwyżki nie będzie . Czyli w sumie nic za darmo , ale może warto spróbować ?
    Krzysztof.

    • Proszę pamiętać, że nie musi Pan być skazany przy wyborze oferty tylko na PGE. Na rynku energetycznym mamy wielu alternatywnych sprzedawców, którzy mogą zaoferować Panu lepsze warunki niż dotychczasowy sprzedawca. Wydaję mi się również, że umowa na trzy lata niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem przy obecnie zmieniającym się rynku energetycznym. Lepiej postawić na krótszy termin (np. 12 miesięcy) – proszę mieć na uwadze, że mamy coraz więcej ofert, sprzedawcy coraz śmielej walczą o klientów, a tym samym ceny powinny być niższe. Blokowanie się trzyletnią umową może sprawić, że w przyszłości będzie Pan płacił więcej za prąd niż inni odbiorcy. Oczywiście jest też ryzyko, że ceny prądu pójdą w górę, ale tego nie jesteśmy w stanie niestety przewidzieć. Proszę dobrze rozważyć wszystkie opcje.
     Pozdrawiam
     Agnieszka
     enerad.pl

  • Witam, Panie Bogusławie w umowie z nowym sprzedawcą prądu nie można wnioskować o zmianę taryfy. By zmienić taryfę na inną należy spełnić określone warunki, ponadto np. zmiana z G11 na G12 może wiązać się z wymianą licznika. W przypadku taryf C i G właścicielem urządzeń rozliczeniowych jest właściwy OSD.

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

 7. Ostatnio borykam się z problemem. Energa Operator w lutym br zmieniła taryfę: w aneksie G11 na G12 w a w rzeczywistości na liczniku cyfrowym widnieje taryfa G12 u. Co to jest za taryfa G12 u ? Skąd ta rozbieżność?

  • Witam, proszę skontaktować się z firmą Energa Operator – na pewno operator wyjaśni skąd taka rozbieżność.

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

 8. Czy mozna posiadac taryfé G12 i G12 w -jednoczesnie?
  Czy mozna odczytac na zegarze elektronicznym godziny licznika nocnego tzn.od-do zwlaszcza przy zmianie czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.
  Jakie sá godziny szczytu dopoludniowego i popoludniowego i czy ma ty wplyw na cene

 9. Piszecie Państwo odnośnie licznika przedpłatowego, że:

  „W tym celu powinniśmy się zwrócić do naszego dystrybutora, który dokonuje instalacji na własny koszt. W tych taryfie przedpłatowej często nie jest pobierana opłata abonamentowa lub jest o 50% tańsza, co powoduje, że całkowite koszty zakupu energii u tego samego sprzedawcy, np. w taryfie G11p są niższe niż w taryfie G11. ”

  co jest nie do końca prawdą.
  Opłaty są pobierane i to wcale niemałe, bo ponad 300,-zł w przypadku licznika jednofazowego oraz coś ok. 700,-zł w przypadku dwufazowego (o ile dobrze pamiętam, bo ceny podaję z pamięci, sprzed jakiegoś już czasu z firmy Energa). U innych dostawców jest równie drogo i niechętnie instalują takie liczniki. Nie wspominając już o tym, że prąd wychodzi drogo, a i opłaty abonamentowe (czy jak tam się one różnorodnie nazywają, bo nawet ich nazw nie zapamiętuję) są również i to wcale niemałe.

 10. Witam. posiadam taryfę G12 i wg. kalkulatora (i rachunków Energi też) wychodzi o wiele drożej niz w taryfie G11, np 500 kW/h /2m-ce gdzie 30% to dzienna taryfa, 70% nocna , rachunek wychodzi 228zł, gdzie w G11-155zł. W G-12 opłata za dystrybucję 90zł, a w G11 7,50zł. Jak wejde w historie moich opłat to czasami po 100 zł przepłacałem. Czym to jest spowodowane? Pozdrawiam

 11. Witam.
  Piszę z prośbą o udzielenie informacji czy też rady. Chcę kupić piec akumulacyjny dynamiczny (mam możliwość tylko ogrzewania elektrycznego) w domu wszystko na prąd łącznie z boilerem. Czy opłaca mi się zmiana taryfy na g12w na rok tylko że względu na sezon grzewczy?

 12. A co mam zrobić jeśli na założenie licznika w firmie Energa czekam cztery miesiące i to pytanie kieruje do państwa z Energa,telefony do biura obsługi chyba z 20 razy i tylko cały czas ten sam temat dodam ze dzwonie z zagranicy a rachunki za telefon place w euro……..możne czas zmienić dostawce

 13. Mam G12 już drugi kwartał, suszę włosy w tańszych godzinach i puszczam pralkę też tak lub po 22:00, oszczędności aż 30-35% w skali m-ca od 129-119zł do 84-73zł, a używam dużo mikrofali poza godzinami tańszymi…, czyli dla mnie rewelacja!

 14. 2 osoby pracujące,taryfa G11, zużycie 333-350!! KWh /2 m-ce ,rachunki prognozowane płatne co 2 m-ce = 417 pln. Wszystkie żarówki led, kuchnia i wszystkie urządzenia elektr., ogrzewanie gazowe. Chyba sporo płacimy RWE… taryfa G12 raczej nie, bo wieczorem padamy..
  Warszawa, których operatorów państwo polecacie?
  Myślimy o połączeniu prądu z gazem.., jesteśmy też z innymi urzędzeniami w smart dom..

  • Pani Rozkosz ,lepiej niech pani żarówki wymieni na zwykłe bo oczy mogą źle reagować.A tu nie ma co oszczędzać jak na siłę trują i organizmy niszczą.Dzięki urzędnikom z UE.

 15. Witam, mam pytanie, czy jak w weekend skończy mi się doładowanie, to licznik odłączy, czy jedzie do poniedziałku 6,00 w minus?
  za info dziękuję, Piotr

  • Dzień dobry,

   Panie Piotrze wszystko zależy od ustawień licznika – część nie ma możliwości zrobienia debetu, więc odłącza prąd.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

  • Dzień dobry,

   licznik najprawdopodobniej ma tę funkcje. Pytanie jednak, czy Pani sprzedawca energii udostępnia tę ofertę dla licznika pre-paid. A tego dowie się Pani bezpośrednio w biurze obsługi firmy energetycznej lub na infolinii.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

 16. Mam pytanie obecnie mam 740 kWh zuzycie prądu rachunek wynosi 440 zl, rachunki są co 2 miesiące. Jaką taryfe powinnam wybrac zeby zmniejszyc rachunki?

 17. Witam, zuzycie energii za 2m-ce 568kWh, rachunek 365zl, wiec skad w waszym kalkulatorze cena 341zl?Czy to kalkulator przeklamuje, czy moze moj operator oszukuje? Pozdrawiam

  • Dzień dobry,

   Pani Magdo, a czy mogłaby Pani podać kod pocztowy, zużycie w szczycie oraz taryfę, dla których była robiona kalkulacja.

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

 18. Witam 🙂
  Czy ktoś może mi powiedzieć jaka jest różnica między taryfą G11 a G11k i co symbolizuje ta magiczna literka „k”?

 19. Wszyscy Państwo piszecie o opłacie za zużytą energię,ale proszę zwrócić uwagę jakie są dodatkowe koszty naliczane przez dostawcę ,które strasznie generują cenę

 20. Przez internet zmieniłem taryfę z dwustrefowej na jedno podstawową 0,24 gr. Na pierwszej fakturze mam 1 kWh 0, 27 gr. ! Dlaczego ? Energa.

 21. Witam. posiadam taryfę G12 i wg. kalkulatora (i rachunków Energi też) wychodzi o wiele drożej niz w taryfie G11, np 500 kW/h /2m-ce gdzie 30% to dzienna taryfa, 70% nocna , rachunek wychodzi 228zł, gdzie w G11-155zł. W G-12 opłata za dystrybucję 90zł, a w G11 7,50zł. Jak wejde w historie moich opłat to czasami po 100 zł przepłacałem. Czym to jest spowodowane? Pozdrawiam

 22. A ja mam pytanie z innej bajki. Jaka taryfę powinnam mieć dla działalności pt pokoje gościnne inaczej wynajem miejsc noclegowych dla pracowników? Oczywiście działalność będę prowadzić jako firma?

 23. Mnie najbardziej rozśmieszają komentarze, w których „niewolnicy” taryfy G12 są zachwyceni tym, że muszą suszyć włosy o 10:00, ciasto piec o 4 rano a pierdnąć między 13-15 bo wtedy jest taniej:) Owszem, gdyby żyć w ten sposób to będzie taniej ale co to za życie…

Dodaj komentarz