Taryfa G11 – jednostrefowa taryfa dla gospodarstw domowych

Taryfa G11 – co to jest?

Taryfa G11, to obok G12, podstawowa taryfa dla odbiorców indywidualnych, oferowana jest przez większość sprzedawców prądu. Bardzo często określana jest mianem taryfy uniwersalnej, całodobowej lub jednostrefowej. Jej cechą charakterystyczną jest stała cena prądu w każdej godzinie doby, tzn. że bez względu na to w jakich godzinach i dniach tygodnia następuje pobór cena energii elektrycznej jest zawsze taka sama (tzw. rozliczenie jednostrefowe).

Dla kogo taryfa G11?

Grupa taryfowa G najczęściej utożsamiana jest z gospodarstwami domowymi, wręcz utarło się, że taryfa G jest dedykowana wyłącznie gospodarstwom domowym, tymczasem jej odbiorcami są również inni odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia, w tym min:

 • akademiki,
 • klasztory,
 • plebanie,
 • domy dziecka,
 • hospicja,
 • przedstawicielstwa dyplomatyczne.

W taryfie G rozliczane jest także zużycie prądu w domkach letniskowych czy garażach.

Ważna sprawa: maksymalna moc poboru w taryfie G to 40 kW. Jeśli potrzebujesz więcej prądu – będziesz musiał skorzystać jednak z taryf i ofert dla firm.

G11 to uniwersalna taryfa, która jest idealnym rozwiązaniem dla osób, wykorzystujących prąd do zasilania oświetlenia oraz urządzeń AGD/RTV. Nie jest ona wskazana dla gospodarstw domowych, w których energię elektryczną wykorzystuje się do ogrzewania mieszkania lub domu oraz wody, gdyż dużo bardziej opłacalna jest wówczas taryfa G12 lub G12w

Klienci taryfowi

Odbiorcami taryfy G11 są klienci taryfowi, którzy płacą stawki ustalane urzędowo. Jest to już jedyna grupa odbiorców w Polsce, która kupuję energię po cenach regulowanych, tzn. corocznie zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Klienci taryfowi w grupie G11 stanowią ponad 10 mln klientów i jest to największa grupa odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Największą wadą zakupu prądu po cenach taryfowych jest brak gwarancji stałej ceny.

Klienci TPA

Z taryfy G11 korzysta również większość odbiorców, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy, nazywa się ich odbiorcami TPA (ang. Third Party Access). Tego typu odbiorcy mogą nie tylko korzystać z szerokiej oferty sprzedawców, negocjować z nimi ceny i warunki świadczonych usług, ale również większość firm energetycznych gwarantuje im niezmienność ceny za prąd nawet przez kilka lat. Umowa na sprzedaż energii z nowym sprzedawcą zawierana jest na czas określony, jednocześnie odbiorca ma podpisaną oddzielną umowę na dystrybucję z lokalnym operatorem systemu dystrybucyjnego.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Ilość odbiorców w taryfie G11

Taryfa G11 to najpopularniejsza taryfa w Polsce – większość z 13 milionów gospodarstw domowych w Polsce korzysta właśnie z niej, chociaż danych takich nie udostępniają w Polsce żadne instytucje, szacuje się, że z taryfy G11 korzysta w naszym kraju ponad 10 mln klientów. Z tego większość stanowią klienci taryfowi oraz ok 100 tys odbiorców  TPA.

Ceny prądu w taryfie G11

Odbiorcy w taryfie G11, którzy dotychczas nie dokonali zmiany sprzedawcy, kupują prąd od swojego dotychczasowego OSD po cenach taryfowych regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Sprzedawcy nie mogą podnieść lub obniżyć ceny bez zgody Prezesa URE, który zatwierdza taryfy każdemu sprzedawcy z urzędu.

Osoby kupujące na zasadzie TPA, czyli ci, którzy dokonali zmiany sprzedawcy, płacą stawki zgodnie z zawartą umową.

Stawka za energię elektryczną

Tak naprawdę, cena za energię elektryczną w taryfie G11 to cena za energię czynną wyrażona w zł za kWh. W cenie za energię czynną uwzględniona jest akcyza za prąd wynosząca 0,02 zł/kWh.

Opłata abonamentowa

Taryfa G11 to nie tylko koszty związane z poborem energii, to także dodatkowe opłaty, z którymi powinien liczyć się każdy odbiorca, w szczególności ten korzystający z usług taryfowych. Faktura zawiera również opłatę abonamentową, która naliczana jest co miesiąc – im krótszy okres rozliczeniowy tym jest ona droższa. Często unikają jej klienci kupujący na zasadzie TPA – część sprzedawców na okres trwania umowy rezygnuje z jej naliczania.

Opłaty za dystrybucję – czyli dostawę prądu

Pozostałe opłaty, które znajdują się na naszym rachunku za prąd, w tym:

 • składnik stały i zmienny stawki sieciowej za usługę dystrybucji energii elektrycznej,
 • stawka jakościowa za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego,
 • stawka abonamentowa za odczytywanie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz ich bieżącą kontrolę;
 • płata przejściowa za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych.

związane są z usługą dystrybucji prądu, którą świadczy nam lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego i bez względu na to, czy jesteśmy odbiorcami taryfowymi, klientami TPA kupującymi od sprzedawców z urzędu, ich wysokość będzie taka sama.

Jeśli chcesz się dowiedzieć ile Ty zapłacisz za korzystanie z taryfy G11 u innego sprzedawcy, skorzystaj koniecznie z naszej porównywarki cen prądu.

Którą ofertę w taryfie G11 wybrać?

Większość sprzedawców, oprócz ofert taryfowych, posiada również pakiety dla gospodarstw domowych w rozliczeniu jednostrefowym. Jeśli decydujemy się na wybór G11 to warto kierować się przede wszystkim ceną – im niższa, tym lepsza. Zawsze należy sprawdzić opłatę abonamentową, bo czasami przy niskich stawkach za kWh jest ona nieco wyższa. Przed zawarciem umowy warto zapoznać się z innymi opłatami, które nalicza sprzedawca. Osoby, które zwracają uwagę na np. ochronę środowiska powinny także zapoznać się ze strukturą paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez poszczególne firmy.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G11?

Procedura zmiany sprzedawcy nie jest skomplikowana – tak naprawdę większość formalności załatwi za nas firma, z którą chcemy zawrzeć nową umowę – więcej informacji o zmianie sprzedawcy znajdziesz w tekście: Zmiana sprzedawcy energii: prądu i gazu, w domu oraz firmie. Natomiast kłopotliwy może być wybór nowego sprzedawcy, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu i sprawdzenia ofert poszczególnych firm energetycznych.

 1. miałem dylemat którą taryfę wybrać. jednak wygrała taryfa G11, gdyż zadecydowaliśmy się na kuchenkę i piekarnik elektryczny. żona powiedziała, że nie ma zamiaru gotować po nocach, a od 13 do 15 zazwyczaj jesteśmy w pracy. pozdrawiam!

 2. nie polecam taryfy G11 dla osób które ogrzewają dom przy pomocy pompy ciepła… zmieniliśmy ją na taryfę G12W. ostatnio przyszedł rachunek po tej zmianie i różnica była znacząca!

 3. W domu mamy taryfę G11 i nie mamy zamiaru jej zmienić. Moja żona nigdy nie ma dylematu czy może już włączyć pranie czy jeszcze nie.

Dodaj komentarz