Taryfa G12w – co to za taryfa prądu?

Taryfa G12w to wariacja taryfy G12, która oprócz prądu tańszego w godzinach 13.00-15.00 oraz nocą oferuje dodatkowo całe weekendy oraz dni świąteczne w niższej stawce. Najczęściej obniżona stawka za pobór energii elektrycznej obowiązuje od piątku, od godziny 22.00 do poniedziałku, do godziny 7.00 rano.

Taryfa weekendowa nie jest oferowana przez wszystkich sprzedawców, a możliwość jej posiadania uzależniona jest także od zainstalowanych urządzeń pomiarowych lub też minimalnego rocznego zużycia prądu (możliwość skorzystania z tej taryfy mają jedynie duzi odbiorcy domowi, np. w PGE  są to gospodarstwa domowe zużywające powyżej 3000 kWh/rok).

Dla kogo taryfa G12w?

Grupa taryfowa G dedykowana jest głównie gospodarstwom domowych, jednak korzystają z niej także inne obiekty, takie jak:

  • akademiki,
  • klasztory,
  • plebanie,
  • domy dziecka,
  • hospicja,
  • przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Taryfa dwustrefowa weekendowa opłacalna jest dla osób, które mogą zaplanować swoje zużycie prądu, a największy pobór energii (ogrzewanie, korzystanie ze sprzętów, jak pralka, suszarka it.) ustawić na godzinny nocne i weekendy. Jest ona także idealna dla osób, które większość dni roboczych spędzają poza domem.

Klienci taryfowi

Odbiorcami taryfy G12w są klienci taryfowi, którzy płacą stawki ustalane urzędowo, a daną taryfę wybrali u swego dotychczasowego sprzedawcy. W ramach korzystania z usług tej samej firmy można zmieniać taryfy z G11 na G12w lub G12 na G12w zgodnie z zapisami w umowie, jednak zazwyczaj nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Odbiorcy, którzy zdecydują się na zmianę taryfy i pozostaną u dotychczasowego sprzedawcy nie zapewnią sobie jednak gwarancji niezmienności ceny, a wysokość opłat wciąż bęzie zależna od decyzji urzędników z URE, co może oznaczać coroczne podwyżki.

Klienci TPA

Na taryfę G12w mogą się także zdecydować osoby, które w ramach liberalizacji rynku energii elektrycznej zdecydowały się na zmianę sprzedawcy. Nazywani są oni odbiorcami TPA (ang. Third Party Access). Mogą oni liczyć na szerszą ofertę niż klienci taryfowi, a umowy zawierają na czas określony. Muszą się jednak liczyć także z faktem, że wypowiedzenie umowy przez czasem lub zmiana jej warunków może pociągać kary umowne. Taryfa G12w oferowana jest przez wielu sprzedawców, również w wersji przedpłatowej.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Ilość odbiorców w taryfie G12w

Większość gospodarstw domowych z 13 milionów klientów korzysta głównie z taryfy G11, pozostałe 3 miliony przypada na taryfę G12 i G12w. Jednak rosnąca świadomość wśród klientów indywidualnych sprawia, że liczba ta z roku na rok rośnie.

Ceny prądu w taryfie G12w

Ceny prądu dla taryfy dwustrefowej weekendowej dla odbiorców taryfowych co roku regulowane są przez URE. Oznacza to, że sprzedawca prądu nie może podnieść ceny powyżej określonej stawki, jednak musimy także liczyć się z corocznymi podwyżkami. Odbiorcy TPA najczęściej mają zagwarantowaną stałą cenę na czas trwania umowy, mogą także liczyć na większe upusty i promocje.

Możesz także dowiedzieć się, ile za taryfę G12w zapłaciłbyś u innego sprzedawcy prądu, korzystając z naszej porównywarki cen prądu.

Którą ofertę w taryfie G12w wybrać?

Jeśli posiadasz taryfę G11 lub G12 w ramach rozliczeń taryfowych, a zastanawiasz się, czy taryfa G12w nie byłaby bardziej opłacalna najprościej dowiedzieć się o możliwości zmiany taryfy u swego sprzedawcy. Często jednak dużo bardziej opłacalne jest wybranie oferty innego sprzedawcy i otrzymywanie dwóch faktur. Możesz skorzystać z naszej porównywarki cen prądu lub sprawdzić samemu oferty poszczególnych sprzedawców.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G12w?

Jeśli podjęliśmy decyzję, że zmiana sprzedawcy jest dla nas opłacalna nie musimy się martwić o skomplikowane procedury. Najczęściej większość formalności wykonuje sprzedawca, nam zostaje jedynie podpisanie nowej umowy i cieszenie się niższymi rachunkami. Więcej o zmianie sprzedawcy w artykule Zmiana sprzedawcy energii: prądu i gazu, w domu oraz firmie.

  1. Nie dowiedziałem się kiedy G12W jest korzystniejsza od G12. Jedyny przekaz to: „możesz skorzystać z innego operatora”. Ewidentnie artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *