Taryfa G12w – weekendowa dwustrefowa

Ocena: 3.7 (ilość ocen: 11)

Ocena: 3.7
(ilość ocen: 11)

Taryfa G12w to wariacja taryfy G12, która oprócz prądu tańszego w godzinach 13.00-15.00 oraz nocą, oferuje dodatkowo całe weekendy oraz dni świąteczne w niższej stawce. Najczęściej obniżona stawka za pobór energii elektrycznej obowiązuje od piątku, od godziny 22.00 do poniedziałku, do godziny 7.00 rano.

Co oznacza skrót G12w?

W nazwie taryfy G12w znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na jej temat:

Litera „G” określa główną grupę docelową klientów – Gospodarstwa domowe.

Jedynka w G12w mówi o limicie mocy umownej. Użytkownicy taryfy G12w mają do dyspozycji do 40 kilowatów.

Dwójka w taryfie G12w informuje nas, że jest to taryfa dwustrefowa.

mała litera „w” na końcu nazwy taryfy G12w oznacza, że jest to taryfa weekendowa (u większości dostawców oznacza to też mniejsze opłaty w święta i dni ustawowo wolne od pracy).

Gdy połączyć powyższe elementy, widzimy, że taryfa G12w jest skierowana przede wszystkim do klientów indywidualnych zainteresowanych korzystaniem z dwóch stref czasowych oraz tańszych opłat w weekendy i święta.

Dla kogo taryfa G12w?

Grupa taryfowa G dedykowana jest głównie gospodarstwom domowych, jednak korzystają z niej także inne obiekty, takie jak:

  akademiki,
  klasztory,
  plebanie,
  domy dziecka,
  hospicja,
  przedstawicielstwa dyplomatyczne.

  Dla małych i średnich firm skierowana jest taryfa C, ale w niektórych przypadkach można nadal korzystać z grupy taryfowej G.

  Taryfa weekendowa G12w jest oferowana przez większość sprzedawców, aby z niej skorzystać należy mieć dwustrefowy licznik energii elektrycznej.

  Taryfa dwustrefowa weekendowa opłacalna jest dla osób, które mogą zaplanować swoje zużycie prądu, a największy pobór energii (ogrzewanie, korzystanie ze sprzętów, jak pralka, suszarka itd.) ustawić na godzinny nocne i weekendy. Jest ona także idealna dla osób, które większość dni roboczych spędzają poza domem.

  Taryfa G12w godziny

  W związku z tym, że niższa stawka za prąd obowiązuje przez całą sobotę i niedzielę, to operatorzy stosują inną stawkę godziną dla pozostałych dni tygodnia.

  Godziny taryfy G12w – Enea

  Droższa strefa dzienna od poniedziałku do piątku w dni robocze od 6:00 do 21:00.
  Tańsza strefa nocna i weekendy od poniedziałku do piątku w dniu robocze od 21:00 do 6:00 oraz we wszystkie godziny doby sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy.

  Godziny taryfy G12w – Energa

  Droższa strefa dzienna 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00 (od poniedziałku do piątku),
  Tańsza strefa nocna 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00 (dni robocze oraz weekendy, święta dni ustawowo wolne od pracy).

  Strefy czasowe w ofercie Energi dla taryfy G12 i G12w są takie same, z tym, że dla G12w tańsza strefa obowiązuje jeszcze w weekendy a w taryfie G12 nocna strefa jest tańsza od godzin pozaszczytem w G12w.

  Taryfa G12w godzinny w Innogy

  Strefa dzienna (droższa) obowiązuje w godzinach 6:00 – 22:00 od poniedziałku do piątku,
  Strefa nocna (tańsza) od 24:00 do 6:00 (dni robocze) oraz całodobowo w soboty i niedziele.

  PGE godziny w taryfie G12w

  Strefa dzienna (droższa) od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00.
  Strefa nocna (droższa) od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 – 15:00 i całodobowo w soboty i niedziele.

  Strefa nocna w PGE w taryfie G12w jest wyższa niż dla strefy nocnej w taryfie G12. Warto zauważyć, że w PGE mamy jeszcze do dyspozycji tańszy prąd w dni robocze między 13:00 a 15:00.

  Tauron godziny w taryfie G12w

  Droższy prąd w godzinach 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00 (od poniedziałku do piątku).
  Tańszy prąd w godzinach 13:00 – 1500 i 22:00 – 6:00 (poniedziałek – piątek) oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.

  Taryfa G12 czy G12w – która lepsza?

  Porównując obie taryfy (G12 i G12w) szybko zauważymy, że ich ceny widocznie się różnią w przypadku stawek nocnych. Nic w tym dziwnego, że stawka nocna w G12w jest droższa od stawki nocnej w taryfie G12. Pierwsza ma tańszy prąd przez dodatkowe godziny w soboty i niedziele. Zatem oceniając opłacalność wyboru taryfy G12 lub G12w kluczowe jest zużycie prądu w weekendy.

  Wybierz taryfę G12, gdy: Wybierz taryfę G12w, gdy:
  w weekendy jesteś najczęściej poza domem,
  rzadko korzystasz z urządzeń energochłonnych w soboty i niedziele,
  potrzebujesz tańszego prądu głównie w dni robocze, w godzinach poza szczytem.
  w tygodniu pracujesz poza miejscem zamieszkania,
  odkładasz działanie urządzeń energochłonnych (pralka, zmywarka, piekarnik) na weekendy i dni wolne,
  potrzebujesz tańszego prądu przede wszystkim w soboty i niedziele.

  Taryfy dwustrefowe nie są dla ciebie? Spradź czy zamiast taryfy G12w nie lepsza będzie taryfa G11!

  Klienci taryfowi

  Odbiorcami taryfy G12w są klienci taryfowi, którzy płacą stawki ustalane urzędowo, a daną taryfę wybrali u swego dotychczasowego sprzedawcy. W ramach korzystania z usług tej samej firmy można zmieniać taryfy z G11 na G12w lub G12 na G12w zgodnie z zapisami w umowie, jednak zazwyczaj nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Odbiorcy, którzy zdecydują się na zmianę taryfy i pozostaną u dotychczasowego sprzedawcy nie zapewnią sobie jednak gwarancji niezmienności ceny, a wysokość opłat wciąż bęzie zależna od decyzji urzędników z URE, co może oznaczać coroczne podwyżki.

  Klienci TPA

  Na taryfę G12w mogą się także zdecydować osoby, które w ramach liberalizacji rynku energii elektrycznej zdecydowały się na zmianę sprzedawcy. Nazywani są oni odbiorcami TPA (ang. Third Party Access). Mogą oni liczyć na szerszą ofertę niż klienci taryfowi, a umowy zawierają na czas określony. Muszą się jednak liczyć także z faktem, że wypowiedzenie umowy przez czasem lub zmiana jej warunków może pociągać kary umowne. Taryfa G12w oferowana jest przez wielu sprzedawców, również w wersji przedpłatowej.

  Ilość odbiorców w taryfie G12w

  Większość gospodarstw domowych z 13 milionów klientów korzysta głównie z taryfy G11, pozostałe 3 miliony przypada na taryfę G12 i G12w. Jednak rosnąca świadomość wśród klientów indywidualnych sprawia, że liczba ta z roku na rok rośnie.

  Cennik prądu w taryfie G12w

  Ceny prądu dla taryfy dwustrefowej weekendowej dla odbiorców taryfowych co roku regulowane są przez URE. Oznacza to, że sprzedawca prądu nie może podnieść ceny powyżej określonej stawki, jednak musimy także liczyć się z corocznymi podwyżkami. Odbiorcy TPA najczęściej mają zagwarantowaną stałą cenę na czas trwania umowy, mogą także liczyć na większe upusty i promocje.

  Możesz także dowiedzieć się, ile za taryfę G12w zapłaciłbyś u innego sprzedawcy prądu, korzystając z naszej porównywarki cen prądu.

  Którą ofertę w taryfie G12w wybrać?

  Jeśli posiadasz taryfę G11 lub G12 w ramach rozliczeń taryfowych, a zastanawiasz się, czy taryfa G12w nie byłaby bardziej opłacalna najprościej dowiedzieć się o możliwości zmiany taryfy u swego sprzedawcy. Często jednak dużo bardziej opłacalne jest wybranie oferty innego sprzedawcy i otrzymywanie dwóch faktur. Możesz skorzystać z naszej porównywarki cen prądu lub sprawdzić samemu oferty poszczególnych sprzedawców.

  Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G12w?

  Jeśli podjęliśmy decyzję, że zmiana sprzedawcy jest dla nas opłacalna nie musimy się martwić o skomplikowane procedury. Najczęściej większość formalności wykonuje sprzedawca, nam zostaje jedynie podpisanie nowej umowy i cieszenie się niższymi rachunkami. Więcej o zmianie sprzedawcy w artykule Zmiana sprzedawcy energii: prądu i gazu, w domu oraz firmie.

 1. Nie dowiedziałem się kiedy G12W jest korzystniejsza od G12. Jedyny przekaz to: „możesz skorzystać z innego operatora”. Ewidentnie artykuł sponsorowany.

 2. Ja mam G12w i trójkę dzieci rachunek za prąd nie przekracza 100 zł miesięcznie pod warunkiem że Piotr w weekendy. Polecam

Dodaj komentarz