Taryfa G13 – co to? Dla kogo?

Ocena: 4 (ilość ocen: 2)

Ocena: 4
(ilość ocen: 2)

Koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego są ogromne, a comiesięczne rachunki za prąd jeszcze bardziej nadwyrężają jego budżet. Dlatego może już czas na zmiany? Na pewno dobrym pomysłem będzie jeszcze bardziej racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Można również zmienić obecnego sprzedawcę prądu lub… taryfę. Być może to właśnie taryfa G13 pomoże obniżyć rachunki?

Taryfa G13 – co to jest?

Nim rozwiniemy temat taryfy G13, na samym początku, krótkie wprowadzenie, dla tych wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z energetyką. Tutaj szczególnie tajemnicze mogą okazać się skróty, opisujące każdą z taryf, jak zatem rozłożyć je na czynniki pierwsze? To na szczęście nic trudnego.

Wystarczy jedynie pamiętać, że pod literką, w tym przypadku G, kryje się gospodarstwo domowe. Pierwsza cyfra zaś mówi nam o mocy przyłączeniowej, jeśli jest to 1, to wynosi ona do 40kW. Natomiast jeśli jest więcej niż 40 kW, to w nazwie pojawia się literka 2. Druga cyfra za to, informuje nas, o tym w ilu różnych strefach czasowych rozliczamy się w ciągu dnia. Jeśli jest to 1, zawsze płacimy tyle samo za prąd w ciągu doby, w przypadku 2, płacimy dwie różne stawki (dzienną i nocną). Przy 3 natomiast, dobę podzieloną mamy na trzy części i to, w której godzinie obowiązuje jaka stawka, decyduje dystrybutor. W naszym kraju największą popularnością cieszą się taryfa G12 i taryfa G12w.

Przejdźmy jednak do tematu, który teraz interesuje nas szczególne, czyli co to jest taryfa G13. Co koniecznie trzeba o niej wiedzieć? Przede wszystkim to, że jest taryfą energetyczną trójstrefową, dostępną u wielu dystrybutorów prądu. Każdy kto chciałby z niej skorzystać musi posiadać trójfazowe podłączenie do sieci. Natomiast rozliczenie za dystrybucję energii elektrycznej odbywa się na zasadzie podziału na strefy. Jest ona przeznaczona głównie dla gospodarstw domowych, czyli mieszkań i domów.

Dla kogo taryfa G13 najlepszą opcją na obniżenie rachunków?

Taryfa G13 przeznaczona jest głównie dla tych odbiorców, którzy potrafią sami sterować, w określony sposób, zużyciem energii elektrycznej, w poszczególnych porach doby. Będzie ona stanowiła idealne rozwiązanie, przede wszystkim dla:

gospodarstw domowych;

lokali zbiorowego mieszkania (domy akademickie, internaty, plebanie, klasztory, rezydencje biskupów, hotele robotnicze, domy opieki społecznej, domy dziecka, hospicja, jednostki penitencjarne, a także części bytowe jednostek wojskowych);

pomieszczeń gospodarczych, które są powiązane z gospodarstwami domowymi (garaże, strychy, piwnice), wymogiem jest to, aby nie była w nich prowadzona działalność gospodarcza;

altan działkowych, domków letniskowych i kempingowych;

mieszkań rotacyjnych;

oświetlenia w budynkach mieszkalnych (klatki schodowe, suszarnie, piwnice, numery domów);

węzłów cieplnych i hydroforni.

Jakie strefy dla taryfy G13?

Większość dystrybutorów, takich jak np. Tauron, proponuje nam następujący podział stref czasowych:

szczyt przedpołudniowy (jest to strefa średnich cen). Latem (w okresie od 1 kwietnia do 30 września) jest w godzinach 7:00 – 13:00. Zimą natomiast (od 1 października do 31 marca), również pomiędzy 7:00, a 13:00,

szczyt popołudniowy (strefa wysokich cen). Latem obowiązuje od 19:00 do 22:00, zimą zaś, od 16:00 do 21:.00,

pozostałe godziny doby (czyli strefa cen niskich). Latem obowiązuje w godzinach: 13:00 – 19:00 i 22:00 – 7:00, zimą natomiast w przedziale czasowym: 13:00 – 16:00 i 21:00 – 7:00.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Kto obecnie udostępnia taryfę G13?

Taryfa G13 nie należy do najpopularniejszych na polskim rynku, dlaczego? Głównym tego powodem jest ograniczona możliwość z jej korzystania. Taryfę tą ma w swojej ofercie bowiem jedynie kilku dystrybutorów, należą do nich m.in. Tauron, PGE Dystrybucja S.A.

Na pewno kolejną przyczyną jest również to, że dostępna jest ona jedynie w wybranych miejscach naszego kraju. Przykładem może być choćby Tauron, który ma przygotowaną ją dla obszaru: będzińskiego, częstochowskiego, bielskiego, krakowskiego i tarnowskiego. Wszystko to powoduje, że jednak nie każdy, kto jest zainteresowany posiadaniem taryfy G13, będzie miał możliwość dokonania takiej zmiany. Konieczne jest indywidualne sprawdzenie, czy akurat region, w którym mieszkamy, kwalifikuje się do tego, aby z niej korzystać.

Kiedy taryfa G13 to idealne rozwiązanie?

Jeśli w sposób świadomy i zaplanowany podchodzimy do kwestii zużywania prądu, możemy śmiało pomyśleć o skorzystaniu właśnie z taryfy G13. Wymaga ona bowiem konsekwencji i dokładnie przemyślanego działania. Z góry musimy określić konkretny termin czynności, które będą wymagać, większego zużycia energii elektrycznej. Taka opcja powinna zainteresować również wszystkich tych, którzy korzystają z ogrzewania na prąd. Jednak, aby było to dla nas opłacalne, musimy wykorzystać 60 procent energii, w trakcie trwania najtańszej grupy taryfowej.

W związku z tym, jeśli wiemy, że jesteśmy w stanie zaplanować sobie, w strefie niskich cen, takie prace jak np. prasowanie, odkurzanie, pranie, czy gotowanie, nie zwlekajmy i już dziś sprawdźmy dostępność taryfę G13 w naszej lokalizacji.

Taryfa G12 i G12W – może też warto skorzystać?

Jeśli taryfa G13 nie jest dla nas, to na pewno warto zastanowić się nad innymi taryfami. Taryfa G12 i G12w należą do najczęściej wybieranych. Warto tu wspomnieć, że nie są one taryfami podstawowymi, w przeciwieństwie do najbardziej znanej taryfy G11, która przydzielana jest z automatu. Co je zatem wyróżnia?

Przede wszystkim to, że są one dwustrefowe, czyli obowiązują w nich dwie różne stawki za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu doby. Tutaj w zależności od godziny, jedna z nich jest tańsza, druga natomiast droższa. W taryfie G12, ta pierwsza obowiązuje w ciągu całego tygodnia 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00. Z kolei, ta, za którą zapłacimy więcej obowiązuje z reguły od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00. Natomiast w przypadku weekendowej taryfy G12w, sprawa przedstawia się następująco: we wszystkie dni robocze, doba podzielona jest tak samo jak w taryfie G12, z tą różnicą, że w weekend (także w święta), stawka tańsza obowiązuje we wszystkich godzinach.

  1. Czy w taryfie G13 stawka najnizsza obowiazuje przez caly łikend i świeta całodobowo? I jak to wyglada dla nowych klientow? I co z gwarancja ceny na jaki okres przysluguje?

    • nie ma czegos takiego jak prawidziwa gwarancja ceny, zawsze jest jakaś opłąta, czy to dystrybucja czy energia którą mogą podnieść

  2. Mam G12W i nie ma nic lepszego dla mieszkania. Zużycie mam niezmienne „od lat”: 450 kWh na 2 mc-e, z czego ok. 100 w taryfie droższej (obecnie 70 gr brutto) i ok. 350 w tańszej (30 gr brutto).

    Łącznie płacę obecnie ok. 240 zł na dwa miesiące.

    Prądu nie oszczędzam, ALE wszystko co się da, czyli pranie, piekarnik, prasowanie, a nawet odkurzacz to druga taryfa. Nadto CWU mam na prąd, baniak 50 l też programatorem załączany tylko w drugiej taryfie (w ostatnim roku tylko trzy razy była potrzeba włączenia wcześniej, dwa razy po powrocie z dłuższego wyjazdu i raz po jakimś totalnym uświnieniu się całej rodzinki.

    • Man G12W 2 lata jestem zadowolony rachunki 125 zł na miesiąc bez specjalnego oszczędzania. Oczywiście gotowanie prasowanie w strefie drugiej.we wszystkie soboty niedziele i święta wolność energetyczna wszystko tanie.

Dodaj komentarz