Taryfa przedpłatowa – najpierw płacisz, potem zużywasz

5 /5
(Ocen: 4)

Taryfa przedpłatowa – co to jest?

Taryfa przedpłatowa nazywana bywa także taryfą G11P lub G11E. By móc z niej skorzystać konieczne jest posiadanie lub montaż licznika przedpłatowego. Jego instalacja jest bezpłatna, by ją uzyskać należy zgłosić się do swego dystrybutora. Korzyścią taryfy przedpłatowej jest niższa o nawet 50% lub zupełny brak opłaty abonamentowej. Prąd zakupuje się w systemie prepaid za pomocą przelewu, telefonu lub w specjalnych urządzeniach, zwanych Energomatami. Oznacza to, że prąd kupowany jest z góry i możemy zużyć go dokładnie tyle, za ile zapłaciliśmy.

Dla kogo taryfa przedpłatowa?

Taryfa przedpłatowa dedykowana jest głównie gospodarstwom domowym, skorzystać z niej mogą również takie obiekty, jak:

  • akademiki,
  • klasztory,
  • plebanie,
  • domy dziecka,
  • hospicja,
  • przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Taryfa przedpłatowa jest często stosowana przy obiektach wynajmowanych. Jest wygodna zarówno dla lokatorów, jak i właścicieli, którzy nie muszą obawiać się, ze w razie czego zostaną z długami. Z rozwiązania tego możemy skorzystać także, gdy nie mamy prawa do lokalu, w którym mieszkamy, a chcemy podpisać umowę. Niekiedy na montaż licznika przedpłatowego decyduje się również sprzedawca, gdy ma do czynienia z klientami nieregularnie uiszczającymi rachunki.

Klienci taryfowi

W ramach umowy podpisanej z osiadłym sprzedawcą prądu także można skorzystać z taryfy przedpłatowej. Niektórzy sprzedawcy oferują oprócz taryfy jednostrefowej także dwustrefową lub weekendową. Minusem umowy z osiadłym dystrybutorem jest fakt, że stawki reguluje urzędowo URE, a sprzedawcy nie dają gwarancji stałej ceny, co oznacza możliwość podwyżek.

Klienci TPA

Licznik przedpłatowy mogą zainstalować także klienci TPA, czyli tacy, którzy decydują się na zmianę sprzedawcy prądu. Na razie oferta dla nich jest dość uboga, jednak rosnąca konkurencja sprawia, że pojawia się coraz ofert oraz produktów także dla posiadaczy liczników przedpłatowych.

Ilość odbiorców w taryfie przedpłatowej

Ilość posiadaczy umów z licznikiem przedpłatowym wynosi obecnie kilkaset tysięcy i stale rośnie.

Ceny prądu w taryfie przedpłatowej

Ceny prądu dla taryfy dwustrefowej weekendowej dla odbiorców taryfowych co roku regulowane są przez URE. Oznacza to, że sprzedawca prądu nie może podnieść ceny powyżej określonej stawki, jednak musimy także liczyć się z corocznymi podwyżkami. Odbiorcy TPA najczęściej mają zagwarantowaną stałą cenę na czas trwania umowy, mogą także liczyć na większe upusty i promocje.

Którą ofertę w taryfie przedpłatowej wybrać?

Decydując się na taryfę przedpłatową warto zastanowić się, jaka taryfa: G11 czy G12 będzie dla nas bardziej opłacalna. Wedle tego klucza możemy zapoznać się z ofertami sprzedawców lub też uprościć cały proces i skorzystać z porównywarki cen prądu.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie przedpłatowej?

Aby zmienić taryfę na taryfę przedpłatową przede wszystkim należy skontaktować się z dystrybutorem prądu i złożyć wniosek o montaż licznika przedpłatowego. Jeśli już go posiadamy sprawa jest prosta, musimy podpisać umowę z wybranym sprzedawcą, a zazwyczaj już sprzedawca prądu zajmuje się resztą formalności.