Dostosowanie liczników przy zmianie sprzedawcy – taryfa A, B i C

5 /5
(Ocen: 1)

Dostosowanie liczników / modernizacja układów pomiarowo-rozliczeniowych energii czynnej w taryfie C (mała firma)

Małe firmy korzystające z taryfy C nie muszą dostosowywać układów pomiarowych – liczników – we własnym zakresie. Odbiorcy podłączeni do sieci niskiego napięcia nie są właścicielami liczników – jest nim dystrybutor prądu. Niezależnie od tego czy korzystamy z taryfy jedno czy dwustrefowej to dystrybutor ponosi koszt związany z ewentualną wymianą układu pomiarowego.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy taryfą jedno lub dwustrefową koniecznie przeczytaj:

Jeżeli już jesteś zdecydowany na zmianę taryfy z jednostrefowej na dwustrefową musisz wypełnić i wysłać wniosek do swojego dystrybutora:

Posiadanie licznika dwustrefowego pozwoli nam również na bycie bardziej świadomym konsumentem, gdyż będziemy wiedzieli ile prądu zużywamy w szczycie (dzień), a ile w pozaszczycie (noc). Wtedy dużo precyzyjniej i świadomie będziemy korzystać z porównywarki cen prądu, określając nasze zużycie w szczycie i pozaszczycie, otrzymamy bardzo precyzyjne wyniki i kalkulacje, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza / najtańsza.

Dostosowanie liczników / modernizacja układów pomiarowo-rozliczeniowych energii czynnej w Taryfie B (duża firma) i A (taryfa przemysłowa)

W przypadku dużych odbiorców kupujących prąd w taryfach A i B sytuacja wygląda nieco inaczej, niż w taryfach G i C, gdyż to duzi odbiorcy są właścicielami liczników i wszelkie obowiązki oraz koszty związane z ich instalacją, dostosowaniem i wymianą spoczywają na nich. Tak więc, jeżeli odbiorcy w taryfie B lub A, zdecydują się na pierwszą zmianę sprzedawcy, muszą na własną rękę dostosować układy pomiarowo-rozliczeniowe do wymagań dystrybutora – tzw. dostosowanie układów do wymagań TPA.

Jest to sytuacja, która niewątpliwie faworyzuje dotychczasowych sprzedawców, gdyż dopóki kupujemy prąd od nich (zazwyczaj jest to cena dużo wyższa od ceny rynkowej, jaką możemy uzyskać od innych sprzedawców na wolnym rynku), nie musimy dostosowywać liczników do wymagań dystrybutora. Kiedy zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy i kupowanie prądu od innej firmy, jesteśmy zmuszeni do poniesienia, nie raz idących w dziesiątki lub setki tysięcy złotych, nakładów finansowych związanych z dostosowaniem liczników do wymagań TPA. Aby dowiedzieć się czy nasze układy pomiarowe dostosowane są do wymagań dystrybutora, powinniśmy wysłać do naszego operatora systemu dystrybucyjnego pismo w sprawie wydania aktualnych warunków technicznych dla układu pomiarowego. W oparciu o te warunki należy opracować i uzgodnić z dystrybutorem projekt techniczny, a następnie przeprowadzić modernizację zakończoną odbiorem technicznym przedstawiciela dystrybutora wraz z potwierdzeniem, że układ jest przystosowany do zasady TPA.

Przykładowe pismo w sprawie wydania aktualnych warunków technicznych dla układu pomiarowego:

wniosek-o-wydanie-aktualnych-warunkow-technicznych-dla-ukladu-pomiarowego

Przed podjęciem decyzji zmiany sprzedawcy, powinniśmy policzyć ile będzie nas kosztowała modernizacja, ile natomiast zaoszczędzimy na zmianie sprzedawcy i kosztach zakupu prądu.  Z naszego doświadczenia wynika, że nakłady na modernizację liczników zwracają się w okresie od kilku miesięcy do roku!!! Pamiętajmy również, że nie mając dostosowanych liczników do wymagań dystrybutora, nigdy nie będziemy mogli skorzystać z tańszych, rynkowych ofert i będziemy skazani na naszego dotychczasowego sprzedawcę, chyba nie warto…

Dodatkowo jest możliwość uniknięcia kosztów związanych z modernizacją liczników… w jaki sposób? enerad współpracuje ze sprzedawcami, którzy sfinansują modernizację liczników, a koszt z tym związany uwzględnią w cenie prądu. Twoja nowa cena za prąd będzie nieco wyższa od ceny rynkowej, ale wciąż dużo niższa od ceny taryfowej Twojego dotychczasowego sprzedawcy!