Jaką taryfę wybrać – C11 czy C12?

5 /5
(Ocen: 4)

Jeśli zakładasz firmę i musisz dokonać wyboru taryfy prądu lub zastanawiasz się, czy już dokonany wybór jest odpowiedni, przygotowaliśmy krótki poradnik, jaka taryfa jest lepsza w danej sytuacji: C11 czy C12x? Właściwa taryfa może oznaczać znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa w ciągu roku.

Taryfa C11

Taryfa C11 jest taryfą jednostrefową, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje jedna, stała stawka za zużywaną energię elektryczną. To najpopularniejsza taryfa wśród wszystkich małych firm, wybierana jest zwłaszcza przez osoby prowadzące działalność jednoosobową. Więcej o taryfie C11 znajdziesz na stronieTaryfa C11 – jednostrefowa taryfa dla firm.

Taryfa C12x

Jest to taryfa dwustrefowa, co oznacza, że ma dwie stawki, szczytową oraz pozaszczytową, w ciągu doby. Najczęściej spotykanymi wersjami taryfy C12 są:

  • taryfa C12a – niższa cena za prąd dotyczy godzin pozaszczytowych od 13.00 do 15.00 oraz godzin nocnych
  • taryfa C12b – niższa cena dotyczy godzin nocnych.

Istnieją także inne warianty taryfy C12, jak C12w( weekendowa) lub C12r. Więcej o taryfie C12 przeczytasz na stronie Taryfa C12a i C12b – dodatkowa oszczędność dla firm.

Taryfa C11 czy C12x? Kryteria wyboru

Taryfy jednostrefowe, jak C11, idealne są dla firm, które mają większe zużycie prądu w godzinach szczytowych. Jeśli pracy w swoim przedsiębiorstwie nie możesz ustawić na określone godziny albo zużycie w czasie pozaszczytu nie przekracza 40%, najlepszym wyborem będzie taryfa C11. Taryfę C12x mogą wybrać firmy, w których praca trwa całodobowo lub działanie części sprzętu można ustalić na określone godziny, gdy obowiązują niższe stawki.
Wybór odpowiedniej taryfy może oznaczać oszczędności na rachunkach za prąd, sięgające nawet 20%. Dlatego warto przyjrzeć się zasadom funkcjonowania swojej firmy pod kątem doboru taryfy. Pomocna może być w tym nasza porównywarka ofert prądu.

Zmiana taryfy

Zmiana taryfy z C11 na C12x nie powinna nieść za sobą żadnych kosztów. Nawet jeśli okaże się, że wymaga jest zmiana licznika, to koszt jego wymiany ponosi dystrybutor. Opłatami obciążeni być możemy jedynie w wypadku, gdy posiadamy umowę sprzedaży energii na czas określony i chcemy zmienić jej warunki w okresie trwania, z czym mogą się wiązać kary umowne.

Zmiana sprzedawcy

Dokonując wyboru taryfy warto także rozważyć wybór odpowiedniego sprzedawcy. Warto porównać oferty dostępne na rynku w celu wyboru najtańszej. Pomoże w tym nasza porównywarka. Oszczędności szukać można także, kupując energooszczędny sprzęt do biura i firmy.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments