Taryfa B – duża firma i duże oszczędności?

Masz dużą firmę, która korzysta z zasilania siecią średniego napięcia? To taryfa B jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. W jej ramach masz do wyboru szereg możliwości: taryfę jednostrefową B21 i B11 albo dwustrefową B22. Za mało stref godzinowych? Nie ma problemu – są jeszcze taryfy B23 a nawet B24. Przy tylu wariantach, może być nieco trudno odnaleźć tę najlepszą ofertę. Dlatego przeczytaj nasz artykuł i zobacz, która opcja taryfy B będzie najlepsza dla twojej firmy! Znajdziesz tu odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Taryfa B - dla kogo B21, B22, B23 lub B11?

Taryfa B to oferta skierowana do klientów biznesowych. W przeciwieństwie do taryfy C, korzystać z niej mogą przedsiębiorcy podłączeni do sieci elektroenergetycznych średniego napięcia. Ceny za prąd w taryfie B nie są regulowane przez Prezesa URE. Odbiorcy prądu w taryfie B to między innymi: centra handlowe, obiekty rekreacyjne, hotele, odbiorcy przemysłowi, fabryki, szpitale, stacje paliw, hydrofornie, fermy kurze, szklarnie.

Odbiorców prądu w taryfie B możemy podzielić na dwie grupy ze względu na moc umowną:

zasilanych z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW,
zasilanych z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Pierwsza grupa odbiorców to klienci instytucjonalni, którzy mogą wybrać jeden z kilku wariantów:

taryfa B11 – to jednostrefowa taryfa, w której w ciągu doby stawka za cenę prądu nie ulega zmianie,
taryfa B12 – to dwustrefowa taryfa, charakteryzująca się zmiennością stawki za prąd, która zależna jest od godzin w ciągu doby – podzielona jest ona na godziny szczytowe i pozaszczytowe.

Druga grupa to klienci instytucjonalni, którzy mają możliwość skorzystania z następujących wariantów:

taryfa B21 – jest to jednostrefowa taryfa, a cena za prąd w ciągu doby nie zmienia się,
taryfa B22 – jest to dwustrefowa taryfa, której doba podzielona jest na strefy: szczytowe i pozaszczytowe; cena prądu zależy od godzin w ciągu doby,
taryfa B23 – jest to trójstrefowa taryfa, doba w niej podzielona została na: szczyt przedpołudniowy,
szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby; podobnie jak w przypadku B22 stawka za cenę prądu uzależniona jest od godzin w ciągu doby,
taryfa B24 - to taryfa mająca aż cztery strefy czasowe i o mocy powyżej 40 kW. Uwaga! Nie każdy sprzedawca prądu oferuje ten wariant taryfy B.

Co oznaczają symbole przy nazwach taryf grupy B?

Łatwiej będzie nam zrozumieć charakterystykę poszczególnych taryf, gdy poznamy jakie informacje kryją się za ich nazwami:

Litera "B" określa przeznaczenie taryfy B - jest to taryfa dla dużych firm podłączonych do sieci średniego napięcia.
Pierwsza cyfra określa moc umowną w taryfie. Np. "1" w B11 oznacza, że jest to taryfa z mocą mniejszą niż 40 kW. Cyfra "2" (np. w B21) mówi nam, że to taryfa z mocą umowną powyżej 40 kW.
Ostatnia cyfra w nazwie taryfy określa ilość stref godzinowych: B11 i B21 to taryfy jednostrefowe, B22 to taryfa dwustrefowa a B23 ma trzy strefy czasowe.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Jaką taryfę wybrać w grupie B?

Duże firmy mają dużo więcej możliwości. Wybór z pośród kilku taryf w grupie B, nie jest wcale prosty. Jakie alternatywy warto rozważyć?

B11 czy B12?

Obie taryfy przeznaczone są dla firm korzystających z sieci niskiego napięcia. Podstawową różnicą jest ilość stref czasowych. Jeżeli przynajmniej 30% naszego zużycia energii w firmie przypada na tańszą strefę godzinową, bardziej opłacalna będzie taryfa B12.

Taryfa B11 Taryfa B12
do 40 kW mocy umownej,
taryfa jednostrefowa (stała stawka cenowa),
dla firm, których zużycie prądu wynosi mniej niż 30% w tańszych godzinach taryfy B12.
do 40 kW mocy umownej,
taryfa dwustrefowa (dwie stawki cenowe tańsza i droższa),
dla firm, których zużycie prądu w godzinach "nocnych" wynosi nie mniej niż 30% całej energii.

B21 czy B22 lub B23?

Porównując ze sobą taryfę B21 i B22 lub B23 stajemy przed podobnym dylematem jak akapit wyżej. Wymienione tu taryfy B są przeznaczone dla dużych firm z mocą umowną powyżej 40 kW. Różnią się ilośćią stref godzinowych. Jedna stawka w taryfie B21 jest wygodna, ale nie musi być najtańsza. W przypadku, gdy ok. 30% zużycia energii przypada na tańszą strefę godzinową w taryfie B22 lub B23, lepiej będzie wybrać ofertę z prądem dwu- lub trójstrefowym.

Taryfa B21 Taryfa B22/B23
powyżej 40 kW mocy umownej,
taryfa jednostrefowa (stała stawka cenowa),
dla firm, których zużycie prądu wynosi mniej niż 30% w tańszych godzinach taryfy B22 lub B23.
powyżej 40 kW mocy umownej,
taryfa dwu- lub trójstrefowa,
dla firm, których zużycie prądu w godzinach "pozaszczytowych" wynosi nie mniej niż 30% całej energii.

Klienci taryfowi, którzy nie zmienili do tej pory sprzedawcy prądu w taryfie B

Przedsiębiorstwa oraz instytucje, które do tej pory nie zmieniły sprzedawcy, od lat korzystają ze standardowych ofert cennikowych. Warunki na jakich kupują prąd są dalekie od rzeczywistości - umowa na czas nieokreślony, brak możliwości negocjacji cen i wyższe stawki za prąd, brak gwarancji ceny. Obawa przed zmianą sprzedawcy jest zazwyczaj bezpodstawna: koszt dostosowania układów pomiarowych.

Tymczasem prosta analiza biznesowa pokazuje, że poniesione początkowo nakłady dość szybko zwracają się i pozwalają zoptymalizować koszty energii w przedsiębiorstwie - jest to inwestycja jednorazowa, która pozwala oszczędzać na stałe. Istotnym argumentem do zmiany sprzedawcy i skorzystania z oferty rynkowej jest również wysokość opłaty handlowej (abonamentowej, stałej) - w cennikach sprzedawców urzędowych opłaty takie to często kilkaset złotych miesięcznie. Oferty rynkowe dla odbiorców taryfy B zazwyczaj nie zawierają takiej opłaty. Tylko ten element przynosi kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie - nie uwzględniając samego zużycia prądu...

Klienci TPA, którzy zmienili sprzedawcę prądu i poszukują dalszych oszczędności w taryfie B

Przedsiębiorstwa oraz instytucje, które zmieniły sprzedawcę prądu, mogą korzystać z ofert rynkowych, które charakteryzuje konkurencyjna stawka za prąd. Odbiorcy z tej grupy mogą liczyć nie tylko na gwarancję stałej ceny, ale także mają możliwość negocjacji cen. To właśnie dla tej grupy klientów dedykowane są najciekawsze oferty.

Przedsiębiorstwo, które już zmieniało sprzedawcę prądu w taryfie B ma już dostosowane układy pomiarowe i ma możliwość dalszego poszukiwania najlepszych ofert prądu - po wygaśnięciu obowiązującej umowy. Bywa, że zmiany na rynku energii sprawiają, że nawet w trakcie trwania ważnej umowy ze sprzedawcą należy rozważyć odstąpienie od niej: jeżeli nowa umowa i oszczędności uzyskane na zakupie prądu po niższej stawce zrekompensują kary/koszty odstąpienia od umowy.

Taryfa B - cennik taryf B11, B21, B22 i B23

Klienci taryfy B rozliczani są w zł/MWh/m-c. Natomiast użytkownicy taryfy G (np. G11) i C (np. C11) w zł/kWh/m-c. Dzięki temu, że klienci taryfy B są dużymi odbiorcami - na których bardzo zależy sprzedawcom - mogą liczyć na atrakcyjne ceny prądu dla firmy.

Dla klientów w taryfie B nie ma ofert rynkowych, które można poznać na stronie internetowej sprzedawcy - ceny są zazwyczaj negocjowane indywidualnie, uwzględniają profil i charakterystykę odbiorcy (na podstawie dotychczasowego zużycia), a umowy gwarantują stały poziom ceny w okresie ich obowiązywania.

Cena prądu = cena za MWh (megawatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)

Pamiętaj, aby oprócz ceny za 1MWh zwrócić uwagę na inne składniki kosztów składających się na energię elektryczną. Drugim najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę prądu w taryfie B jest np. opłata handlowa.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Jak zmienić sprzedawcę prądu w taryfie B?

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest skomplikowaną procedurą i większością formalności z reguły zajmuje się nowy sprzedawca prądu – jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na Zmiana sprzedawcy prądu w firmie.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments