Taryfa B – rozwiązanie dla dużych odbiorców

Taryfa B – co to jest i kto może korzystać?

Taryfa B to oferta skierowana do klientów biznesowych. W przeciwieństwie do taryfy C, korzystać z niej mogą przedsiębiorcy podłączeni do sieci elektroenergetycznych średniego napięcia. Ceny za prąd w taryfie B nie są regulowane przez Prezesa URE. Odbiorcy prądu w taryfie B to między innymi: centra handlowe, obiekty rekreacyjne, hotele, odbiorcy przemysłowi, fabryki, szpitale, stacje paliw, hydrofornie, fermy kurze, szklarnie.

Odbiorców prądu w taryfie B dzielimy na:

  • zasilanych z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW,
  • zasilanych z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Pierwsza grupa odbiorców to klienci instytucjonalni, którzy mogą wybrać jeden z kilku wariantów:

  • taryfa B11 – to jednostrefowa taryfa, w której w ciągu doby stawka za cenę prądu nie ulega zmianie,
  • taryfa B12 – to dwustrefowa taryfa, charakteryzująca się zmiennością stawki za prąd, która zależna jest od godzin w ciągu doby – podzielona jest ona na godziny szczytowe i pozaszczytowe.

Druga grupa to klienci instytucjonalni, którzy mają możliwość skorzystania z następujących wariantów:

  • taryfa B21 – jest to jednostrefowa taryfa, a cena za prąd w ciągu doby nie zmienia się,
  • taryfa B22 – jest to dwustrefowa taryfa, której doba podzielona jest na strefy: szczytowe i pozaszczytowe; cena prądu zależy od godzin w ciągu doby,
  • taryfa B23 – jest to trójstrefowa taryfa, doba w niej podzielona została na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby; podobnie jak w przypadku B22 stawka za cenę prądu uzależniona jest od godzin w ciągu doby.

Klienci taryfowi, którzy nie zmienili do tej pory sprzedawcy prądu

Przedsiębiorstwa oraz instytucje, które do tej pory nie zmieniły sprzedawcy, od lat korzystają ze standardowych ofert cennikowych. Warunki na jakich kupują prąd są dalekie od rzeczywistości – umowa na czas nieokreślony, brak możliwości negocjacji cen i wyższe stawki za prąd, brak gwarancji ceny. Obawa przed zmianą sprzedawcy jest zazwyczaj prosta: koszt dostosowania układów pomiarowych. Tymczasem prosta analiza biznesowa pokazuje, że poniesione początkowo nakłady dość szybko zwracają się i pozwalają zoptymalizować koszty energii w przedsiębiorstwie – jest to inwestycja jednorazowa, która pozwala oszczędzać na stałe. Istotnym argumentem do zmiany sprzedawcy i skorzystania z oferty rynkowej jest również wysokość opłaty handlowej (abonamentowej, stałej) – w cennikach sprzedawców urzędowych opłaty takie to często kilkaset złotych miesięcznie. Oferty rynkowe dla odbiorców taryfy B zazwyczaj nie zawierają takiej opłaty. Tylko ten element przynosi kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie – nie uwzględniając samego zużycia prądu…

Klienci TPA, którzy zmienili sprzedawcę prądu i poszukują dalszych oszczędności

Przedsiębiorstwa oraz instytucje, które zmieniły sprzedawcę prądu, mogą korzystać z ofert rynkowych, które charakteryzuje konkurencyjna stawka za prąd. Odbiorcy z tej grupy mogą liczyć nie tylko na gwarancję stałej ceny, ale także mają możliwość negocjacji cen. To właśnie dla tej grupy klientów dedykowane są najciekawsze oferty.

Przedsiębiorstwo, które już zmieniało sprzedawcę prądu w taryfie B ma już dostosowane układy pomiarowe i ma możliwość dalszego poszukiwania najlepszych ofert prądu – po wygaśnięciu obowiązującej umowy. Bywa, że zmiany na rynku energii sprawiają, że nawet w trakcie trwania ważnej umowy ze sprzedawcą należy rozważyć odstąpienie od niej: jeżeli nowa umowa i oszczędności uzyskane na zakupie prądu po niższej stawce zrekompensują kary/koszty odstąpienia od umowy.

Ceny prądu w taryfie B

Klienci taryfy B rozliczani są w zł/MWh/m-c, Klienci taryf G i C w zł/kWh/m-c. To właśnie Klienci z tej kategorii mogą liczyć na najatrakcyjniejsze ceny prądu – są dużymi odbiorcami, na których bardzo zależy sprzedawcom. Dla Klientów w taryfie B nie ma ofert rynkowych, które można poznać na stronie internetowej sprzedawcy – ceny są zazwyczaj negocjowane indywidualnie, uwzględniają profil i charakterystykę odbiorcy (na podstawie dotychczasowego zużycia), a umowy gwarantują stały poziom ceny w okresie ich obowiązywania. Ciekawym rozwiązaniem dla Klientów z taryfy B jest system aukcyjny enerad.pl pozwalający uzyskać optymalną ofertę prądu.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest skomplikowaną procedurą i większością formalności z reguły zajmuje się nowy sprzedawca prądu – jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na Zmiana sprzedawcy prądu w firmie. Jeśli nie wiesz jaką ofertę wybrać – skontaktuj się z nami – pomożemy Ci również w zorganizowaniu aukcji czy przeprowadzeniu postępowania przetargowego.

Dodaj komentarz