Taryfa C – rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Grupa taryfowa C przede wszystkim dedykowana jest małym i średnim przedsiębiorcom. Kto jeszcze może z niej korzystać i czym charakteryzują się taryfy C? O tym poniżej! Zapraszamy.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Taryfa C - co to jest?

Taryfa C to taryfa prądu skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów wykorzystujących energię elektryczną w prowadzonej działalności, w tym działalności rolniczej. Firmy korzystające z tej taryfy do wyboru mają kilka jej wariantów. Od 2008 roku taryfa C nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez Prezesa URE.

Dla kogo taryfa C?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2008 roku ceny za taryfę C nie są regulowane przez Prezesa URE - sprzedawca prądu nie ma obowiązku przedkładać stawek za prąd do zatwierdzenia. Taryfa C dedykowana jest klientom biznesowym – najczęściej są to małe i średnie przedsiębiorstwa m.in. sklepy, punkty handlowo-usługowe oraz gospodarstwa rolne, które wykorzystują prąd w celach produkcyjnych np. zasilają nim szklarnie, chlewnie, chłodnie. Odbiorców tej taryfy można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  • zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW;
  • zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Odbiorcy o mocy poniżej 40kW

Użytkownicy zasilani z sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40kW mają przeważnie do wyboru kilka taryf – podstawowymi wariantami są:

  • taryfa C11 – jest to taryfa jednostrefowa, która charakteryzuje się stałą stawką za cenę prądu w ciągu całej doby, jest to najczęściej wybierana taryfa wśród małych i średnich przedsiębiorstw;
  • C12 – jest to to taryfa dwustrefowa, w której cena prądu może zależeć nie tylko od godziny, ale także od dnia; jej najpopularniejsze warianty to taryfa: C12a, C12b, C12r, C12w;
  • C13 – jest to taryfa trójstrefowa, stawki w C13 uzależnione są od godzin w ciągu doby, która podzielona została na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby.

Wolny rynek sprawia, że sprzedawcy prądu coraz częściej oferują rozwiązania indywidualne, których celem jest przedstawienie oferty w pełni dostosowanej do oczekiwań klienta. Stąd, może się zdarzyć, że przeglądając oferty prądu napotkacie jeszcze inne wersje taryfy C.

[info]Pamiętaj, że zawierając umowę dystrybucyjną w taryfie C decydujesz się na określoną maksymalną moc umowną. Teoretycznie po przekroczeniu ustalonego limitu na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara – w rzeczywistości niewiele firm przekracza ustaloną moc umowną. Jeśli Twoje potrzeby mocy umownej różnią się w poszczególnych miesiącach roku, możesz je zdefiniować w zawieranej umowie. Moc umowna nie może być większa od mocy przyłączeniowej.[end]

Odbiorcy o mocy powyżej 40kW

Odbiorcy zasilani z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW do wyboru mają kilka taryf – podstawowymi wariantami są:

  • taryfa C21 – jest to taryfa jednostrefowa, w której to stawka za cenę prądu w ciągu doby nie zmienia się;
  • taryfa C22 – jest to taryfa dwustrefowa, w której wysokość ceny za prąd uzależniona jest od godzin w ciągu doby, a czasami nawet od dnia; najczęściej dostępna jest ona w kilku wariantach np. C22a, C22b, C22c, C22w;
  • taryfa C23 – podobnie jak taryfa C13, to taryfa trójstrefowa, w której doba została podzielona na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby; w tej taryfie wysokość stawki za prąd uzależniona jest od godzin w ciągu doby.

Klienci taryfowi

Nadal spory odsetek odbiorców taryfy C nie zmienił sprzedawcy energii, tym samym posiadają oni umowy na czas nieokreślony. Taryfy nie są objęte gwarancją stałej ceny za prąd, co naraża przedsiębiorców na podwyżki.

Klienci TPA

Zmiana sprzedawcy daje nie tylko szersze możliwości, ale także większe oszczędności. W przeciwieństwie do odbiorców taryfowych, klienci TPA posiadają umowy na czas określony, kupują prąd po ustalonej umownie cenie (lub po cenach rynkowych) - większość sprzedawców posiada oferty ze stałą ceną za prąd podczas trwania umowy. Jeśli chcesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz zmieniając sprzedawcę, to już teraz skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Ilość odbiorców w taryfie C

Z taryfy C korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne, w związku z tym odbiorcy tej taryfy stanowią spory odsetek wśród klientów biznesowych. Najpopularniejszą taryfą w tym segmencie jest jednostrefowa C11, w której cena w ciągu doby jest wartością stałą.

Ceny prądu w taryfie C

Taryfa C nie jest regulowana przez Prezesa URE, odbiorcy korzystają z taryf urzędowych lub ofert rynkowych. Sama cena za prąd to oczywiście opłata za zużytą energię czynną (ilość zużytych kWh * cena za kWh). Dodatkową opłatą, której wymaga od nas sprzedawca jest opłata abonamentowa (zwana również opłatą stałą lub handlową).

W opłatach, które ponosimy za korzystanie z energii elektrycznej, oprócz samych kosztów "czystego prądu" (energia czynna) są również opłaty dystrybucyjne - czyli koszty dostarczenia prądu do odbiorcy:

  • opłata handlowa - opłaty za odczyt liczników / urządzeń pomiarowych,
  • składnik stały stawki sieciowej,
  • składnik zmienny stawki sieciowej,
  • stawka jakościowa.

Aktualne ceny prądu dla taryfy C u sprzedawców urzędowych (zatwierdzane przez URE) znajdziesz w tym miejscu:

Którą ofertę w taryfie C wybrać?

Odbiorcy taryfy C mogą wybierać z wielu propozycji sprzedawców prądu, którzy dla swoich klientów przygotowali oferty z cenami rynkowymi. Przede wszystkim analizę należy rozpocząć od godzin, w których najwięcej zużywany jest prąd w przedsiębiorstwie czy gospodarstwie rolnym. Większość odbiorców taryfy C korzysta z C11, w której stawka za prąd w ciągu doby się nie zmienia. Jednak takie rozwiązanie nie dla wszystkich musi być odpowiednie – warto przyjrzeć się dziennemu zużyciu prądu. Dokładniejszej uwagi wymagają pakiety, w których oferowany jest zarówno prąd i gaz dla firmy - bardzo często takie rozwiązanie pomaga uzyskać jeszcze większe oszczędności. Analiza ofert różnych sprzedawców oraz wybór właściwej propozycji z pewnością przyniesie każdemu przedsiębiorcy wymierne korzyści.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie C?

Podobnie jak w taryfie G, większość formalności związanych ze zmianą sprzedawcy bierze na siebie nowy sprzedawca – jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj na Zmiana sprzedawcy prądu w firmie. Największym problemem może być wybór odpowiedniej taryfy - tutaj bardzo dokładnie należy przeanalizować dobowe zużycie prądu w firmie.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments