Taryfa C – rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw

4.2 /5
(Ocen: 5)

Taryfa C – co to jest?

Taryfa C to taryfa prądu skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów wykorzystujących energię elektryczną w prowadzonej działalności, w tym działalności rolniczej. Firmy korzystające z tej taryfy do wyboru mają kilka jej wariantów. Od 2008 roku taryfa C nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez Prezesa URE.

Dla kogo taryfa C?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2008 roku ceny za taryfę C nie są regulowane przez Prezesa URE – sprzedawca prądu nie ma obowiązku przedkładać stawek za prąd do zatwierdzenia. Taryfa C dedykowana jest klientom biznesowym – najczęściej są to małe i średnie przedsiębiorstwa m.in. sklepy, punkty handlowo-usługowe oraz gospodarstwa rolne, które wykorzystują prąd w celach produkcyjnych np. zasilają nim szklarnie, chlewnie, chłodnie. Odbiorców tej taryfy można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

 • zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW;
 • zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Użytkownicy pierwszej grupy przeważnie mają do wyboru kilka taryf – podstawowymi wariantami są:

 • taryfa C11 – jest to taryfa jednostrefowa, która charakteryzuje się stałą stawką za cenę prądu w ciągu całej doby, jest to najczęściej wybierana taryfa wśród małych i średnich przedsiębiorstw;
 • C12 – jest to to taryfa dwustrefowa, w której cena prądu może zależeć nie tylko od godziny, ale także od dnia; jej najpopularniejsze warianty to taryfa: C12a, C12b, C12r, C12w;
 • C13 – jest to taryfa trójstrefowa, stawki w C13 uzależnione są od godzin w ciągu doby, która podzielona została na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby.

Wolny rynek sprawia, że sprzedawcy prądu coraz częściej oferują rozwiązania indywidualne, których celem jest przedstawienie oferty w pełni dostosowanej do oczekiwań Klienta. Stąd, może się zdarzyć, że przeglądając oferty prądu napotkasz jeszcze inne wersje taryfy C.

Pamiętaj, że zawierając umowę dystrybucyjną w taryfie C decydujesz się na określoną maksymalną moc umowną. Teoretycznie po przekroczeniu ustalonego limitu na przedsiębiorce może zostać nałożona kara – w rzeczywistości niewiele firm przekracza ustaloną moc umowną. Jeśli Twoje potrzeby mocy umownej różnią się w poszczególnych miesiącach roku, możesz je zdefiniować w zawieranej umowie. Moc umowna nie może być większa od mocy przyłączeniowej.

Odbiorcy zasilani z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW do wyboru mają kilka taryf – podstawowymi wariantami są:

 • taryfa C21 – jest to taryfa jednostrefowa, w której to stawka za cenę prądu w ciągu doby nie zmienia się;
 • taryfa C22 – jest to taryfa dwustrefowa, w której wysokość ceny za prąd uzależniona jest od godzin w ciągu doby, a czasami nawet od dnia; najczęściej dostępna jest ona w kilku wariantach np. C22a, C22b, C22c, C22w;
 • taryfa C23 – podobnie jak taryfa C13, to taryfa trójstrefowa, w której doba została podzielona na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby; w tej taryfie wysokość stawki za prąd uzależniona jest od godzin w ciągu doby.

Klienci taryfowi

Nadal spory odsetek odbiorców taryfy C nie zmienił sprzedawcy, tym samym posiadają oni umowy na czas nieokreślony i tylko nieliczni sprzedawcy oferują im gwarancję stałej ceny. Największym minusem takiego rozwiązania są ceny za prąd – odbiorcy taryfy C korzystają ze standardowych ofert jednego z pięciu sprzedawców z urzędu.

Klienci TPA

Zmiana sprzedawcy daje nie tylko szersze możliwości, ale także większe oszczędności. W przeciwieństwie do odbiorców taryfowych, klienci TPA posiadają umowy na czas określony, kupują prąd po ustalonej umownie cenie (lub po cenach rynkowych), u praktycznie każdego sprzedawcy mogą liczyć na gwarancję stałej ceny. Jeśli chcesz sprawdzić ile zaoszczędzisz zmieniając sprzedawcę, to już teraz skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu.

Ilość odbiorców w taryfie C

Z taryfy C korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne, w związku z tym odbiorcy tej taryfy stanowią spory odsetek wśród klientów biznesowych. Najpopularniejszą taryfą w tym segmencie jest jednostrefowa C11, w której cena w ciągu doby jest wartością stałą.

Ceny prądu w taryfie C

Taryfa C nie jest regulowana przez Prezesa URE, odbiorcy korzystają z taryf urzędowych lub ofert rynkowych. Sama cena za prąd to oczywiście opłata za zużytą energię czynną (ilość zużytych kWh * cena za kWh). Dodatkową opłatą, której wymaga od nas sprzedawca jest opłata abonamentowa (zwana również opłatą stałą lub handlową). Wielu sprzedawców przedstawiając oferty rynkowe zupełnie rezygnuje z opłaty stałej – to kolejny argument na rzecz zmiany sprzedawcy.

W opłatach, które ponosimy za korzystanie z energii elektrycznej, oprócz samych kosztów “czystego prądu” (energia czynna) są również opłaty dystrybucyjne – czyli koszty dostarczenia prądu do odbiorcy:

 • opłata handlowa – opłaty za odczyt liczników / urządzeń pomiarowych,
 • składnik stały stawki sieciowej,
 • składnik zmienny stawki sieciowej,
 • stawka jakościowa.

Co jest czym na Twoim rachunku za prąd możesz sprawdzić w artykule: Cena prądu – za co tak naprawdę płacisz?

Którą ofertę w taryfie C wybrać?

Odbiorcy taryfy C mogą wybierać z wielu propozycji sprzedawców prądu, którzy dla swoich klientów przygotowali oferty z cenami rynkowymi. Przede wszystkim analizę należy rozpocząć od godzin, w których najwięcej zużywany jest prąd w przedsiębiorstwie czy gospodarstwie rolnym. Większość odbiorców taryfy C korzysta z C11, w której stawka za prąd w ciągu doby się nie zmienia. Jednak takie rozwiązanie nie dla wszystkich musi być odpowiednie – warto przyjrzeć się dziennemu zużyciu prądu. Dokładniejszej uwagi wymagają pakiety, w których oferowany jest zarówno prąd dla domu i firmy – bardzo często takie rozwiązanie pomaga uzyskać jeszcze większe oszczędności. Analiza ofert różnych sprzedawców oraz wbór właściwej propozycji z pewnością przyniesie każdemu przedsiębiorcy wymierne korzyści.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie C?

Podobnie jak w taryfie G, większość formalności związanych ze zmianą sprzedawcy bierze na siebie nowy sprzedawca – jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj na Zmiana sprzedawcy prądu w firmie . Największym problemem może być wybór odpowiedniej taryfy. Najwygodniej i najszybciej jest skorzystać z naszej porównywarki cen prądu, która w 60 sekund przedstawi najlepsze oferty na rynku, dostosowane do potrzeb użytkownika.